
Pro Rožnov pod Radhoštěm představuje místní knihovna nejen centrum čtenářů ve městě, je také významným místem pro kulturní a společenské aktivity. Navíc metodicky spravuje sedm knihoven v obcích mikroregionu a je partnerem řady spolků a sdružení. V urbanistické struktuře města představuje významný bod – leží na křižovatce tras mezi sídlišti, školami, autobusovými zastávkami a poliklinikou na jedné straně a ZUŠ a centrem města na straně druhé. Je v bezprostřední blízkosti městského parku a dopravní tepny.
Rožnov pod Radhoštěm – Rostoucí význam knihovny, sídlící v malebné historické vile, vyvolal logickou potřebu jejího rozšíření. Proto bylo rozhodnuto o uspořádání otevřené architektonické soutěže. Vítězný návrh vytvořilo architektonické studio ČTYŘSTĚN, které přišlo s myšlenkou doplnit vilu o moderní přístavbu. Ta se stala pomyslnou spojnicí mezi zcela novým veřejným prostorem na nároží ulic a zahradou knihovny. Došlo rovněž k pomyslnému otočení významu budov – z moderní přístavby je hlavní brána do knihovny, kde nechybí kavárna a přednáškový sál. Vila, která prošla citlivou rekonstrukcí, se proměnila v klidnou čítárnu, studovnu a administrativní zázemí.

Charakter prostor je podtržen i architektonickým řešením. Interiér vily je tradiční, s působivými čtecími zákoutími v arkýřích. „V místě původního vstupu vznikl nový prosklený arkýř s výhledem do prostranství před knihovnou. Díky těmto zásahům dostává dům úplně novou kvalitu prostoru. Z obytné vily se stala opravdová veřejná stavba,“ vysvětluje architekt Karel Kubza z ateliéru ČTYŘSTĚN. Přístavba je proti tomu jednoduchou prosklenou hmotou otevřenou do zahrady skleněnou fasádou. Je věnovaná novinkám, dětským knihám, kavárně, přednáškám a workshopům. Architekti zakomponovali do stěn vysoké dřevěné regály, které doplňují pojízdné nízké police. Díky tomu působí prostor maximálně vzdušně a variabilně se přizpůsobuje aktuálním potřebám.

S důrazem na ekologii a energetickou efektivitu
„Důležitým parametrem, který ovlivňuje podobu přístavby, je velmi nízká energetická náročnost stavby. Z ní vychází kombinace stavebních a technologických prvků, které jsme při návrhu použili,“ popisuje Karel Kubza. Pro obvodovou konstrukci přístavby bylo zvoleno superizolační cihelné jednovrstvé zdivo HELUZ Family 2in1 tloušťky 500 mm. Volbu materiálu vysvětluje jeden z projektantů technické dokumentace, Ing. Ondřej Gaudl: „Tento výrobek v sobě spojuje statickou i tepelněizolační funkci. Vyhověl z hlediska požadavků na přenos zatížení a zároveň s rezervou splnil přísné požadavky na tepelněizolační vlastnosti obálky. Díky tomu jsme nemuseli řešit dodatečné zateplení a s tím spojená rizika jeho realizace,“ vysvětluje projektant volbu cihly, která vykazuje součinitel prostupu tepla U 0,11 W/m2K, nejnižší součinitel prostupu tepla na trhu pro jednovrstvé zdivo. „Důležité bylo i to, že jsme získali homogenní pevný podklad pro realizaci fasády, na níž byly kladeny poměrně vysoké nároky z hlediska estetiky,“ doplňuje Ondřej Gaudl.

Stavba, která inspiruje
Součástí kvalitní obálky budovy je rovněž zelená střecha, která snižuje přehřívání v letních měsících a pomáhá s retencí vody na pozemku. Její přesah pomáhá stínit prosklenou západní fasádu. Vytápění i chlazení zajišťuje tepelné čerpadlo země-voda se třemi zemními vrty pod budovou. „Abychom mohli budovu tepelným čerpadlem chladit v letních měsících, je topné a chladící potrubí rozvedené ve stropě,“ vysvětlují architekti.
Rekonstrukce a přístavba budovy knihovny v Rožnově pod Radhoštěm získala cenu Stavba roku 2024, návrh uspěl v konkurenci 120 dalších staveb.

Základní údaje
Ateliér: ČTYŘSTĚN
Autoři: Ing. arch. Karel Kubza, Ing. arch. Milan Joja, Ing. arch. Tomáš Págo
Design tým: Ing. arch. Nikola Korábová, Ing. arch. Martina Fojtíková, Ing. arch. Marek Holán
Architektonicko – stavební řešení: Ondřej Gaudl, Pavel Matonoha
Stavebně konstrukční řešení: Marek Lukáš
Zdravotně technické instalace, plyn: Jakub Kaplan, Michal Talač
Vzduchotechnika, vytápění, MaR: Jaroslav Prokeš
Elektroinstalace: Jaroslava Nováková
Požárně – bezpečnostní řešení: Zdeněk Čejka
Dopravní řešení: Josef Šico, Pavel Frýdl
Slaboproud: Karel Alexa
PENB: Jiří Cihlář
Zahradní úpravy: Marek Holán
Orientační systém, grafický design: Lenka Mičolová
Zastavěná plocha: 295 m² stávající budova knihovny, 582 m² přístavba, 1230 m² zpevněné plochy a venkovní úpravy
Užitná plocha: 458 m² stávající budova knihovny, 458 m² přístavba
Klient: Město Rožnov pod Radhoštěm
text: Ondřej Krejčí
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,