Stavba podzemních garáží v Brně na Zelném trhu

Stavba podzemních garáží v Brně na Zelném trhu

(13. 8. 2010)
Soukromé podzemní garáže pod Zelným trhem s osmapadesáti místy budou pro hosty hotelu a rezidenty.
Projekt zpracovává brněnská firma Arch.Design.

 
 
 
 

Stavba podzemních garáží v Brně na Zelném trhu


Soukromé podzemní garáže pod Zelným trhem s osmapadesáti místy budou pro hosty hotelu a rezidenty.
Projekt zpracovává brněnská firma Arch.Design.


Brno 12. srpna (ČTK) - Stavba podzemních garáží na Zelném trhu v centru Brna podle investorů neohrozí ani historická sklepení, ani významnou památku kašnu Parnas. Celková investice do 58 parkovacích míst, z nichž 33 je určeno pro veřejnost, má přesáhnout 60 milionů korun. Kontroverzní projekt dnes investoři představili novinářům.

Proti projektu se zvedla velká kritika. Občanské sdružení 4AM-Fórum pro architekturu a média zaslalo ministrovi kultury v úterý otevřený dopis, v němž ho upozorňuje na rizika projektu. Dopis podepsalo celkem 49 odborníků a podpořilo 1700 lidí na sociální síti Facebook. Podle spoluautora regulačního plánu městské památkové rezervace Josefa Němce je stavba v rozporu s regulačním plánem města Brna. Podle něj zavede na historické náměstí další dopravu, která tam bude nekontrolovaně projíždět. Byly by i narušeny tradiční trhy na náměstí, míní.

Stavba podzemních garáží prý může ohrozit i otevření historického podzemí, které je plánováno na příští rok. "Ve stejném termínu uvažují organizátoři garážových stání, že začnou stavební práce," uvedl v této souvislosti odborník na problematiku brněnského podzemí Aleš Svoboda. Projekt se podle něj závratným způsobem vyvíjí a mění. "Ani současná jeho varianta mne nepřesvědčila o tom, že by byla zabezpečena kašna Parnas a že brněnské podzemí nedojde újmě," dodal Svoboda.

Podzemní parkování chce na náměstí stavět firma Magnum Real Estate a majitelé nově vznikajícího hotelu Classis, v jehož bezprostřední blízkosti má vjezd do garáží stát. Podle Jaroslava Dokoupila, jednatele společnosti Arch.Design, která stavbu projektuje, byly podzemní garáže postaveny už v řadě historických měst. Mezi jinými zmínil například Paříž, Barcelonu, Vídeň a Salcburk. "Otázkou je, zda chceme, aby se v historickém jádru města žilo, nebo z něj uděláme zakonzervovaný skanzen," uvedl Dokoupil. Do centra Brna se podle něj po letech, kdy sloužilo především k pracovním a komerčním příležitostem, má vrátit trvalé bydlení. Podmínkou k tomuto kroku je i existence parkovacích míst, kterých je v Brně nedostatek. Poblíž centra byl v posledních letech vybudován pouze jeden parkovací dům, realizace některých dalších se chystá, ostatní parkoviště jsou pouze ve fázi záměrů.

Stavbu garáží podporovali původně i městští radní. V polovině července souhlasili se zjednodušeným územním řízením. Množství vozů parkujících na Zelném trhu jmenovali jako jeden z hlavních nedostatků náměstí i lidé v anketě. Vedení města nyní čeká na výsledky územního řízení. Pokud by v jeho průběhu vyvstal závažnější problém, chtějí stavbu zastavit.

Podle Roberta Juříka ze společnosti Arch.Design se budou garáže stavět na dvě etapy. Náměstí, na kterém už tradičně prodávají své produkty zelináři, má být v provozu i během výstavby. Pro tržnici má být k dispozici 50 až 60 procent plochy. Výstavba má trvat rok a půl. Na povrchu má být v blízkosti budovy Cyrilometodějské záložny a budoucího hotelu Classis rampa s vjezdem do garáží. Celkem 25 míst má sloužit hotelu, 33 dalších je určeno k pronájmu. "Místa budeme pronajímat za tržní ceny," uvedl jednatel společnosti Magnum Real Estate Miroslav Vymazal. Podle něj bude stavba nákladná. "Raději bychom si pronajali již existující parkovací stání, ale taková možnost v centru Brna není," dodal.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz