Dům od studia Malý Chmel je koncipován jako vertikální jeskyně světla situovaná ve svažité zahradě. Je tvořen prostory s různým charakterem – velikostí, výškou a denním osvětlením. Jsou mezi sebou propojeny a vytvářejí jeden kontinuální plynoucí prostor.
Tyto variabilní prostory nabízejí různé světelné podmínky, výhledy a úrovně intimity. Pomocí závěsů je možné změnit prostorovou a světelnou situaci v domě. Pokaždé, když jste za rohem, se můžete podívat „jeskynním otvorem“ z jednoho prostoru do druhého nebo do zahrady. Tento koncept vytváří větší dům, než malý pozemek fyzicky umožňuje.
Konstrukci tvoří „vnitřní socha“ – betonová konstrukce stěn a desek, kterou obklopuje obálka. Ta je v nejnižším patře betonová, ve vyšších úrovních z keramických bloků. Půdorys má tvar nepravidelného pětiúhelníku. Tento tvar vychází z topografie a výhledů do krajiny. Pozemek je na rodinný dům poměrně malý, a tudíž i zastavěná plocha domu je malá (asi 63 m2), aby zůstalo co nejvíce pozemku pro zahradu. I přesto činí užitná plocha domu 143 m2.
Tento rodinný dům má celkem 7 výškových úrovní. V 1. NP jsou společné prostory – kuchyně, jídelna a obývací pokoj, v úrovni 2. NP je umístěn vstup; ve třetím a čtvrtém dva dětské pokoje a v horních patrech se nachází koupelna (pátá), pracovna (šestá) a nakonec hlavní ložnice v sedmé úrovni. Jednotlivé úrovně jsou propojeny schodištěm na trojúhelníkovém půdorysu.
Autorská zpráva
Autoři Malý Chmel / Miroslav Malý, Zdeněk Chmel
Spoluautoři Miroslav Chmel, Petr Malý
Spolupráce statika Stanislav Barák
Rok projektu 2018
Rok dokončení 2023
Zastavěná plocha 63 m²
Užitná plocha 143 m²
Plocha pozemku 363 m²
Foto Alex Shoots Buildings
Komunikace Linka
Podle popisu něco jako raumplán, ale v provedení „bunkr“. Vážně se v tom někdo může cítit doma?
No to je ale hnus.
Evidentně jde o harmonické souznění pravých vyznavačů investorské bezduchosti a architektonického neumětelství, ale kdo se má na ten paskvil dívat…