Pro Rožnov pod Radhoštěm představuje místní knihovna nejen centrum čtenářů ve městě, je také významným místem pro kulturní a společenské aktivity. Navíc metodicky spravuje sedm knihoven v obcích mikroregionu a je partnerem řady spolků a sdružení. V urbanistické struktuře města představuje významný bod – leží na křižovatce tras mezi sídlišti, školami, autobusovými zastávkami a poliklinikou na jedné straně a ZUŠ a centrem města na straně druhé. Je v bezprostřední blízkosti městského parku a dopravní tepny.
Rožnov pod Radhoštěm – Rostoucí význam knihovny, sídlící v malebné historické vile, vyvolal logickou potřebu jejího rozšíření. Proto bylo rozhodnuto o uspořádání otevřené architektonické soutěže. Vítězný návrh vytvořilo architektonické studio ČTYŘSTĚN, které přišlo s myšlenkou doplnit vilu o moderní přístavbu. Ta se stala pomyslnou spojnicí mezi zcela novým veřejným prostorem na nároží ulic a zahradou knihovny. Došlo rovněž k pomyslnému otočení významu budov – z moderní přístavby je hlavní brána do knihovny, kde nechybí kavárna a přednáškový sál. Vila, která prošla citlivou rekonstrukcí, se proměnila v klidnou čítárnu, studovnu a administrativní zázemí.
Charakter prostor je podtržen i architektonickým řešením. Interiér vily je tradiční, s působivými čtecími zákoutími v arkýřích. „V místě původního vstupu vznikl nový prosklený arkýř s výhledem do prostranství před knihovnou. Díky těmto zásahům dostává dům úplně novou kvalitu prostoru. Z obytné vily se stala opravdová veřejná stavba,“ vysvětluje architekt Karel Kubza z ateliéru ČTYŘSTĚN. Přístavba je proti tomu jednoduchou prosklenou hmotou otevřenou do zahrady skleněnou fasádou. Je věnovaná novinkám, dětským knihám, kavárně, přednáškám a workshopům. Architekti zakomponovali do stěn vysoké dřevěné regály, které doplňují pojízdné nízké police. Díky tomu působí prostor maximálně vzdušně a variabilně se přizpůsobuje aktuálním potřebám.
S důrazem na ekologii a energetickou efektivitu
„Důležitým parametrem, který ovlivňuje podobu přístavby, je velmi nízká energetická náročnost stavby. Z ní vychází kombinace stavebních a technologických prvků, které jsme při návrhu použili,“ popisuje Karel Kubza. Pro obvodovou konstrukci přístavby bylo zvoleno superizolační cihelné jednovrstvé zdivo HELUZ Family 2in1 tloušťky 500 mm. Volbu materiálu vysvětluje jeden z projektantů technické dokumentace, Ing. Ondřej Gaudl: „Tento výrobek v sobě spojuje statickou i tepelněizolační funkci. Vyhověl z hlediska požadavků na přenos zatížení a zároveň s rezervou splnil přísné požadavky na tepelněizolační vlastnosti obálky. Díky tomu jsme nemuseli řešit dodatečné zateplení a s tím spojená rizika jeho realizace,“ vysvětluje projektant volbu cihly, která vykazuje součinitel prostupu tepla U 0,11 W/m2K, nejnižší součinitel prostupu tepla na trhu pro jednovrstvé zdivo. „Důležité bylo i to, že jsme získali homogenní pevný podklad pro realizaci fasády, na níž byly kladeny poměrně vysoké nároky z hlediska estetiky,“ doplňuje Ondřej Gaudl.
Stavba, která inspiruje
Součástí kvalitní obálky budovy je rovněž zelená střecha, která snižuje přehřívání v letních měsících a pomáhá s retencí vody na pozemku. Její přesah pomáhá stínit prosklenou západní fasádu. Vytápění i chlazení zajišťuje tepelné čerpadlo země-voda se třemi zemními vrty pod budovou. „Abychom mohli budovu tepelným čerpadlem chladit v letních měsících, je topné a chladící potrubí rozvedené ve stropě,“ vysvětlují architekti.
Rekonstrukce a přístavba budovy knihovny v Rožnově pod Radhoštěm získala cenu Stavba roku 2024, návrh uspěl v konkurenci 120 dalších staveb.
Základní údaje
Ateliér: ČTYŘSTĚN
Autoři: Ing. arch. Karel Kubza, Ing. arch. Milan Joja, Ing. arch. Tomáš Págo
Design tým: Ing. arch. Nikola Korábová, Ing. arch. Martina Fojtíková, Ing. arch. Marek Holán
Architektonicko – stavební řešení: Ondřej Gaudl, Pavel Matonoha
Stavebně konstrukční řešení: Marek Lukáš
Zdravotně technické instalace, plyn: Jakub Kaplan, Michal Talač
Vzduchotechnika, vytápění, MaR: Jaroslav Prokeš
Elektroinstalace: Jaroslava Nováková
Požárně – bezpečnostní řešení: Zdeněk Čejka
Dopravní řešení: Josef Šico, Pavel Frýdl
Slaboproud: Karel Alexa
PENB: Jiří Cihlář
Zahradní úpravy: Marek Holán
Orientační systém, grafický design: Lenka Mičolová
Zastavěná plocha: 295 m² stávající budova knihovny, 582 m² přístavba, 1230 m² zpevněné plochy a venkovní úpravy
Užitná plocha: 458 m² stávající budova knihovny, 458 m² přístavba
Klient: Město Rožnov pod Radhoštěm
text: Ondřej Krejčí
I když tomu říkají mobiliář, tak bych přála nám všem, aby měl výsledek stejné kvality, jako svého času dostavby od…
Připadá mi to, jako ba tahle dispozice nepočítala s dětmi. Všechny ložnice (tedy i dětské pokoje) jsou hned u vchodu,…
Proč by Správu železnic měla zajímat rekreace Pražanů?
Přemístění mostní konstrukce přece nejde srovnávat s destrukcí budov. Ta konstrukce zůstane zachovaná a dokonce bude i dál sloužit svému…
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.