Dům inspirovaný chatou v Říčanech u Prahy

Přáním klienta bylo navrhnout rodinný dům na místě původní chaty, na kterou odmala jezdil. Bylo jasné, že chata musí pryč, její podoba ale částečně ovlivnila podobu novostavby od studia Atelier Hajný. Nový územní plán v celé lokalitě počítá s výstavbou rodinných domů, chaty zde tedy postupně mizí. S klientem se architekti shodli na tom, že vzhledem k charakteru území a sentimentálnímu vztahu k původní budově bude vhodné zohlednit výraz a tvar staré chaty.

Dům inspirovaný chatou v Říčanech u Prahy, autoři Atelier Hajný, foto Radek Úlehla

Podlouhlá parcela na okraji Říčan u Prahy o výměře 820 m2 je z jedné strany ohraničena protihlukovou stěnou, přiléhající k železničnímu koridoru. Z východní strany přiléhá příjezdová komunikace, zbylé strany jsou definovány stávajícími pozemky s typickými rekreačními chatami. Při zachování odstupových vzdáleností od železnice i sousedů bylo potřeba navrhnout kompaktní rodinný dům o třech bytových jednotkách a celkové čisté podlahové ploše kolem 180 m2.

Dům inspirovaný chatou v Říčanech u Prahy, autoři Atelier Hajný, foto Radek Úlehla

Funkční dispoziční řešení dělí objekt na severní obslužnou a jižní pobytovou část. Přízemí obsahuje dvě garsonky se samostatnými vstupy, vstupní a technickou část hlavního bytu a větší obývací pokoj s kuchyní. V podkroví se nachází ložnice, pracovna a koupelna hlavního bytu.

Dům inspirovaný chatou v Říčanech u Prahy, autoři Atelier Hajný, foto Radek Úlehla

Důraz byl kladen na maximálně jednoduché hmotové řešení. Štíty pohledově vystupují coby jasně definované trojúhelníky a jsou zvýrazněny světlými dřevěnými stínícími prvky.
Tvar střechy a její přesahy vychází z typických tvarů původních chat, zároveň poskytují stínění jižní fasády a chrání terasu před deštěm. U hlavní ložnice, za stínícími lamelami, vzniká vykonzolovaný balkon, „venkovní pokoj“.

Dům inspirovaný chatou v Říčanech u Prahy, autoři Atelier Hajný, foto Radek Úlehla

Materiály jsou nenápadné a přírodní – v exteriéru opálené dřevo, v interiéru pohledové CLT panely, nábytek koresponduje s tmavou fasádou. Dům je v nízkoenergetickém standardu s elektrickým podlahovým vytápěním a vzduchotechnikou s rekuperací.

Autorská zpráva

Autoři Atelier Hajný / Martin Hajný
Spoluautorka Alex Yeloyeva
Místo Říčany u Prahy
Rok projektu 2020
Rok dokončení 2023
Zastavěná plocha 116 m²
Hrubá podlahová plocha 216 m²
Užitná plocha 180 m²
Plocha pozemku 820 m²
Foto Radek Úlehla
Spolupráce 3AE

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*