Interiér „Jak bydlíme my“ v Praze

Interiér nájemního bytu od Jakuba Žohy a Štěpána Mareše z NEW ARCHITECTURE, který vyhrál v soutěži Interiér roku 2023 v kategorii hlasování veřejnosti s mottem: „Bydlíme v nájemním bytě, ale interiér jsme si mohli přizpůsobit podle našeho vkusu a potřeb. Obrousili jsme parkety, oškrábali starou výmalbu a doplnili jsme interiér barevnými kontrasty, které ladí s přírodními odstíny. I když to zní jednoduše, nebylo to tak snadné. Rádi s Vámi budeme náš příběh o celém procesu sdílet.

Interiér „Jak bydlíme my“ v Praze, autoři Jakub Žoha a Štěpán Mareš / NEW ARCHITECTURE, foto Iveta Kulhavá

Jsme oba architekti a věříme, že kvalita bydlení je důležitá, a proto jsme se rozhodli investovat do pronajatého bytu, který považujeme za náš domov. Každý prostor, interiér či stavba vyžaduje péči, jinak chátrá. Po několika letech byt začal působit trochu zanedbaně, a tak jsme se rozhodli pro experiment s oškrábáním starých maleb. Je to pokaždé dobrodružství, protože nevíte, co objevíte, ale nakonec jsme objevili krásnou štukovou omítku, která dodala bytu charakter. Místy jsou vidět šrámy po sekání elektřiny, ale to nám přijde zábavné. Omítky jsme natřeli penetrací, které povrch uzavřela a dodala jim sametový lesk. Jen v předsíni bylo šrámů příliš, proto jsme navrhli vymalování s oživujícím kontrastem. Abychom docílili světlejšího interiéru, obroušené parkety se naolejovali běleným olejem. Nábytek jsme vybrali s ohledem na praktičnost a estetiku.

Interiér „Jak bydlíme my“ v Praze, autoři Jakub Žoha a Štěpán Mareš / NEW ARCHITECTURE, foto Iveta Kulhavá

Kuchyně je naše oblíbené místo, nabízí dostatek prostoru pro linku, velký jídelní stůl a kredenc po babičkách, a dokonce i pro růžové piano. Propojení s obývacím pokojem vytváří vzdušný a příjemný prostor. Máme tak dostatek místa pro vše, co potřebujeme každý den, ale i pro pohodlné stolování s více hosty.

Při výběru nábytku do obývacího pokoje jsme hledali praktické a jednoduché řešení, které by splnilo naše požadavky. Díky systému STRING jsme získali jak dostatek úložného prostoru pro knihy, foťáky nebo suvenýry z cest, tak i příjemný pracovní prostor. Zvýšená deska stolu umožňuje zdravější práci ve stoje a když už nás nohy bolí, sedneme na barovku. Dominantní osvětlení a sbírka obrazů umístěná na podsvícené modré polici vytvářejí v místnosti jedinečnou atmosféru. Ona police je z jednoho kusu a málem jsme ji nepronesli na schodišti. Dalším výrazným prvkem našeho interiéru jsou naše rostliny. Máme jich nespočet. Vzhledem k tomu, že byt je orientovaný převážně na sever, umístili jsme největší množství rostlin do ložnice s dostatkem světla. Nicméně jsme chtěli mít pokojovky i v dalších místnostech, a proto jsme si vyrobili kulatý podstavec na kolečkách, na který jsme umístili kovové válce. Květiny jsou na jednom místě, je jim dopřáno umělé osvětlení a zároveň je můžeme bez obav rosit.

Interiér „Jak bydlíme my“ v Praze, autoři Jakub Žoha a Štěpán Mareš / NEW ARCHITECTURE, foto Iveta Kulhavá

Naše modrá předsíň nám dělá radost každý. Máme modré stěny, modrý strop a dokonce i jedny modré dveře. Modrá symbolizuje klid, důvěru, spojení. Koupelnu jsme oživili novou výmalbou a úpravou vybavení. Ložnice pak nabízí pestrou paletu barev na omítkách, které se mění s denním světlem a dodávají místnosti živost a originalitu.

Autoři: Ing. arch. Jakub Žoha, Bc. Štěpán Mareš / NEW ARCHITECTURE
Projekt: 2023
Realizace: 2023
Výměra: 79,5 m2
Náklady: 275 000,-Kč
Fotografie: Iveta Kulhavá

Autorská zpráva

Interiér „Jak bydlíme my“ v Praze, autoři Jakub Žoha a Štěpán Mareš / NEW ARCHITECTURE, foto Iveta Kulhavá

Soutěž Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Do devátého ročníku soutěže designéři a architekti přihlašovali své nově realizované projekty do 28. 2. 2024. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis STAVBA a stavbaweb.cz jsou mediálními partnery soutěže.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*