Chytré bydlení® Skvrňany

Bydlení Skvrňany je rezidenční komplex sedmi bytových domů s více než 200 byty. Obvodové a mezibytové nosné stěny a příčky všech bytových domů jsou z vápenopískových tvárnic Silka a velkoformátových prvků Silka Tempo.

Šestipodlažní domy jsou citlivě zasazeny do lokality s čistým ovzduším, velkým množstvím zeleně i skvělou dostupností do centra. Dispozice bytů jsou navrženy maximálně variabilně. Princip modulů kombinuje výhody malých i velkých bytů. Právě chytré řešení některých dispozic, které lze v čase modulově spojit či rozdělit, je velkou výhodou bytů. Byty tak lze současně využít jednak pro vlastní bydlení, ale zároveň také k investičním záměrům.

Útulná a kompaktní čtvrť Skvrňany nabízí vysokou úroveň občanské vybavenosti, luxus dostatku parkovacích míst pro své obyvatele i jejich návštěvy a skvělou dostupnost do centra Plzně. Tramvajová zastávka Skvrňany je vzdálena pouhých 150 metrů. Noví majitelé oceňují kompletní občanskou vybavenost: k dispozici je například MŠ, ZŠ, supermarkety či zdravotní středisko. Investorem a stavebníkem projektu je společnost Trigema, a.s.

Obvodové zdivo bytových domů je provedeno ze štíhlých velkoformátových tvárnic Silka Tempo šířky pouhých 180mm, vnitřní mezibytové stěny jsou z důvodů akustických požadavků standardně z tvárnic Silka Tempo šířky 240mm. Příčky jsou z tvárnic Silka šířky 80 a 120mm. Plně se ve všech výškových skladbách nosného obvodového i mezibytového zdiva uplatnily i výškové doplňky k tvárnicím Silka Tempo. „Důvodem jejich použití byla potřeba dodržet výškový modul, který původně počítal s jiným stavebním materiálem. V tomto ohledu vždy říkám, že je v projektu nejlepší počítat s co nejjednodušší produktovou skladbou, ideální jsou stavby, u nichž není v první a poslední řadě potřeba používat doplňkové tvárnice nižší než 200 mm,“ dodává Ing. Lucie Šnajdrová.

Ing. Radek Sazama, manažer pro klíčové projekty Xella CZ s.r.o., k výstavbě bytových domů v Plzni říká: „Celé zdění trvalo čtyři měsíce a za tu dobu jsme na stavbu dodali cca 2500 m3 tvárnic, z čehož 1890 m3 tvoří vápenopískové zdivo Silka. To je zastoupeno v obvodových konstrukcích, ve vnitřních akustických mezibytových stěnách a v příčkách.“

Stavebník si podle Lucie Šnajdrové na stavbě cenil zejména rychlosti a produktivity práce, jejichž zdrojem byly velké formáty tvárnic a použití minijeřábů. Na stavbě pracovalo až šest minijeřábů, zapůjčených investorovi a stavebníkovi společností Xella. Vzhledem k tomu, že společnost Trigema má bohaté zkušenosti s využíváním velkoformátových stavebních prvků, práci s minijeřáby její pracovníci hravě zvládli. Díky štíhlým obvodovým stěnám z tvárnic Silka Tempo tl.180 mm se zvětšila i užitná plocha bytů.

Systém Silka Tempo tvoří základní tvárnice, označované jako 1/1, které doplňují tvárnice 1/2 a 1/4. Velkoformátové vápenopískové tvárnice se dají kombinovat s maloformátovými tvárnicemi Silka s výškou 100, 125, 175 a 200 mm. Tím se dají vyskládat jakékoliv výškové moduly. Vše je předem zpracováno do multidisciplinárního modelu BIM přímo kompetenčním centrem Xella. Výsledkem je kromě přesného výkazu výměr zejména soubor výkresové dokumentace se vzorovým rozložením jednotlivých prvků ve stěně. Systém Silka je na stavbě bytových domů v Plzni doplněn o systémové prefabrikované překlady Xella NBP a také o vnitřní nenosné stěny Ytong.

www.byty-skvrnany.cz

Publikováno v časopise Stavba 1/2024

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*