Na statku Hostačov zpříjemní pobyt podlahové vytápění

Když se rodí rekonstrukce zajímavého objektu, je vždy důležité najít správnou rovnováhu, mezi historií a současnými požadavky, zejména, pokud se jedná o budovu, která bude sloužit k bydlení nebo k relaxaci. Pokud má být v objektu zachován genius loci a současně nabídnout uživatelům vysoký standard komfortu, který již většina z nás požaduje, je nutné některé věci řešit s rozmyslem. Nejinak tomu bylo při rekonstrukci statku Hostačov na Vysočině, jehož historie se datuje do roku 1829. 

Statek koupili v roce 2021 noví majitelé, aby jej kompletně zrestaurovali a přebudovali na víceúčelový rekreační areál se šesti pokoji respektive apartmány a dalším nezbytným zázemím včetně vinného sklípku a menší hospůdky. V rámci rekonstrukce bylo zachováno veškeré obvodové zdivo, pouze došlo ke zvednutí střechy nad obytnou částí z důvodu nově budovaných apartmánů. V přízemí byl interiér přizpůsoben novým záměrům, to znamená byla zde vytvořena velká kuchyň s kachlovými kamny. Důležitým krokem rekonstrukce byla volba vytápění. Nejen z hlediska zachování historického kontextu, ale i z pohledu maximálního komfortu bylo zvoleno podlahové vytápění od společnosti REHAU. Je patrné, že selský styl interiéru dokonale sedne a podlahové vytápění je v tomto směru vhodnou technologií, protože nic nenarušuje zvolený design a nikde nepřekáží radiátory. A k tomu komfort sálajícího tepla od podlahy, který je v každém ohledu pro člověka příjemnější, přidává na přitažlivosti. Volba tohoto efektivního a ekologického způsobu vytápění nebyla náhodná, neboť majitelé mají s technologií dobré zkušenosti i v soukromí a dalším podnikání. 

Systémovou desku Varionova doplňuje Rautherm

Technologie REHAU nabízí investorům řadu alternativ instalací a systémů, z nichž každý je vhodný do trochu jiného prostředí nebo situace. V případě statku Hostačov byla zvolena technologie spočívající v instalaci topného potrubí na systémovou desku Varionova. Jedná se tedy o tzv. mokrou cestu, při které je zafixované potrubí na systémové desce zalito cementovou nebo anhydritovou zálivkou (záleží na okolnostech). Zdrojem tepelné energie je tepelné čerpadlo Viessmann Vitocel 200-S, tedy varianta vzduch/voda v provedení Split. Výkon čerpadla je 16 kW. Podlahové vytápění je rozvedeno v několika topných okruzích po celém statku, kromě místností s výčepem (malá hospůdka). Pro účely vytápění jsou parametry zcela dostačující. Systém podlahového vytápění REHAU je charakterizován jako nízkoteplotní, protože voda protékající potrubím se ohřívá na relativně nízkou teplotu (25 až 30 °C), což ve srovnání s „klasickými“ systémy vede samozřejmě k úsporám. Provoz vytápění je řízen „chytrými“ termostaty, což přispívá k efektivitě celého systému. Za výhodu lze považovat i skutečnost, že vzhledem k sálavému způsobu předávání tepla na člověka je možné vytápět místnost o 1 nebo 2 °C méně, než je obvyklých 22° C. Pocitově je však vnitřní klima identické. U všech svých systémů používá REHAU vlastní potrubí RAUTHERM, které je vyráběno ze sítěného polyetylénu (PE-Xa), což je materiál, který je velmi odolný vůči opotřebení a zajistí dokonalý průchod beze ztrát. Napojení potrubí na systémový rozdělovač topných okruhů metodou násuvné objímky je bezpečné a spolehlivé. Což jsou atributy, které jsou z hlediska provozu komerčního ale i privátního objektu velmi důležité. 

Statek Hostačov je další z mnoha nových referencí, ve kterých je podlahové vytápění REHAU symbolem komfortu, pohodlí, zdravého prostředí a ekonomického provozu. Nárůst zájmu o tyto systémy, jak ze strany stavitelů rodinných domů, tak komerčních objektů, tento fakt jen podtrhuje. 

www.rehau.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*