Stožár s výhledem

Stožár s výhledem

Libčice nad Vltavou

(1. 9. 2021) 1:1 lab

   
 
 
 
 

Stožár s výhledem

Stožár se nachází v Libčicích nad Vltavou, v místě budoucího parku Na Cihelce. Je iniciačním bodem, zásahem, který má pozvednout význam místa, prvním stavebním počinem v území, které se má změnit. Inspirací byl věhlas libčických cihlářů, kteří se kromě výroby cihel specializovali na výstavbu továrenských komínů. V Čechách jich postavili více než tisíc.

 
Stožár nese vlajku města, svým tvarem se vztahuje k libčickým komínům. Umístěn je na vyvýšeném místě v srdci budoucího parku a stává se tak jeho orientačním bodem a místem k setkávání. Je vidět z okolí, zároveň sám nabízí výhled na město i na Větrušické rokle na protějším břehu Vltavy.
 
Konstrukce stožáru kombinuje ocelovou konstrukci a dřevěný plášť, obě části staticky spolupůsobí. Ocelovou konstrukci tvoří středová trubka, nástavec pro vlajku, schodišťové stupně, podesta a základová obruč. Modřínový plášť se skládá z 16 svislých hranolů a 168 vodorovných příčlí. Tvarování dřevěné konstrukce bylo inspirováno formátem cihelné vazby. Svislé hranoly definují rozmístění schodišťových stupňů, jsou střídavě rozepřeny vodorovnými příčlemi.
 
Celková výška stavby je 7,9 m. Stožár s výhledem je studentský design-build projekt ateliéru Hlaváček – Čeněk z Fakulty architektury ČVUT. Výuka formou „navrhni a postav“ umožňuje studentům stavbu nejen vymyslet a nakreslit, ale také vlastníma rukama realizovat.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice Photography – Jakub Skokan & Martin Tůma

Autoři: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk, Kristýna Rejsková; spoluautoři Tereza Čechová, Adam Hofman, Filip Hutera, Lenka Lenčéšová, Jana Sedlická, Sylvie Tesková, Kryštof Vicherek, Anna Vopařilová; spolupráce František Denk

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.1982938
14.3613829
Stožár s výhledem

Stožár s výhledem
Libčice nad Vltavou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz