Společenské a kulturní centrum v Kuřimi

Společenské a kulturní centrum v Kuřimi

Kuřim

(22. 1. 2021) ARCHTEAM

   
 
 
 
 

Společenské a kulturní centrum v Kuřimi

Původní budova byla postavena na zelené louce mezi obcí a továrnou TOS, v průběhu 60. let vzniklo před kulturním domem náměstí s obytnými domy. Společenské centrum bylo realizováno ve stylu umírněného socialistického realismu na základě projektu vypracovaného pod vedením architekta Antonína Krasického.


Koncepce přestavby zachovala půdorysné členění a kompozici hmot, hmota do náměstí byla zvýšena o jedno podlaží. Střecha se tak srovnala do jedné výškové úrovně, vystupuje z ní jen původní hmota provaziště. Vyšší přední část budovy vymezuje prostor náměstí, budova se vyrovnává s výškovou hladinou okolních domů.

Provozní a dispoziční řešení vycházelo z původního řešení s přehlednou orientací v budově. Hlavním vstupem z náměstí se vchází do třípodlažního foyer, z něj do kavárny, klubu, malého sálu, restaurace, velkého sálu s galerií a obřadní síně. V zadní části domu je umístěno mateřské centrum a zázemí pro účinkující. Suterén se využívá pro zázemí kulturního centra a technické místnosti.

Nosný systém budovy zůstal zachován. Nástavba přední hmoty je zděná se stropy z ocelových I nosníků a trapézových plechů, zastřešení velkého sálu z předpjatých železobetonových panelů. Ve foyer jsou nová železobetonová schodiště, nad přízemím foyer žebrový strop jako kopie původního. 

Fasádu přední části objektu tvoří skleněný plášť, ostatní fasády jsou obloženy tepelně izolačními deskami. Nová jsou okna a dveře, podlahy, akustické obklady a interiérové vybavení.

Modernizované jsou technické vybavení a instalace, scénické osvětlení, audio-video technika, vzduchotechnické rozvody a vytápění. Jako zdroj tepla slouží kaskáda tepelných čerpadel.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal

Autoři: Milan Rak, Alena Režná                    
Stavebník: Město Kuřim

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

 
 
 
 
49.2985176
16.5314458
Společenské a kulturní centrum v Kuřimi

Společenské a kulturní centrum v Kuřimi
Kuřim

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz