Nová dominanta Jihlavy bude hotová už na podzim. Zastřešením se projekt dostal do závěrečné fáze. Realizace jednoho z nejmodernějších sportovních center v České republice i střední Evropě má potenciál podpořit ekonomický a urbanistický rozvoj města.

Nové zázemí hokejového klubu HC Dukla Jihlava bude sloužit nejen sportovním, ale i kulturním a společenským událostem, včetně koncertů, veletrhů a filmových festivalů. Projekt multifunkční arény v centru města se základní kapacitou 5650 míst v hokejovém uspořádání vychází z architektonické soutěže, ve které v roce 2019 zvítězilo studio CHYBIK + KRISTOF. Při koncertním uspořádání pojme aréna 7450 osob.

Aréna citlivě reaguje na své okolí. Komplex sestává ze čtyř menších objemů nad úrovní terénu, které jsou spojeny v podzemí – dvou původních a dvou nových – což zajišťuje prostupnost a plynulý městský pohyb. „Věříme, že architektura je nástrojem pro kreativní obnovu měst. U jihlavské arény jsme usilovali o návrh, který bude přirozeně zapadat do struktury města a stane se jeho aktivní součástí. Velké projekty, jako je tento, nemohou sloužit pouze jedinému účelu – měly by obohacovat své okolí, podporovat ekonomickou a sociální dynamiku,“ vysvětluje princip multifunkčního návrhu architekt Ondřej Chybík.

Zachování lokality arény v centru Jihlavy bylo jedním ze zásadních rozhodnutí města. Projekt se díky němu vymyká trendu přesouvání velkých sportovních staveb na periferie. Díky tomu rozvíjí městské jádro a podporuje lokální ekonomiku, veřejný prostor i celkovou identitu města. To potvrzuje i jihlavský radní David Beke: „Pro město Jihlava jde svým rozsahem o mimořádně velký a náročný projekt, který reflektuje význam bohaté hokejové historie DUKLY Jihlavy. Dukle a malým sportovcům aréna vytváří důstojné zázemí pro budoucnost. Stejný význam návrh arény přiřkl pořádání kulturních, sportovních a společenských akcí všeho druhu nad rámec ledových sportů. Areál se tak v tom nejlepším slova smyslu stává moderním krajským “koloseem”, které pozvedne význam a rozvoj města i kraje zase o kus výše.“ Lokalita v centru navíc nabízí kvalitní dopravní dostupnost pro všechny skupiny návštěvníků i uživatelů.

Veřejný prostor představuje nedílnou součást návrhu. Mezi budovami vzniká velkorysé stupňovité prostranství, které slouží jako přirozené propojení se sousední fakultní budovou. Transparentnost je klíčovým prvkem konceptu – na rozdíl od tradičních stadionů nabízí jihlavská aréna vizuální propojení interiéru s exteriérem, a podporuje tím interakci mezi děním uvnitř a vně budovy. „Důležitým aspektem návrhu je jeho propojení s bezprostředním okolím. Prosklená část multifunkční arény je v úrovni chodce, což přirozeně vtahuje kolemjdoucí do dění – umožňuje pohled na tréninky, zápasy i kulturní akce. Skleněná fasáda v přízemí propojí arénu s přilehlým parkem i budovou fakulty, přičemž město se v rámci revitalizace rozhodlo obnovit i samotný park Smetanovy sady,“ vysvětluje Jiří Richter, hlavní architekt projektu z ateliéru CHYBIK + KRISTOF.

Mimo hlavní stadion přináší projekt i nové funkční celky – nárožní budova integruje sportovní obchod s fanshopem, síň slávy, ubytování, pivnici, fitness centrum a víceúčelovou tělocvičnu v nejvyšším patře s výhledem na město a vstupem na střešní běžeckou dráhu.

Materiálová paleta arény je surová a expresivní – odkryté konstrukční prvky jí dávají výrazný charakter. Červené tribuny z prefabrikovaného pigmentovaného betonu definují vizuální identitu arény, a současně usnadňují orientaci – vedou návštěvníky k centrální hrací ploše. Fasáda kombinuje dynamickou geometrii s červeným akcentem a korunní siluetou. Mezioborová spolupráce s umělci, řemeslníky a designéry přináší aréně a jejímu okolí jedinečný charakter. Sedadla arény jsou speciálně navržena ve spolupráci se společností mmcité. Do struktury hlavních ochozů bude integrováno unikátní osvětlení značky BOMMA. Gastronomické zóny osvětlí čtyři velkoformátové světelné instalace, pojaté jako autorské designové intervence, odkazující na průmyslovou a kulturní historii regionu.
Tisková zpráva
Autoři CHYBIK + KRISTOF / Ondřej Chybík, Michal Krištof
Umístění projektu Masarykovo náměstí 97/1, 586 01 Jihlava
Rok projektu 2019
Rok dokončení 2025
Zastavěná plocha 6120 m²
Hrubá podlahová plocha 5663 m² hlavní budova / budova A
5256 m² prostor pro diváky / budova A
329 m² gastro provozy / budova A 2. a 3. NP
362 m² restaurace a bar / budova A 5. NP
100 m² kavárna s recepcí / budova A 1. NP
206 m² Síň slávy / budova A 1. NP
1007 m² běžecká dráha / budova A střecha
432 m² posilovna / budova B 1. PP
307 m² pivnice / budova B 2. NP
874 m² ubytování pro sportovce / budova B 3. a 4. NP
417 m² tělocvična / budova B 7. NP
342 m² šatny / budova C 1. PP
Užitná plocha 5256 m²
Plocha pozemku 7650 m²
Obestavěný prostor 1646500 m3
Náklady 2,2 mld CZK
Klient statutární město Jihlava
Spolupracovníci: Jiří Richter, Tomáš Wojtek, Luděk Šimoník, Kryštof Foltýn, Urszula Sędziak, Martin Holý, Irena Vojtová, Martyna Bobinska, Denisa Annová, Laura Emilija Druktenyte, Ondrej Mičuda
Vizualizace: CHYBIK + KRISTOF, Plomp
Fotografie: Skyworker, Pavel Barták
Stavebně-technické řešení: AED project
Krajinářští architekti: Václav Babka, Tomáš Babka

Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!
Projekt pana Vostrackého sleduju už delší dobu, má opravdu cit pro funkční a zároveň estetické stavby. Tahle není výjimkou.