Stožár nese vlajku města, svým tvarem se vztahuje k libčickým komínům. Umístěn je na vyvýšeném místě v srdci budoucího parku a stává se tak jeho orientačním bodem a místem k setkávání. Je vidět z okolí, zároveň sám nabízí výhled na město i na Větrušické rokle na protějším břehu Vltavy.
Konstrukce stožáru kombinuje ocelovou konstrukci a dřevěný plášť, obě části staticky spolupůsobí. Ocelovou konstrukci tvoří středová trubka, nástavec pro vlajku, schodišťové stupně, podesta a základová obruč. Modřínový plášť se skládá z 16 svislých hranolů a 168 vodorovných příčlí. Tvarování dřevěné konstrukce bylo inspirováno formátem cihelné vazby. Svislé hranoly definují rozmístění schodišťových stupňů, jsou střídavě rozepřeny vodorovnými příčlemi.
Celková výška stavby je 7,9 m. Stožár s výhledem je studentský design-build projekt ateliéru Hlaváček – Čeněk z Fakulty architektury ČVUT. Výuka formou „navrhni a postav“ umožňuje studentům stavbu nejen vymyslet a nakreslit, ale také vlastníma rukama realizovat.
Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice Photography – Jakub Skokan & Martin Tůma
Autoři: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk, Kristýna Rejsková; spoluautoři Tereza Čechová, Adam Hofman, Filip Hutera, Lenka Lenčéšová, Jana Sedlická, Sylvie Tesková, Kryštof Vicherek, Anna Vopařilová; spolupráce František Denk
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.