Stožár nese vlajku města, svým tvarem se vztahuje k libčickým komínům. Umístěn je na vyvýšeném místě v srdci budoucího parku a stává se tak jeho orientačním bodem a místem k setkávání. Je vidět z okolí, zároveň sám nabízí výhled na město i na Větrušické rokle na protějším břehu Vltavy.
Konstrukce stožáru kombinuje ocelovou konstrukci a dřevěný plášť, obě části staticky spolupůsobí. Ocelovou konstrukci tvoří středová trubka, nástavec pro vlajku, schodišťové stupně, podesta a základová obruč. Modřínový plášť se skládá z 16 svislých hranolů a 168 vodorovných příčlí. Tvarování dřevěné konstrukce bylo inspirováno formátem cihelné vazby. Svislé hranoly definují rozmístění schodišťových stupňů, jsou střídavě rozepřeny vodorovnými příčlemi.
Celková výška stavby je 7,9 m. Stožár s výhledem je studentský design-build projekt ateliéru Hlaváček – Čeněk z Fakulty architektury ČVUT. Výuka formou „navrhni a postav“ umožňuje studentům stavbu nejen vymyslet a nakreslit, ale také vlastníma rukama realizovat.
Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice Photography – Jakub Skokan & Martin Tůma
Autoři: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk, Kristýna Rejsková; spoluautoři Tereza Čechová, Adam Hofman, Filip Hutera, Lenka Lenčéšová, Jana Sedlická, Sylvie Tesková, Kryštof Vicherek, Anna Vopařilová; spolupráce František Denk
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…