Společenské centrum Dobrovolných hasičů

Společenské centrum Dobrovolných hasičů

Lisovice, Chrást 785, 788

(31. 3. 2021) Létající inženýři

   
 
 
 
 

Společenské centrum Dobrovolných hasičů

Lisovice mají 40 obyvatel. Objekt Dobrovolných hasičů byl postaven na místě staré hasičské zbrojnice na návsi se dvěma lípami a božími muky, které jsou do návrhu zakomponovány, třetí lípa byla vysazena. Novostavbu jsme objemem a tradiční formou začlenili do vesnické zástavby. Rozdělena je do dvou hmot se sedlovými střechami. V prvním objektu je klubovna, ve druhém výstavní plocha pro chloubu hasičů, historickou stříkačku Máňu, a sklad.

 
Jedna část objektu je dřevostavba, druhá je zděná. Na fasádách jsme použili místní kámen, předzvětralý titanzinek, modřínové dřevo a velkoformátové prosklení. Výstavní místnost s klubovnou vytváří prostorově propojený celek. Klubovna s kuchyňkou a hygienickým zázemím je rozšířena o vloženou dřevěnou galerii přístupnou mlynářskými schody, kde je dětský koutek.
 
Podlaha přízemí je z cementové stěrky, která se opakuje jako pohledová stěrka na štítové stěně, na stěnách schodiště a v zázemí. Podlaha ve výstavní místnosti má příběh. Před finalizací se rozlilo červené, a tak bylo rozhodnuto podlahu dobarvit dalšími rozlitými lahvemi. Stěrka má originální odstín Cabernet. Ostatní stěny a šikmé podhledy tvoří dřevěná podlahová prkna v přírodním odstínu. Ocelové svařované konstrukce mají černošedý nátěr. Mobiliář je vyroben místním truhlářem, dřevěné variabilní stoly z masivu doplňují lehké plastové židle. Uspořádání se mění podle společenských akcí.
 
Z původní hasičárny se zachovala plechová tabule s nápisem Hasičská zbrojnice, která je umístěna ve výstavní místnosti. Po dokončení nového centra se kulturní život v obci rozvinul. V hasičárně se koná řada společenských akcí – dámský klub, ochutnávky vín, turnaje ve společenských hrách, nedělní kavárna... Objekt se také využívá pro rodinné oslavy.

Autorská zpráva

Autoři: Létající inženýři – Jana Strachotová, Michal Mihalčík; spolupráce Petr Sukdolák, Pavla Čajanová, Ing. Petr Chochola

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

 
 
 
 
49.5911240
13.9679364
Společenské centrum Dobrovolných hasičů

Společenské centrum Dobrovolných hasičů
Lisovice, Chrást 785, 788

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz