Konferenci zahájil Ing. Luděk Vejvara, Ph.D., a po úvodním slovu předal mikrofon Ing. Robertu Špalkovi, místopředsedovi ČKAIT: „Sešli jsme se dnes proto, abychom si vyměnili informace o problematice při navrhování nosných konstrukcí. Ani připravovaná rekodifikace stavebního práva nezmění chválabohu nic na tom, že fyzikální zákony i nadále platí a je na nás, abychom je používali dobře. I k tomu by měla sloužit letošní konference.“
V letošním roce byla tematika konference především zaměřena na železobetonové stavby, které jsou jedním ze základních typů nosných konstrukcí staveb, a technické aspekty návrhu a provádění těchto konstrukcí.
Předmětem přednášek našich předních odborníků z ČVUT v Praze, Fakulty stavební, Kloknerova ústavu ČVUT v Praze a z praxe byly přístupy a zkušenosti k použití platných technických norem a nových technologií ve stavebnictví. Jednalo se zejména o oblast zatížení stavebních konstrukcí, zděné a betonové konstrukce a zakládání staveb.
Na proces plánování, zadávání a přípravy výstavby má dnes zcela zásadní vliv atomizace projektové činnosti do malých skupin a nedostatečné a neprofesionálně stanovené vstupní podklady a koordinace činností. Vliv má i nevhodný výběr zpracovatelů projektové dokumentace a dodavatelů konstrukce stanovovaný většinou stavebníkem podle nejnižší nabídkové ceny. Práci tak získávají i osoby a společnosti s nízkou mírou zkušenosti, včetně účasti manažerů s odborně slabou nebo i chybějící kvalifikací, svoji roli také hraje dominance architektonické obce a ztráta profesní cti. Podle regulí stavebního zákona by zárukou odborné způsobilosti měla být vždy účast tzv. autorizovaných osob, které podle zákona absolvují zkoušky v oblasti projektování nebo provádění staveb a v oboru svojí stavební specializace.
Důležitým tématem konference bylo také hodnocení stavu existujících konstrukcí. Jedná se o využití původních nosných konstrukcí budov pro další období nebo i nové využití. Tyto konstrukce již mají za sebou mnoho let provozu a projevují se u nich vlivy stárnutí a působení vnějšího prostředí. Na konferenci byly uvedeny špatné příklady, kdy u starších betonových staveb nebyl jejich stav správně vyhodnocen a vznikl rozpor v doložení únosnosti konstrukce. Jednalo se např. o úpravy ploché střechy panelového domu na střechu vegetační a o stanovení stavu nosné železobetonové konstrukce po požáru v bytě panelového domu.
V období posledních dvou let byly mezi odborníky ČKAIT také řešeny havárie a poškození stavebních konstrukcí, které jsou známy ze sdělovacích prostředků. Jednalo se například o zřícení střechy tělocvičny v České Třebové, havárii lávky v Troji nebo požáry v bytech panelových objektů.
Na konferenci zaznělo, že zlepšení dnešních poměrů při navrhování a výstavbě konstrukcí není věcí pouze jednotlivých projektantů, firem nebo jen profesních organizací jako je ČKAIT. Je nutné stav napravovat společným úsilím pod jednotným centrálním vedením a s přispěním dalších stavebních institucí, organizací, úřadů a společností. A tak účastníci konference mohou doufat, že zlepšení přinese právě zmíněný nový stavební zákon, na kterém se ČKAIT snaží co nejvíce podílet.
Konference byla určena nejen pro stavební odborníky, projektanty a statiky, ale i pro investory a další pracovníky ve stavebnictví, kteří se zabývají přípravou, prováděním a opravami staveb a jejich nosných konstrukcí.
tisková zpráva
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.