Studentské projekty na výstavě Současný český industriál

Studentské projekty na výstavě Současný český industriál

(6. 12. 2011) Galerie Jaroslava Fragnera zveřejní v rámci výstavy Současný český industriál (7. 12. 201115. 1. 2012) v samostatném prostoru A-lab ve druhém patře vybrané studentské práce (semestrální a diplomní projekty), které se zabývají návrhy průmyslových objektů či konverzí starých opuštěných výrobních komplexů. Studenti mohli své návrhy zasílat do 2. listopadu. Ze zaslaných prací porota vybrala sedm projektů.

 
 
 
 

Studentské projekty na výstavě Současný český industriál

Galerie Jaroslava Fragnera zveřejní v rámci výstavy Současný český industriál (7. 12. 201115. 1. 2012) v samostatném prostoru A-lab ve druhém patře vybrané studentské práce (semestrální a diplomní projekty), které se zabývají návrhy průmyslových objektů či konverzí starých opuštěných výrobních komplexů. Studenti mohli své návrhy zasílat do 2. listopadu. Ze zaslaných prací porota vybrala sedm projektů.


Zpráva poroty

Z celkem patnácti zaslaných prací vybrala porota 7 projektů, zabývajících se konverzemi existujících průmyslových areálů. Vnímáme toto téma jako velmi aktuální, věříme, že porovnání vybraných návrhů s vystavovanými realizovanými pracemi bude pro návštěvníka výstavy přínosem. Konkrétně byly k vystavení doporučeny následující  projekty:
 
Dvojice knihoven do areálu Vítkovických železáren od V. Hyblera a D. Dvořáka z atelieru Mirko Bauma (RTWH Aachen ) – v obou případech se jedná o konverzi se silnou novou figurou, doslova opřenou o silnou historii místa. Konstruktivní, citlivé a nedestruktivní řešení dostavby obohacuje areál v jednom případě o aluzi dopravníku a ve druhém o silný vnitřní prostor.
Opačným přístupem ke stejnému tématu je dvojice projektů z atelieru Jana Šépky z pražské FA ČVUT – první z nich (M. Fišerová, E. Skleníčková, M. Gaberle, M. Veselský) podrobnou analýzou a dílčími intervencemi nabízí způsob postupného přerodu areálu v živou část města, druhý z nich (M. Ralbovská, B. Simajchlová, P. Uchal, J.Žoha) hledá způsob propojení města a areálu železáren, dvou světů dnes zcela oddělených kapacitní komunikací. Ocenili jsme silný koncept, založený na promyšleném situování 4 budov – mostů, nazývaných stehy.
Další dvojicí projektů jsou drobnější konverze menších areálů – jedná se o příklady zobecnitelné na častou urbanistickou situaci mnoha českých a moravských měst – problém opuštěné továrny nacházející se v centru zástavby . Prvním z nich je hledání nové náplně areálu textilky  Perla v Ústí nad Orlicí od A. Vojkůvky z atelieru Jiřího Suchomela na FA TU v Liberci. Autor citlivě využívá typických průmyslových staveb a jejich prostředí. Druhým příkladem je diplomní projekt Petra Vojáčka z atelieru Jana Aulíka na pražské FA ČVUT, zabývající se konverzí branického pivovaru. Nové využití stavby jako lázní a wellness centra s hotelem je příkladem vynalézavého vložení právě takové funkce, která umožňuje areál zachovat a charakteristická omezení původní průmyslové stavby proměnit v její nové kvality.
Ze škály projektů konverzí Kladenské průmyslové zóny vybrala porota projekt revitalizace postindustriálního prostoruod O. Semotána ze Zahradnické fakulty v Lednici (MU Brno) - jedná se o propracované a dobře proveditelné řešení, které vtipně rozvádí hodnotu, kterou někdejší průmyslová lokalita získala až druhotně  dlouhodobým opuštěním.
 
Lukáš Beran
Jakub fišer
Dan Merta
 
 

Související články:

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

18. 2. 2020 13:03:55

Re: Chata u jezera

siuper

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz