Nový studijní pavilon Technické univerzity v Braunschweigu v Německu od architektů Gustava Düsinga a Maxe Hackeho je vítězem Ceny Evropské unie za současnou architekturu / Ceny Miese van der Rohe pro rok 2024. Je koncipován jako otevřený prostor pro různé studentské aktivity a díky vysoké flexibilitě půdorysu je přizpůsobivý, což ukotvuje jeho význam jako nové typologie univerzitních staveb.
Superstruktura a princip demontáže
Gustav Düsing a Max Hacke
Dvoupatrová budova poskytuje pracovní prostory pro studenty všech fakult. Nachází se v centrální části kampusu, přímo u řeky, a stává se novým orientačním bodem na hlavní ose kampusu vedoucí kolem Audimaxu, historické hlavní budovy a náměstí Forum. Kompaktní kubický objem s otevřeným přízemím a prvním patrem, které tvoří soustavu plošin a mostků, pavilon přirozeně navazuje na stávající komunikace v areálu. Do budovy je decentralizovaný přístup, má devět vstupů a devět schodišť, která zónují prostor a plynule propojují komunikační a pobytové zóny. Obálku budovy tvoří celoprosklená fasáda a umožňuje výhled na přírodní okolí i náměstí kampusu.
V postpandemické akademické éře, která je charakterizována neustálými změnami, nabízí studijní pavilon odpověď na otázku, jakou roli může univerzitní kampus hrát v době, kdy se přednášky a prezentace odehrávají v digitálním prostoru a umělá inteligence přetváří klasické modely výuky. Organizační princip budovy vychází z myšlenky superstruktury, která umožňuje neustálou rekonfiguraci půdorysu. Tato flexibilita zajišťuje dlouhodobou relevanci stavby. Aby byl podpořen pocit komunitního prostoru přesahujícího hranice jednotlivých oborů, byl navržen prostor s rovnocennou kvalitou ve všech částech budovy – bez výrazných prostorových separací a s rovnoměrným přístupem k dennímu světlu. Místo pevných stěn byly vytvořeny zóny, které mají vlastní schodiště a vstupy, čímž vznikly rozmanité oblasti vhodné pro různé aktivity – od dvoupodlažních otevřených prostor po intimní zákoutí a prezentační plochy.
Štíhlá hybridní konstrukce z oceli a dřeva je zcela demontovatelná. Primární nosná struktura z nosníků a sloupů je modulární, postavená na čtvercové mřížce 3 × 3 m z dutých profilů o rozměrech 10 × 10 cm. Dřevěné deskové stropy vložené do rámů nosníků nejsou mechanicky spojeny a fasáda není lepena, což umožňuje její snadnou demontáž. Kromě možnosti zahuštění prostoru přidáním dalších plošin lze budovu znovu postavit v jiné formě či na jiném místě. Tento přístup umožňuje, aby stavební materiály, ale celé architektonické prvky, jako fasádní panely, schody či plošiny, našly v budoucnu nové využití v duchu cirkulární výstavby.
Autorská zpráva, zdroj EUmies Awards
Místo: Braunschweig, Německo
Autoři: Gustav Düsing, Max Hacke / Büro Hacke
Spolupracovníci: statika / Knippers Helbig Ingenieure, stavební dozor / iwb ingenieure, požární konzultace / Dehne Kruse Branschutzingenieure, stavební fyzika / energydesign
Celková plocha: 1500 m²
Užitná plocha: 1000 m²
Dokončeno: 2023 (zahájení 2020)
Foto: Iwan Baan, Leonhard Clemens, Lemmart
Nechci posuzovat tuto stavbu funkčně, je tam o tom napsáno mnoho vzletných slov, i některé nesmysly, např “ Aby byl podpořen pocit komunitního prostoru přesahujícího hranice jednotlivých oborů,…………………………..“
ale architektura také je vizuální umění, a to zde nevidím, exteriérově je to dokonce neestetické. Bohužel to připomíná dočasnou stavbu pro nějakou výstavu.
Namísto toho, jak se architekti navzájem vyznamenávají, bylo by vždy dobré počkat si, jak se stavba ujeme v praxi, a to třeba pak po jenom nebo dvou letech vyhodnotit.
Takovou skutečnost, že nějaká stavba byla oceněna, to už doopravdy nemohu brát vážně.
Budova působí čistě a elegantně. Jen mi není úplně jasné jak dostala kladné energetické posouzení / jak splnila relativně přísné současné požadavky.