Stavební úpravy Pedagogicko psychologické poradny

Stavební úpravy Pedagogicko psychologické poradny

Hlohová – Jabloňová, Praha 10, Zahradní Město

(23. 10. 2019) Architektonický atelier ABV

   
 
 
 
 

Stavební úpravy Pedagogicko psychologické poradny

Pedagogicko psychologická poradna pro Prahu 10 sídlí od devadesátých let minulého století v přízemním objektu z roku 1961, jenž původně sloužil jako základní umělecká škola. Stojí na hranici zástavby řadových domků a panelových domů v širším centru sídliště Zahradní Město – Západ. Požadavkem klienta bylo zvětšení kapacity, dispoziční úpravy a celková regenerace objektu včetně technického vybavení. Zvýšení počtu kanceláří bylo nutno řešit formou částečné nástavby, která zároveň zajistila důstojnější zapojení této instituce do celkového obrazu širšího centra sídliště. Vzhledem k oslunění a dennímu osvětlení sousedních obytných domů mohla být nástavba navržena jen nad severní čtvrtinou objektu.
Střecha je navržena na principu vlaštovky, protíná stávající sedlovou střechu. Konstrukce krovu z dřevěných hranolů se zčásti projevuje v interiéru. Boční fasády nástavby mají meziokenní plochy v barvě kontrastující s fasádou přízemí a štítů. Před fasádou a okny nástavby byla instalována clona z barevných hliníkových lamel ve čtyřech barevných odstínech dle loga poradny. Tento prvek je spolu s profilem nové střechy severního průčelí charakteristickým, snad optimistickým motivem nové úpravy objektu. V nastavované, tedy dvoupodlažní části stavby se nachází malá dvorana se schodištěm a ochozem, který spojuje nové kanceláře. Dvoranu i navazující chodbu prosvětlují světlovou – ve dvoraně v podobě čtyř barevných tubusů opět v odstínech loga poradny. Původní palubkový obklad stěn chodby jsme nahradili obkladem z biodesek.
Objekt byl před několika lety částečně zateplen, vyměňovala se také všechna okna v přízemí. Ta byla až na výjimky ponechána a vzájemně propojena pásem fasády. Obvodový plášť přízemí byl dodatečně zateplen a opatřen novou omítkou. Odstranili jsme také přesahy sedlové střechy, plechová krytina z pozinkovaného plechu byla nahrazena falcovaným plechem PREFA.
Oplocení do Jabloňové ulice bylo demontováno, předprostor hlavního vstupu se tak otevřel do ulice. Vybaven je lavičkou a stojany na jízdní kola. U vedlejšího vstupu z Hlohové ulice byla část okolní plochy upravena pro parkování aut zaměstnanců poradny. 

Autorská zpráva   
Foto: Martin Zoubek

                           
Klient: Hlavní město Praha, MHMP, Odbor školství a mládeže
Autoři: Architektonický atelier ABV – Ing. arch. Petr Benda, Ing. arch. Eva Letovská
Zhotovitel stavby: Konstruktis Praha spol. s r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

 
 
 
 

29. 10. 2019 07:45:16. Re: Stavební úpravy Pedagogicko psychologické poradny. Jitka

  Bezútěšný interiér. Tam by padla deprese na každého. Proč tam nejsou barvy z loga použity víc? Kdo z klientů má při návštěvě náladu dívat se ke stropu? Tady by asi byla potřeba hlavně optimisticky probarvená podlaha.

29. 10. 2019 08:53:43. Re: Stavební úpravy Pedagogicko psychologické poradny. Lucie

  Naopak. Čistý interiér připravený k nastěhování. Už jste někdy byla v podobném zařízení? Alespoň to "naše" je plné květin, hraček, čtenářských koutů, nástěnek...

30. 10. 2019 08:42:25. Re: Re: Stavební úpravy Pedagogicko psychologické poradny. Jitka

  I ve vstupním prostoru? Hlavně ten mi přišel smutný.

30. 10. 2019 09:13:36. Re: Re: Re: Stavební úpravy Pedagogicko psychologické poradny. Lucie

  Ano, jak jsem již psala. V okamžiku, kdy si prostor instituce zabydlí, bude počáteční střídmost velkým přínosem.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz