Stanislav Šutvaj, Ján Potoma: Knihovna Katolické univerzity v Ružomberku
(9. 9. 2014) Hravé pojetí industriální architektury ukazuje směr moderního slovenského urbanismu

Stanislav Šutvaj, Ján Potoma: Knihovna Katolické univerzity v Ružomberku
Hravé pojetí industriální architektury ukazuje směr moderního slovenského urbanismu
Místo: Hrabovská cesta 1/A, Ružomberok, Slovensko
Autor: Stanislav Šutvaj / a02 ateliér, Ján Potoma / A-Projekt
Termíny: projekt 2009, realizace 2013
Užitná plocha: 9265 m2
Zastavěná plocha: 2066 m2
Cena: 9 mil EUR
Katolická univerzita v Ružomberku vznikla v roce 2000 a jejímu založení předcházela řada diskusí, kde by mělo nové centrum vzdělávání vzniknout. Ačkoliv Trnava měla na své straně argument, že zde univerzita existovala již v 17. století a Košice mohly navázat na tradici jezuitské koleje, dostal přednost právě Ružomberok. Město bývalo významným finančním a průmyslovým centrem, v socialistických časech se však dostalo na okraj. Po stránce urbanismu a architektury se zde podepsala nejen tato éra, ale také nekoncepční řešení stavební činnosti v posledních dvaceti letech a jedním z největších nedostatků je pak absence náměstí jako ústředního prostoru života ve městě.
Univerzita pro město znamená nejen přínos školství, vědě a kultuře, ale také zde dostala příležitost soudobá estetická a funkční architektura. Kampus je postupně budován právě s ohledem na to, aby vytvářel i promyšlený urbanistický celek, jehož součástí je i veřejný prostor, který v Ružomberku chybí. Celkové pojetí vychází z průmyslové tradice místa a odpovídá současnému univerzitnímu komplexu. Vymanilo se z dosavadní architektonické provinčnosti a ukazuje, jakým směrem by se urbanistický vývoj města mohl rozvíjet.
Velmi zdařilou stavbou, dokončenou koncem minulého roku, je zdejší knihovna. Autoři projektu Ing. arch. Stanislav Šutvaj a Ing. Ján Potoma se svým návrhem zvítězili v soutěži vypsané v roce 2006 a stavební činnost započala v roce 2011. Jejich projekt účelně propojuje všechny požadované funkce – knihovna je moderní a sebevědomou stavbou, která slouží univerzitě i veřejnosti. Zapadá do konceptu již zbudovaných staveb kampusu, proporčně souvisí s jednotlivými křídly univerzity a svou konstrukcí vysunutých bloků umožňuje další provázání s budoucí výstavbou v areálu.
Výsledkem je multifunkční centrum, sloužící nejen univerzitě jako knihovna a archiv, ale konají se tu veřejné přednášky, v areálu je také kavárna a knihkupectví a probíhají zde společenské a kulturní akce. Vtáhnout veřejnost do dění byl jeden z klíčových záměrů projektu a jeho naplnění se daří – knihovnu z původních dvou set návštěvníků nyní navštěvuje devět set lidí denně.
Stavba má rozlohu 9000 m2 užitné plochy a veřejnosti jsou určeny zhruba dvě třetiny. V archivech a volném výběru je možné umístit až 700 000 knih. Součástí budovy jsou také studovny, oddělení vzácných svazků, archiv, badatelny a galerijní prostory. Základem je půdorys ve tvaru L otevřeného do náměstí.
Jádrem stavby je železobetonový skelet a zdivo z Ytongu. „Protože zde byl navržen odlehčený stropní systém a velké světlé výšky podlaží, hledali jsme pro dělicí zdivo materiál s nízkou objemovou hmotností. Ytong je ideálním řešením pro stavby s takovými požadavky. Při projektu jsme také brali ohled na rychlost a flexibilitu práce s pórobetonovými tvárnicemi. Protože investoři často tlačí na rychlé zrealizování stavby, bylo nutné použít materiál, se kterým se rychle manipuluje a snadno se tvoří drážky pro rozvody elektroinstalace, vytápění a zdravotechniky. S pórobetonovými tvárnicemi je rychlejší i provedení finální povrchové úpravy, protože je zde navrženo méně vrstev než u cihlových materiálů,“ říká k použití stavebního materiálu Ing. Ján Potoma z projekční kanceláře A-projekt Ružomberok.
Venkovní plášť kombinuje zasklené plochy a metalický obklad. Prosklený exteriér dává nahlédnout do dění, čímž je zesílen dojem živého místa veřejného života a zároveň se prezentuje pohled na přehledně uspořádaný, otevřený prostor pater knihovny. Působivý je také detail barevných podlah pater, které vrhají červený, modrý a žlutý stín a doplňují poněkud stroze vyznívající koncept hravostí a citem pro design. Přírodní materiál zde našel uplatnění ve spojení s venkovním prostorem – nástupní plató je z cedrového dřeva. Industriál je citelný i v interiéru – uplatňuje se zde pohledový beton, ocel, sklo, cementovláknité podhledy a průmyslová podlaha.
Význam a přínos knihovny vystihuje psycholog Jiří Dan, mimořádný profesor Katolické univerzity: „Vybudování univerzitní knihovny je bezpochyby významným, dlouho očekávaným okamžikem, nepřehlédnutelným mezníkem v dějinách Katolické univerzity. Je současná a moderní nejen architektonickým řešením celkového pojetí stavby a interiéru, ale také poskytovanými službami.“
podle podkladů společnosti Xella/ Ytong
Základní informace o objektu
Kategorie
Kultura
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

22. 1. 2023 16:33:01
Re: Rodinný dům Na Rade
Zase jedna pustá krabička.....ať žije architektura.....
22. 1. 2023 16:29:29
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
22. 1. 2023 16:29:27
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
20. 1. 2023 17:32:48
Re: Vídeňský palác prošel miliardovou modernizací
A co na to říká Klub za starou Prahu?
20. 1. 2023 17:26:32
Re: Interiér horského apartmánu
Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi "víkendovým apartmánem o výměře 110 m2", který má svého vlastníka, a bytem? Byty jsou definovány normou a mohou být i mnohem menší. Tak proč tohle není byt, když to má všechny jeho atributy? Pokud vím, tak název "apartmá" se používá v hotelích, když má host k dispozici pod jedním uzavřením víc pokojů. Ale kde se vzaly "apartmány"? Mimochodem - jestli není dítě levák, tak tomu stolku v dětském pokoji zoufale chybí světlo zleva.
20. 1. 2023 17:03:05
Re: Rodinný dům Dvě věže
Tak mě při prohlížení fotografií napadlo, že k zabydlenosti bytu patří tři K: Koberec, Knihy a Kytky. Tady je to jasně vidět. A pro mě ještě Obrazy.
4. 1. 2023 15:08:26
Re: Rekonstrukce parku Koliště v Brně
Ten Pospíšil napsal samé bláboly
2. 1. 2023 19:41:46
Re: Skleněná chalupa
Chalupa moc pěkná, jenom mi vrtá hlavou jedna věc: standardní součástí závazného stanoviska CHKO JH a AOPK ČR je z důvodu ochrany ptactva požadavek "Prosklené nečleněné souvislé plochy musí být vždy o max. ploše 2,0 m2, souvislé prosklené plochy o ploše větší musí být rozčleněny příčkami o šířce min. 10 cm tak, aby souvislá plocha bez členění byla max. o ploše 2,0 m2".. atd. Tady to tam asi zapomněli napsat.
27. 12. 2022 19:30:39
Re: Rostislav Švácha: Architektka Alena Šrámková
Nejhorší, nejméně přehledné, špatně fungijící, s holuby dokonce v Bille, je Wilsonovo nádraží, Každý, kdo je tam prvně, o cizincích nemluvě, tam bloudí, Na peronech se hodně kouří, všichni policajti z tepla haly ještě nikdy nevylezli, ale za to, Šrámková, nejhorší architekta poslední doby, nemůže.
20. 12. 2022 12:16:37
Re: Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Spamy řešíme a neustále mažeme, pokaždé ale přichází z jiné adresy, navíc ve formě komentáře, tak jim nelze zcela zabránit. Jedná se většinou o "odpověď" na newsletter od čtenářů, jejichž počítač je zavirován a automaticky vir rozesílá dál. Snad se bude nová administrace stránek, kterou chystáme, umět se spamy lépe vypořádat.
19. 12. 2022 10:33:48
Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Taky mě napadlo, že vlastě nevím, co tím chtěl básník říct. Mimo téma - dotaz pro administrátora: nedá se zabránit spamu s nabídkami půjček? Člověk už se ani nedostane k reakcím na starší články.
16. 12. 2022 14:14:59
Re: Libeňské Docky
Moc hezké. Ale je to už taková třešínka na dortu. Měli by dostat pochvalu všichni, kteří se na libeňákách podíleli úplně od začátku - podklady k dokumentaci k územnímu řízení a stavebnímu povolení (Ateliér A+R system s.r.o.), včetně dendroloogického průzkumu, podkladů ke kácení dřevin, sadových úprav, posouzení vlivu na životní prostředí ... Když už je vše dokonale připravené, tak se pak navrhují i pěkné stavby. Ale ta příprava, ta je taky velmi důležitá pro to, aby mohla vzniknou takováto čtvrť holandského typu na Vltavě. Vzpomínka na libeňáky, když se začínalo: https://www.uschovna.cz/zasilka/FSBH3R4FRUL4HAI9-ILH/
14. 12. 2022 18:34:57
Re: Česká stopa na MS v Kataru nechybí
Ano, je to skvělé a udivující, když víme, a historicky je prokázané, že pálená keramika do Evropy přišla s muslimskou vírou v 1.tisíciletí letopočtu přes Španělsko. To znamená, že kvalita a design českého výrobce (tedy výrobních závodů v ČR) je na nejlepší dosažitelné úrovni, jako ve světě výrobci dosahují. Skvělý úspěch přátelé v Lasselsbergeru!
14. 12. 2022 18:29:03
Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?
Hle, jak lze mnoha slovy a mnoha větami napsat hodně řádků, ale přitom čtenářům prakticky nic neříci, tedy cokoliv, co by blíže vysvětlovalo, o co v té tzv. "integraci" půjde. Zejména u velkého kritika Jana Kasla to překvapuje.
14. 12. 2022 18:21:23
Re: Libeňské Docky
Tak já budu zase za škarohlída, i když mě to netěší. Ale páni architekti, opravdu je nutné to neustále se opakující klišé, že teprve když okna nejsou nad sebou a ideálně je každé jinak velké, pak je to ta pravá architektura? Jak je potom možné, že stovky let to fungovalo přesně naopak a vznikly neskutečně dobré stavby, z nichž mnohé ta staletí přetrvaly? Je to naše trauma z paneláků, že už neumíme navrhnout normální barák, kde i fasáda má řád a logiku? (Třeba i statickou, protože jak debilně se přenášejí síly z těch mimochodných meziokenních pilířů, byť chápu, že ty obvodové stěny třeba nejsou nosné, že?) No nic, to je jen takové popíchnutí, jinak samozřejmě dík za každý urbanisticky aspoň trochu promyšlený počin, sloužící bydlení a navíc rehabilitující brownfield, abych nebyl jen negativní. :)
14. 12. 2022 17:16:48
Re: Libeňské Docky
Slušelo by se zmínit, že návrh urbanismu celé lokality vzešel z mezinárodního workshopu a vítězného návrhu libereckého SIALu někdy kolem roku 2000. Po povodních se muselo několik let počkat, než se lidé přestanou bát bydlet u vody. Nicméně mě těší, že původní koncept přežil.
14. 12. 2022 14:26:27
Re: Libeňské Docky
Jste dobrý kluci! Pěkný je to.
4. 12. 2022 19:03:52
Re: Rodinný dům na západním okraji Prahy
Tak tohle je přesně případ, kdy má někdo vysněný dům, ale je mu jedno, že se vůbec nehodí na pozemek (navážka na svahu - chudáci sousedi) ani mezi okolní stavby (šikmé střechy). Čiší z toho bezohlednost investora. A pokud jde o požadavky území studie - i kdyby nebyla platná, je to hlavně zodpovědnost projektanta, aby jeho návrh odpovídal charakteru území.
28. 11. 2022 20:35:14
Re: Bytový dům v Pardubicích
Dvanáct bytů a čtyři garáže, to je pro okolí opravdu terno. Kam dají auta ti ostatní?
22. 11. 2022 19:21:21
Re: Re: Stěrka – recept proti nudě v interiéru, dotaz.
Hezký večer, určitě na stěny je náš povrch více než vhodný především do koupelen, odstíny umíme ve více než 100 variantách. Co se týče stropu, tak si myslím, že to až tak nutné není. Prosím, pokud máte zájem, zavolejte našemu technikovi, panu Filipu Svobodovi, +420 774 682 003 Budeme se těšít