stempel & tesar architekti: Projekt bytového domu v Praze na Žižkově
(20. 2. 2015) Žižkov, především jeho nejstarší západní část, je jednou z významných obytných čtvrtí, která se už stala integrální součástí městského centra. Toto území dnes přitahuje komerční aktivity a po mnoha letech znovu také rezidenční funkci. Samotné místo stavby je dnes charakterizováno kontrastem původní architektury a brutálního výrazu panelových domů. Autoři projektu se snažili tuto situaci zklidnit a navrhli průčelí, které přijímá tradiční lapidární formu stěny a rytmus okenních otvorů.

stempel & tesar architekti: Projekt bytového domu v Praze na Žižkově
Žižkov, především jeho nejstarší západní část, je jednou z významných obytných čtvrtí, která se už stala integrální součástí městského centra. Toto území dnes přitahuje komerční aktivity a po mnoha letech znovu také rezidenční funkci. Samotné místo stavby je dnes charakterizováno kontrastem původní architektury a brutálního výrazu panelových domů. Autoři projektu se snažili tuto situaci zklidnit a navrhli průčelí, které přijímá tradiční lapidární formu stěny a rytmus okenních otvorů.
Vzhledem k poloze a půdorysné formě území je Žižkov také místem silných radiálních vztahů mezi pražským centrem a periferií. Historické linie cest vedoucích východním směrem vytvořily prostorový skelet čtvrti. Dominantně obytnou zástavbu zde tvořily uzavřené domovní bloky, uskupené podél těchto tras, které tvoří nejen komunikační osy, ale jsou také soustředěním obchodních aktivit, nahrazujících na Žižkově neexistující výrazněji vyjádřené centrum. Navržený objekt doplňuje chybějící část zástavby podél jedné z nich, Koněvovy třídy, a zaceluje narušenou blokovou strukturu této části města.
Urbánní struktura
Okolní zástavbu tvoří uzavřené domovní bloky, které zde tvoří jednu z největších souvislých ploch tohoto typu v rámci celého města. Jedná se o základní charakter území, jehož hodnota a stabilita byla potvrzena vyhlášenou plošnou památkovou ochranou (Městská památková zóna Žižkov- Vinohrady – Vršovice). Půdorysné formy ovlivnil poměrně dramatický terénní reliéf, takže bloky jsou dosti stísněné, o rozměrech zhruba 45 x 100 m.
Historie území
Místo stavby prošlo bezprecedentní proměnou v průběhu osmdesátých let 20. století - stalo se první a naštěstí i poslední etapou zamýšlené plošné demolice čtvrti, která však předešla ekonomické možnosti doby. Uvolněná plocha se novými objekty zastavěla jen z části, destrukce původní zástavby ale vedla i k zániku uličních prostorů. Panelové domy narušily sourodou urbánní strukturu v půdorysném i ve volumetrickém, resp. i výškovém vyjádření. Vzhledem k tomu, že základní předpokladem uchování hodnot Městské památkové zóny je objemová a prostorová skladba území, je navrhovaný návrat k tradiční formě rehabilitací narušeného stavu. To platí také pro formování, restituci veřejného prostoru do podoby tradičně vymezených ulic.
Volumetrie a výšky zástavby
V nejstarší části tuto městskou čtvt tvoří tří, resp. čtyřpodlažní zástavba obytnými domy. Dlouhodobý evoluční vývoj se projevil nejvíce v postupném navyšování staveb adicí dalších podlaží, a to někdy i opakovaně, posléze přijetím této výšky jako modelové pro novější zástavbu přelomu 19. a 20. století. V současné době jsou často předmětem další exploatace střešní nástavby nebo vestavby do podkroví. Navrhovaný objekt navrací svým objemem a výškou zástavby opět tradiční místní měřítko a koriguje dojem převýšených panelových domů.
Architektonické řešení průčelí
Místo stavby je dnes charakterizováno kontrastem původní eklektické architektury a brutálního výrazu panelových domů. Návrh průčelí je snahou po uklidnění této situace, přijímá tradiční lapidární formu stěny a rytmus okenních otvorů. Ve směrech do nitra obytné části je průčelí oživeno lodžiemi. Naopak směrem do hlavní třídy vzniká možnost komerčních aktivit v parteru.
Na jemnosti okolních eklektických domů fasáda novostavby navazuje precizním detailem - určité výjimečnosti a neokázalé exkluzivity dosahuje materiálem a barevností, které korespondují s vnitřním charakterem území. Řešení severního průčelí dotvářejícího linii zástavby hlavní třídy je odlišné z důvodu významnosti prostoru i odlišného disposičního a funkčního řešení severního křídla.
Funkční řešení
Poloha bloku předurčuje využití parteru pro obchod - vzhledem k morfologii terénu se jedná zčásti o dvoupodlažní prostory. Zbytek přízemí je vymezen jako pronajímatelné komernčí plochy pro služby (wellnes, posilovna) a kanceláře. V suterénu by měly být parkovací plochy, sklady a sklepy.
Od prvního patra je dům bytový, obsloužený sedmi vertikálními jádry. Byty z ulice Koněvova budou pavlačové, do ostatních bytů se vchází z podest schodišťových jader. Většina bytů je navržena jako 2kk a 3kk, větší byty se nachází v posledním ustoupeném podlaží.
Vnitroblok
Uzavřený prostor vnitrobloku má proporce oproti okolním příznivější vzhledem ke zmenšené hloubce o jedno podlaží. Úprava vnitřních fasád potvrzuje intimitu poloveřejného prostoru a navrženou barevností vytváří pocit vzdušnosti a prosvětlení. V parteru vzniknou centrálně utvářené pochozí plochy, volba druhu stromů tvoří harmonický celek s barevností průčelí.
Autorská zpráva
Zastavovací studie bytového domu Koněvova-Roháčova–Budovcova-Kaplířova
Místo: Koněvova/Roháčova, Praha 3 Žižkov
Investor: S12 a.s.
Architekti: stempel & tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař, Jan Sedlák, Ivo Tuček
Návrh vnitrobloku: terra florida v.o.s. - Lucie Vogelová
Plocha řešeného území: 3 733,82 m2
Hrubá podlažní plocha nadzemních podlaží: 13 344 m2
Uspořádání podlaží: 3 podzemí podlaží (parkovací plochy, sklepní plochy pro byty a komerční plochy); 1 mezipatro v části půdorysu jako podzemní podlaží (parkování, sklepy, komerční plochy); 1 přízemní podlaží s částečně zvýšenými stropy v místech bez mezipatra (komerční plochy); 4 podlaží v plném půdorysu (byty, v 5. NP také mezonetové); 1 ustoupené podlaží s velkým podílem teras (byty, některé mezonetové)
Základní informace o objektu
Kategorie
Bytové domy
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

10. 8. 2022 17:31:27
Re: Čestmír Suška — Ocelot
Rychlá a spolehlivá pujcka. Potrebujete spolehlivou a rychlou pujcku z následujícího duvodu? Osobní pujcka? Investicní úver, Pujcka na vylepšení vašeho domova, Hypotéka, Pujcka na charitu, pujcka na konsolidaci dluhu, Komercní úver, Pujcka na vzdelání, Pujcka na auto, Pujcka na majetek. Nabízíme úver od 50 000 Kc až do 30 000 000 Kc s nízkou úrokovou sazbou 3 % rocne. Kontaktujte nás ješte dnes s jakýmkoli financním úcelem a sdelte nám cástku, kterou potrebujete. Email: marcela.krejsova01@gmail.com Nebo WhatsApp: +420608987486
7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.