Udržitelný dům v Malých Kyšicích

V jižní části obce na okraji křivoklátských lesů se nachází rezidenční území, původně zastavěné rekreačními objekty. Jednu z chat na rovinatém pozemku nahradil návrh pasivního domu. Půdorys se blíží tvaru čtvrtkruhu vymezenému zdmi z pohledových betonových tvárnic, zaoblená stěna a stropy jsou dřevěné. Dům se rozevírá jihozápadním směrem, do vzrostlé zahrady.

Celoprosklená fasáda sestává z oken v antracitových rámech, která stíní žaluzie v trojskle. Přesahující stropní trámy tvoří krytý ochoz, na spodní úroveň navazuje terasa. Kontrast betonových a dřevěných konstrukcí se bohatě uplatňuje rovněž v interiéru. Přízemí patří obývacímu pokoji s kuchyní a jídelnou, otevřené schodiště vede do patra se čtyřmi ložnicemi. Podél betonových stěn jsou situovány koupelny a další technické a skladovací prostory.

Dům, který se otevírá slunci

Příběh domu se začal psát dříve, než svět ohromila pandemie a Evropu začala tížit energetická krize. Byl to šestý smysl majitelů, který motivoval rodinu, aby si pořídila nízkonákladový dům obklopený krásnou zahradou? Nikoli, bylo to přirozený odpovědný přístup k životu a respekt k přírodě, kterou je třeba chránit. Principy použité při stavbě budou aktuální i poté, až překleneme aktuální tíživé problémy a všichni si připustíme klimatickou hrozbu, kterou jsme pod návalem nejistoty posledních let možná moc upozaďovali.    

Světlo a teplo, země a v neposlední řadě voda. Zadání nebo lépe životní styl prochází každým detailem domu, který stojí na okraji obce Malé Kyšice u křivoklátských lesů.

Světlo a teplo

Dům se otevírá slunečním paprskům jako vějíř. Nasává energii a snaží se s ní hospodárně nakládat. Díky tvaru dopadají do interiéru první i poslední paprsky slunce. Stejně jako přijímat slunce, umí se dům i bránit nepříjemnému přehřátí díky přetažené střeše a horizontální cloně, která chrání okna před letními poledními paprsky a v patře slouží i jako balkon.  Kromě pragmatického tvaru a pasivnímu stínění pomáhají tepelnému komfortu v letních dnech i žaluzie, které jsou vestavěné do trojskel a díky kvalitnímu provedení a moderním technologiím mají srovnatelnou účinnost jako žaluzie venkovní. 

Teplo domova ocení majitelé přirozeně v zimě, kdy díky tepelným ziskům ze slunce snižují náklady na vytápění. Soběstačnosti pomáhají i krbová kamna v srdci stavby s výměníkem tepla. Kolem krbu se vine schodiště k ložnicím, které jsou v patře nad obývacím pokojem.

Země

Hlavní konstrukce stavby je z obnovitelného materiálu – dřeva. Trámová konstrukce respektuje tvar domu a odhaluje konstrukční principy doslova do posledního detailu, včetně ocelových spojů a táhel, která dotvářejí charakter interiéru i exteriéru.  Mezi trámy je pak vestavěn nábytek tak, že jednotlivé pokoje evokují kajuty.

Pro udržitelný přístup je ale důležité dbát i na trvanlivost a životnost. Proto z návětrných stran chrání dům stěny s betonových tvárnic. Sendvičová stěna s tepelnou izolací pomáhá i přirozené akumulaci tepla a tím i stabilitě domu. Veškeré technické zázemí a koupelny jsou soustředěny právě u těchto pevných a stabilních stěn a tvoří jakousi vyrovnávací zónu mezi jižní a severní stranou. 

Voda a vzduch

Hospodaření s vodou je viditelné na první pohled. Koupací jezírko optimalizuje využívání dešťové vody a vody na zálivku je dostatek i v během sucha i díky vlastní kořenové čistírně.

Zadržení povrchové vody v zahradě příjemně ovlivňuje klima i v bezprostřední blízkosti stavby. Z pozemku neodochází do kanalizace žádné odpadní vody. Veškerá voda je využita a minimálně dvakrát přinese užitek. Stejně tak hospodaří v odmě i s odpadním vzduchem, který díky rekuperaci ohřívá čerstvý vzduch zvenčí v zimních měsících.

Majitelé se nastěhovali do domu, ještě před tím, než byla stavba dotažená do posledního detailu. Postupně zabydlovali nejen dům, ale i zahradu. Ta skrývá třeba zakopaný systémový sklep z recyklovaného plastu a pro sklad zahradních potřeb a kol slouží použité lodní kontejnery. Dům žije vlastním nenáročným životem a postupně srůstá se zahradou.

Místo:                          Malé Kyšice

Architekt:                     Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař

Spolupráce:                  Aleš Herold

Klient:                          soukromá osoba

Projekt a výstavba:       2016-2022

Pozemek:                    725 m2

Zastavěná plocha:        127 m2

Užitná plocha:              157 m2

Obestavěný prostor:     800 m3

Foto:                             Filip Šlapal

Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*