Stezka nad vinohrady

Stezka nad vinohrady

(29. 10. 2018) Kruhová rozhledna bez schodů v Kobylí

 
 
 
 

Stezka nad vinohrady

(ČTK) - V Kobylí na Břeclavsku 27. října 2018 otevřeli unikátní rozhlednu bez schodů nazvanou Stezka nad vinohrady jako součást místních oslav 100. výročí vzniku Československa. Jedná se o kruhovou rampu s výsečí 334 stupňů, takže z ptačí perspektivy vypadá jako nedotažená kružnice. Stojí na nejvyšším kopci širšího okolí, což je Kobylí vrch s 334 metry nad mořem, uvedla v tiskové zprávě za architekty Simona Vojtěšková. Při výjimečně dobré viditelnosti jsou vidět i vrcholky Alp.

"Inspirací pro vznik Stezky nad vinohrady bylo právě dané místo. Rozhledna citlivě vystupuje nad krásné vinařské okolí. Kruh navíc představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na růst obce Kobylí," vysvětluje jeden ze dvojice architektů Jiří Vojtěšek. Na tvorbě spolupracoval s Jakubem Rolečkem, oba mají společné studio Keeo4design.

Díky tomu, že se na rozhlednu vystupuje jako na rampu, mohou na ni běžně i rodiče s kočárky či lidé na vozíku. Nejvyšší bod je nad zemí téměř osm metrů. Při běžné viditelnosti lze spatřit Pálavu, Lednicko-valtický areál, Malé Karpaty i blízké Modré hory pokryté vinicemi.

Nejenom výhled, ale i cesta nahoru je smyslem Stezky nad vinohrady. Součástí rozhledny je totiž informační systém, který představuje časoprostorovou linii. Lidé zde najdou typické cedulky se šipkami k důležitým místům v okolí, ale také informace o budoucích i historických událostech obce nebo filozofické otázky týkající se návštěvníků samotných. Konstrukce rozhledny je z ocele a ze dřeva.

V blízkém okolí najdou lidé ještě další rozhledny. Nejbližší je na Kraví hoře u Bořetic, o kousek dál na vrcholu Slunečná nad Velkými Pavlovicemi. U Zaječí jsou dvě rozhledny Maják a Dalibor, na východ od Kobylí je Vyšicko nad Mutěnicemi a severozápadně Nedánov u Boleradic.
Foto: KEEO4DESIGN s.r.o.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

 
 
 
 
48.927
16.908
Stezka nad vinohrady

Stezka nad vinohrady

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz