Informační centrum v Trojanovicích

Infocentrum v Trojanovicích, autoři Kamil Mrva Architects, foto Pavel Cupák

Novostavba ze studia Kamil Mrva Architects se nachází poblíž rekonstruovaných potravin a přestavěných garáží v centrální části obce Trojanovice. Budova slouží nejen jako informační centrum pro návštěvníky, ale také jako pošta a knihovna. Poskytuje i další služby pro veřejnost včetně toalet.

Vyšlo v časopise Stavba 1/2023 s recenzí Petra Volfa.

Do infocentra se vstupuje z centrálního prostranství přes prosklenou stěnu, kde je vstup krytý přesahem střechy, což vytváří pomyslné loubí. Původní dožilá zděná budova garáží je nahrazena dřevostavbou v kombinaci s ocelovými sloupy. Stavba je založena na půdorysu původního objektu, pouze úroveň podlahy prvního podlaží je zvýšena o 30 cm. Budova je provedena a zateplena v souladu s požadavky pasivního standardu. Vzhled dotváří systém dřevěných stínicích slunolamů, kotvených na předsazený dřevěný rošt. Infocentrum je plně klimatizováno, slunolamy brání společně s roletami přehřívání fasádního pláště.

Autorská zpráva

Infocentrum v Trojanovicích, autoři Kamil Mrva Architects, foto Toast Libor Stavjaník

Information centre, Trojanovice

Closed to the newly reconstructed Hruška grocery store, replacing the current garages in the centre of Trojanovice village, we designed and built an Information Centre. The multipurpose building would be an Information Centre, a Post Office, a Library, a public WC and other public services. The entrance is directly from the central square via a glazed wall and a covered porch formed by an overhanging roof and creating the impression of an arcade. The former brick garage building is replaced by a timber building with steel pillars. The new building is founded on the previous footprint, but with the ground floor raised by some 30cm. The building’s design and insulation comply with the passive standard requirements. The exterior features wooden screens attached to a hanging wooden grate. The building is fully air-conditioned, the screens together with blinds protect the façade from overheating.

Infocentrum v Trojanovicích, autoři Kamil Mrva Architects, foto Toast Libor Stavjaník

Architect´s report

Místo stavby / building location: Trojanovice 1, okres Nový Jičín
Autor / architect: Kamil Mrva / Kamil Mrva architects
Spolupráce / Cooperation: Jaroslav Holub, Tomáš Cirmaciu, Jakub Chaloupek, Lenka Krhovjáková
Investor: obec Trojanovice
Zastavěná plocha / built-up area: 165 m2
Užitná plocha / Usable area: 191 m2
Obestavěný prostor/ volume: 1089 m3
Projekt / design phase: 2018
Realizace / implementation: 2021
Foto: Studio Toast Libor Stavjaník, Pavel Cupák

Infocentrum v Trojanovicích, autoři Kamil Mrva Architects, foto Toast Libor Stavjaník

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*