Studentské městečko v Ostravě

Studentské městečko v Ostravě

osada Červený kříž, Ostrava - Mariánské Hory

(8. 6. 2015) Ostravská lokalita Červený kříž se změní na studentské městečko

   
 
 
 
 

Studentské městečko v Ostravě

Ostravská lokalita Červený kříž se změní na studentské městečko
(ČTK) - Problémová lokalita Červený kříž v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky se do několika let promění ve studentské městečko s bydlením, sportovišti i doplňkovými službami. Zastupitelé obvodu rozhodli, že 24 obytných domů za 38,2 milionu korun prodají slovenskému podnikateli Jozefu Bardikovi. ČTK to 5. června 2015 řekl místostarosta Patrik Hujdus (Nezávislí).

Podle něj měl obvod na výběr z několika nabídek, ale až na jedinou bylo jejich záměrem přeměnit lokalitu na kvalitnější bydlení například pro mladé rodiny s dětmi, seniory nebo movitější obyvatele. "Pouze pan Bardik nám představil projekt, v jehož rámci by z lokality chtěl vybudovat něco jako studentské městečko a takový podnikatelský inkubátor," uvedl Hujdus.

Místostarosta očekává, že prodej nemovitostí by mohl být hotov za několik týdnů. Podnikatel má v plánu lokalitu začít přebudovávat postupně z jedné strany. "Jsme domluveni, že rodiny, které tam bydlí, jsou slušné a není s nimi problém z hlediska placení nájemného, tak je v té první fázi ani nechce nějakým způsobem stěhovat pryč. Jediné co se může stát, že pokud budou bydlet na straně, která se bude opravovat, nastěhuje je na druhou stranu, aby plynule mohl renovovat," uvedl Hujdus.

Jeho slova potvrdil i budoucí vlastník objektu. "Nechci odsud nikoho vyhodit. Pokud si plní své povinnosti a neobtěžují své okolí," řekl v rozhovoru pro dnešní vydání Moravskoslezského deníku Bardik.

Podle Hujduse by se s opravami nemovitostí mohlo začít na přelomu letošního a příštího roku a do dvou až tří let by měla být hotova hlavní část renovace.

Obvod se zajímal i o finanční zázemí podnikatele. "I z materiálů, které nám zaslal, vyplývá jednoznačně, že to není člověk, který by neměl k dispozici dostatečný kapitál, protože v podstatě podniká po celém světě. Viděli jsme i jeho daňové přiznání a není to člověk, který by měl problém to koupit a zrenovovat," řekl Hujdus. Podnikatel podle něj uvedl, že nákup chce hradit z vlastních prostředků a následnou revitalizace částečně svépomocí a také s pomocí úvěru.

V lokalitě Červený kříž je 175 bytů, městský obvod 109 bytů pronajímá a zbývající jsou volné. Jde převážně o byty velikosti jedna plus jedna. Podle Hujduse v lokalitě dlouhodobě bydleli problémoví nájemníci, z nichž řada neplatila nájem. Když je radnice vystěhovala, vraceli se často na stejné místo, jen do jiných rodin. Řada bytů byla zdevastována. Obvod by přestavbu a proměnu lokality finančně nezvládl, a proto dlouhodobě usiloval o prodej nemovitostí.

Kolonie Červený kříž je na ulicích Hany Kvapilové, Cottonově a Bílé. Jde o dvoupodlažní zděné domy, které byly postaveny na konci čtyřicátých let minulého století. Již v době výstavby se předpokládalo, že budou sloužit maximálně 60 let. Znalec cenu nemovitostí odhadl na 34,1 milionu korun.

Doplněno Stavbaweb:
Fotogalerie - Osada Červený kříž v Ostravě
Dělnické kolonie v Ostravě

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz