Startuje výstavba etapy Smíchov City Jih, dominantou bude centrála České spořitelny

Výstavba Smíchov City, nejrozsáhlejšího městotvorného projektu v novodobých dějinách Prahy, pokračuje druhou, stěžejní fází. Kromě České spořitelny bude zahrnovat další tři administrativní objekty a hotel. Na tuto etapu naváže výstavba dalšího rezidenčního segmentu, třetí fáze, která propojí Smíchov City Jih a Sever.

Smíchov City Jih, zdroj Sekyra Group

Soukromé investice budou činit 35 miliard korun. Tuto částku navýší téměř 15 miliard z veřejných zdrojů investovaných do souvisejících infrastrukturálních staveb, které budou zahrnovat modernizaci železniční stanice a výstavbu dopravního terminálu včetně velkokapacitního parkovacího domu. Plánovaná je i základní škola. Celková suma tak dosáhne 50 miliard korun. Vznikne zde téměř 400 tisíc metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních a veřejných ploch. Projekt bude dokončen do roku 2032. Pracovat či bydlet by v nové pražské čtvrti mělo zhruba 12 tisíc lidí.

Smíchov City Jih, zdroj Sekyra Group

Nový kampus České spořitelny bude tvořený čtyřmi budovami o ploše 75 tisíc metrů čtverečních. Mezi nimi povede kilometr dlouhý bulvár spojující Smíchovské nádraží a autobusové nádraží Na Knížecí. Celým kampusem bude procházet veřejná pasáž spojená s hlavním bulvárem, kde budou moci obyvatelé využít řadu obchodů, kaváren a také veřejnosti volně přístupnou velkou zaměstnaneckou restauraci. Přímo z pasáže bude vstup do multifunkčního auditoria s kapacitou 380 návštěvníků, které bude s veřejným prostranstvím před kampusem propojitelné jako přirozené kulturní centrum. Auditorium doplní tzv. Španělské schody, tedy venkovní tribuna s vlastním pódiem a kapacitou 150 diváků sloužící zároveň jako propojení dvou budov kampusu. Důležitou částí kampusu bude multimediální Centrum finančního vzdělávání nejen pro žáky a studenty základních a středních škol, ale také pro seniory.

Smíchov City Jih, zdroj Sekyra Group

Provoz kampusu bude díky tepelným čerpadlům a fotovoltaice uhlíkově neutrální. Na střechách budou fungovat včelíny i lesní školka, produkující stovky stromových sazenic ročně. Díky využití vlastních studní, rezervoárů na dešťovou vodu a čističek užitkové vody nebude kampus pro provozní účely využívat pitnou vodu z vodovodního řadu. Kampus navrhlo renomované rakouské architektonické studio Baumschlager Eberle Architekten spolu s kanceláří Pavel Hnilička Architects+Planners. O vítězi rozhodla architektonická soutěž za účasti 166 architektonických kanceláří. Interiéry navrhlo nizozemské architektonické studio HofmanDujardin.

Smíchov City Jih, zdroj Sekyra Group

Součástí Smíchov City Jih budou ještě další tři kancelářské budovy. Počítá se též s výstavbou hotelu s unikátním Smíchov Marketem. Ten bude zahrnovat krytou tržnici nabízející čerstvé potraviny – od ovoce a zeleniny přes sýry a maso až po mořské plody a další delikatesy. Návštěvníci zde najdou centrální bar se širokou nabídkou čepovaných piv a limonád, dále pak supermarket a o víkendu i farmářské trhy. Atraktivitu místa jistě zvýší i na místě plánovaný kulturní program, zahrnující různé workshopy, akustická vystoupení umělců či taneční večery.

Smíchov City Jih, zdroj Sekyra Group

Na základě návrhu Sekyra Group byly ulice v projektu Smíchov City pojmenovány po významných ženách 20. století. Hlavní tepnou jižní části výstavby Smíchov City bude bulvár s trasami pro pěší i cyklisty pojmenovaný po smíchovské rodačce Madeleine Albrightové. Právě jej poctil svou návštěvou i bývalý americký prezident Bill Clinton při svém nedávném pobytu v Praze. Dva přilehlé parky, jeden s přírodním amfiteátrem, nazvaný park Arendtové, a druhý více relaxační, nazvaný park Alice a Anny Masarykových, zajistí kvalitní klidný veřejný prostor. Dále zde jsou ulice socioložky a publicistky Jiřiny Šiklové, mecenášky umění Medy Mládkové či Růženy Vackové, teoretičky umění a jedné z nejstatečnějších českých disidentek.
Nové byty se zahradamiSoučasně s pracemi na jižní etapě probíhá příprava pokračování výstavby severní části. Tato třetí fáze výstavby by měla započít na přelomu letošního a příštího roku a sestává ze tří rezidenčních bloků mezi ulicí Nádražní, třídou Madeleine Albrightové a ulicí Vackové.

Smíchov City Jih, zdroj Sekyra Group

Každý z bloků ve třetí etapě je, obdobně jako v té první, rozčleněn na sekce, které evokují tradiční činžovní domy. Těch je celkem 31 a vznikne v nich okolo 800 bytů, ve kterých by v budoucnu mohlo žít více než dva tisíce lidí. Stejně jako v první etapě budou mít bloky funkční parter s řadou obchodních jednotek. Parkování je zajištěno v podzemních garážích, které jsou situovány pouze pod domy, a nezvětšují tak zastavěnou plochu. Každý z nových městských bloků bude disponovat ozeleněným vnitroblokem.
Čtvrtá, závěrečná etapa Smíchov City bude přiléhat k Radlické ulici. V těchto místech vznikne významný veřejný prostor, jehož součástí bude mimo jiné budova Radlické kulturní sportovny, kterou se společnost Sekyra Group zavázala zachovat. Prostor vytvořila skupina nadšenců z opuštěného drážního skladu jako místo pro setkávání, kulturu a sportovní vyžití. S jeho zprovozněním pomohla i veřejnost v crowdfundingové sbírce na internetu. Jako odkaz na tradici místa se tato budova stane středobodem budoucího náměstí.

Smíchov City Jih, zdroj Sekyra Group

Zahájení projektu Smíchov City předcházela pečlivá patnáctiletá příprava, která zahrnovala řadu předběžných studií, změnu územního plánu, řešení dopravní infrastruktury a především velké mezinárodní architektonické soutěže, které hodnotily nezávislé poroty složené z reprezentantů developera, města, akademiků i praktikujících architektů. V mezinárodních architektonických soutěžích bylo pro návrh prvních tří etap vybráno 21 studií z České republiky i ze zahraničí, která se nyní podílejí na projektu. To zaručuje diverzitu celé čtvrti.

Smíchov City Jih, zdroj Sekyra Group

Promyšlenou koncepci Smíchov City výjimečně ocenili i přísní komisaři UNESCO, podle nichž nová zástavba nenaruší světové památkové dědictví Prahy. Snahou bylo aplikovat myšlenky přední teoretičky urbanismu Jane Jacobsové. Čtvrť tak byla navržena dle principu města krátkých vzdáleností a funkční diverzity. Modelovými projekty, které developera rovněž inspirovaly, byly takové urbanizace jako například Hudson Yards v New Yorku, Europaviertel na bývalém nákladovém nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem, Hafen City v Hamburku či Bahnhof City ve Vídni.
Čtvrť Smíchov City nabídne práci, bydlení, služby a veškerou občanskou vybavenost, a to vše v komfortní dostupnosti. Nedílnou součástí bude i příjemný veřejný prostor. Rušný Smíchov získá nová klidná místa, vhodná pro piknik i relaxaci. Celkově na Smíchově přibudou více než dva hektary zelených ploch. Aleje stromů jsou navíc koncipovány tak, aby nabídly průhledy na Pražský hrad, zlíchovský kostelík nebo Vyšehrad.

Smíchov City Jih, zdroj Sekyra Group

V lokalitě se současně realizují i další projekty. Zásadní proměnou prochází smíchovské nádraží a jeho okolí. Zahájena již byla celková přestavba stanice, díky níž se zvýší nejen kapacitně, ale navíc bude zajištěna i její bezbariérovost. Modernizována budou všechna nástupiště, a navíc přibude jedno nové pro vlaky jedoucí po trase „pražského Semmeringu“. Nad kolejemi je v návrhu umístěno autobusové nádraží a nad ním budou instalovány fotovoltaické panely. Projekt pamatuje i na individuální dopravu. Vyroste zde parkovací dům a počítá se také s parkováním B + R, tedy s prostorem pro jízdní kola.
Cílem přestavby je nejen modernizace samotného nádražního prostoru, ale i vybudování nového přestupního terminálu propojujícího vlaky, metro, tramvaje a autobusy, a to příměstské i dálkové. Na celkových investicích, vyčíslených na 13,5 miliardy korun, se bude podílet Správa železnic (SŽ) a hlavní město Praha. Terminál Smíchov bude prvním skutečně integrovaným nádražím v Praze a stane se unikátním dopravním uzlem. Město již navíc na jižním zhlaví začalo s výstavbou Dvoreckého mostu, který Smíchov propojí s Podolím. Miliardová stavba má být hotová během příštího roku.

Významnou investici v lokalitě plánuje i Praha 5. Součástí projektu Smíchov City bude totiž také základní škola, pro niž společnost Sekyra Group poskytla pozemek. Škola se má nacházet na místě, které je urbanisticky nejvýznamnějším bodem celého projektu Smíchov City. To odpovídá tomu, kde se v tradičně rostlém městě staví veřejné budovy. Škola tedy bude situována na křížení pěší zóny a parků a napojena na infrastrukturu, ale zároveň nebude v přímém kontaktu s komunikací, která by ohrožovala děti.

Tisková zpráva, kráceno

3 Komentářů

  1. Pořád jsou tu ty samé vizualizace. Nebylo by možné vyfotit to, co už stojí, a přidat pohledy z pár schválených projektů?

  2. Jímá mne hrůza z fádnosti dílčích bloků výstavby……………………………………………………… vždyť i stará okolní zástavba má samostatné řešení svého výrazu.

    • No nevím. Každá čtvrť, která rostla v jedné době, má ulice s domy, které se liší většinou jen v detailech.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*