Stadion Wembley, Londýn

Stadion Wembley, Londýn

(30. 4. 2013) Legendární stadion ve Wembley byl poprvé otevřen před 90 lety

 
 
 
 

Stadion Wembley, Londýn

Legendární stadion ve Wembley byl poprvé otevřen před 90 lety

Wembley, 28. dubna 1923 (zdroj: anglickyfotbal.cz)
Wembley, 28. dubna 1923 (zdroj: anglickyfotbal.cz)
Wembley Stadion - zdroj foto: Wikipedie, autor: Adrian Cable
(ČTK) - Před 90 lety, 28. dubna 1923, byl v Londýně slavnostně otevřen jeden z nejslavnějších fotbalových stadionů světa - Wembley (původně nazvaný "Imperiální" - Empire Stadium - doplněno Stavbaweb). Na tomto britském fotbalovém svatostánku se mimo jiné hrála finále mistrovství světa 1966, evropských i domácích pohárů. Konala se zde i řada koncertů rockových hvězd. Jako první se ve Wembley představili ve finále Anglického poháru fotbalisté Boltonu a West Hamu. Zápas sledovalo rekordních 126.047 diváků.

Původní kapacita 127.000 míst byla později z bezpečnostních důvodů snížena na 100.000 a po rekonstrukci na místa pouze k sezení na 80.000 diváků. Stadion se dvěma charakteristickými bílými věžemi byl dějištěm nejen velkých fotbalových zápasů a koncertů, ale i olympijských her v roce 1948, slavných zápasů v ragby a v americkém fotbalu, konaly se zde i závody na ploché dráze či dostihy chrtů.

Naposledy vyběhli fotbalisté na jeho trávník na začátku října 2000. Letitý stadion byl zbourán a na jeho místě vyrostl nový (autorem je Norman Foster - doplněno Stavbaweb) s kapacitou 90.000 diváků. Ten byl otevřen v březnu 2008, a to zápasem reprezentačních týmů fotbalistů do 21 let Anglie a Itálie.Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace o historii původního i nového stadionu Wembley naleznete na stránkách Fotbalový svět ZDE.
Stadion byl postaven podle návrhu architektů Johna Simpsona a Ayrtona Maxwella. Hlavním inženýrem stavby byl Owen Williams.
Fotogalerii stadionu od počátku až po zbourání naleznete ZDE.

Demolice Stadionu Wembley


Wembley Stadium


The New Wembley Stadium

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz