Tiny house na Vysočině

Uprostřed přírody na břehu Hejlovského rybníka se nachází mobilní obytný kontejner KEBIN. Na podlahové ploše necelých 15 m2 je vše, co člověk až dva potřebují ke krátkodobému i dlouhodobému útěku od každodenního shonu, aniž by museli slevovat z nároků na pohodlí. Snahu o maximální rovnováhu s přírodou a udržitelnost odrazili autoři Jan Bek z ateliéru BekArch Jan Bek z ateliéru BekArch a Stanislav Líkař z firmy 4interior&tiles nejen v použitých materiálech, ale také v energeticky soběstačném řešení.

Tiny house na Vysočině, autoři BekArch, foto Tino Kuskunis

Ložnice s nekonečným výhledem a otočným krbem, kuchyňský kout, koupelna s toaletou a sprchou, dvě malé terasy – obytný kontejner KEBIN s vnějšími rozměry 2,6 × 7 metrů, který se nachází nedaleko obce Ondřejov na Pelhřimovsku. Navzdory předsudkům o mobilheimech tak vyslyší požadavky na komfort a navíc dokonale vyjde vstříc i nárokům na design. Na mobilheimy se nevztahují klasická stavební povolení, většinou jim postačuje územní souhlas. Z důvodu snadného přístupu k vodě je ideální kontejner umístit na parcelu se studnou.

Tiny house na Vysočině, autoři BekArch, foto Tino Kuskunis

KEBIN, který své pojmenování získal fonetickým přepisem anglického slova cabin, přičemž se do názvu promítla i architektova přezdívka z mládí – Keb, vzniklá otočením jeho příjmení, zvenčí zaujme tmavě mořeným modřínovým obkladem. Díky němu kontejner pohledově přirozeně zapadá do okolní přírody. Celému kontejneru pak dominují velkoformátové prosklené plochy, které mají za úkol vizuálně propojit exteriér s interiérem. Vstupy do kontejneru tvoří boční protilehlá okna, které jsou zcela výsuvná do strany.

Tiny house na Vysočině, autoři BekArch, foto Tino Kuskunis

Z čelní strany je pak KEBIN vybavený panoramatickým oknem, které poskytuje nekonečný výhled na rozlehlý rybník přímo z prostorného dvoulůžka. Díky tomu se jako první pohled po probuzení naskytuje uchvacující sluneční třpyt odrážející se na hladině vody. Toto centrální okno je ale pro maximalizaci soukromí možné zakrýt otočnými okenicemi zvenčí. Celý interiér se nese ve znamení multiplex březové překližky, která svým světlým odstínem a klidnou texturou dřevodekoru působivě kontrastuje s vnějším tmavým obkladem. Součástí interiéru je kuchyňský kout s lednicí i dvěma plotýnkami na plyn a také samostatná koupelna s teplou sprchou a chemickou separační toaletou. I koupelna disponuje dostatkem přirozeného denního světla, a to díky střešnímu světlíku. Od zbytku interiéru je oddělená dveřmi z překližky, které se ovládají pomocí systému M&T Magnetic – do dveřního křídla jsou zabudované magnety a do zárubně jejich protikus.

Tiny house na Vysočině, autoři BekArch, foto Tino Kuskunis

S odkazem na udržitelné bydlení se autoři rozhodli KEBIN připravit na principu Off-grid, tedy tak, aby byl energeticky soběstačný, bez potřeby připojení na inženýrské sítě. Na střeše kontejneru jsou fotovoltaické panely, díky kterým KEBIN čerpá energii výhradně ze slunce a ukládá ji do baterie. Ukazatel jejího stavu se pak nachází na boku šatní skříně. Energie z fotovoltaických panelů bohatě vystačí na osvětlení, chod lednice i ohřev vody. K zatápění v zimních měsících pak slouží otočná krbová kamna na dřevo. Kontejner je zateplený, takže v zimně neuniká teplo ven a v létě se interiér nepřehřívá.

Tiny house na Vysočině, autoři BekArch, foto Tino Kuskunis

Užívat si plnými doušky okolní přírodu je snazší díky dvěma malým vyvýšeným terasám po obou stranách KEBINu, které jsou tvořené výklopnými okenicemi u posuvných oken. Spodní výklopy slouží jako podloží terásek, horní pak jako jejich zastřešení. Romantický výhled na rybník ale poskytuje také pohodlná wellnessová káď, tzv. finská lázeň s vlastními kamny pro ohřev vody, do které to je z KEBINu jen pár kroků.

Tisková zpráva, kráceno

3 Komentářů

  1. Poznámka k mobilheimům – jejich hlavní problém není vzhled, ale to, že při české kutilské povaze nezůstávají mobilní. Z obytných přívěsů (tedy silničních vozidel nepodléhajících stavebnímu zákonu) de stávají stavbami, které jsou napevno umístěny i v místech, kde nemají být.

  2. ing. arch. řeřicha says:

    Celkem podařený koncept novodobé chaty.
    Při obejití stavebního řízení, vzniká otázka likvidace odpadní vody /WC je zřejmě chemické /.

    Řeřicha

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*