Sportovní hala v Borkách

Sportovní hala v Borkách

Lesopark Borky, Kolín

(17. 2. 2022) ov architekti

   
 
 
 
 

Sportovní hala v Borkách

Tréninková hala pro 6 druhů sportů, 6 šaten po 20 hráčích a 120 diváků s klubovnou a občerstvením. Vysoká stavba rozdělená markýzou, zděná spodní část jako městský dům, vysoká horní část, dřevěná lucerna v korunách stromů s velkými okny jako odkaz k prvorepublikovým sokolovnám.

Zadáním bylo postavit u Labe univerzální sportovní halu se zázemím a tribunou pro diváky. Návrh vyhrál první místo v architektonické soutěži.


Pozemek leží při severovýchodním okraji Kolína za atletickým stadionem, vymezený hřištěm a areálem tenisových kurtů s vlastní halou. Soubor sportovišť obklopuje listnatý les, přístupová cesta vede procházkou podél Labe, lemuje ji cyklostezka. Návrh pomohly definovat následující fenomény: rovinatý Kolín, kde se dobře jezdí na kole, přátelská atmosféra města, které je velké tak akorát. Pomalý tok Labe a přírodní poloha místa.
 
Základním konceptem byla jednopodlažní stavba ukončená střechou s velkým přesahem a dřevěnou hmotou převýšené haly. Vymezení nízké stavby markýzou přináší vlídné měřítko se sousedskou atmosférou. Přesah markýzy slouží jako zápraží pro odpočívající týmy mezi zápasy. Nad nízkou stavbou je umístěna dřevěná „lucerna“ sportovní haly. Okna prosvětlující halu odkazují k sokolovnám, které lemovaly republiku a dokládaly optimistického ducha meziválečného období budování státu.

Dispoziční řešení vycházelo z rozhodnutí umístit veškeré provozy, šatny, sklady, bar s kavárnou do jednoho podlaží. Vše je snadno dostupné a rychle po ruce. Zároveň je zde dobrá sociální kontrola z recepce, která má přehled o dění v zázemí.
 
Na vstupní foyer navazuje občerstvení s recepcí a prostorem, který umožní zvládnout příval návštěvníků po skončení zápasu. Oba prostory se mohou propojit nebo uzavřít. V přední části jsou bloky šaten, sociální zázemí s toaletami pro návštěvníky. Na vstup navazuje prostor haly tak, aby se nemíchal provoz diváků a sportovců.

Stavba je založena na železobetonových patkách. Nosná konstrukce je z prefabrikovaných betonových pilířů, střešní konstrukce z dřevěných lepených nosníků na rozpon 32 metrů osazených po pěti metrech rozpětí. Mezi pilíři jsou osazeny panely a budova je opláštěna kontaktním zateplovacím systémem. Okna prosvětlující halu jsou z části fixní s větracím dílem. Pod stropem je akustický podhled, na stěnách akustický dřevěný obklad.

Budovu vytápí a částečně chladí tepelná čerpadla, na střeše je umístěna malá fotovoltaická elektrárna. Prostory mohou být větrány přirozeně, v zimním a letním období je hospodaření s větráním a teplem řízeno pomocí systému měření a regulace. Budova dosahuje pasivního standardu.

Autorská zpráva

Autoři: ov architekti – Jiří Opočenský, Štěpán Valouch; spoluautoři Magdalen Havlová, Jakub Neumann; grafika Ryjukyju
Projekt: ov architekti, s.r.o.; SATER - PROJEKT s.r.o.
Dodavatel: STRABAG a.s.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

 
 
 
 
50.0347132
15.1996710
Sportovní hala v Borkách

Sportovní hala v Borkách
Lesopark Borky
Kolín

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz