Studii parku Parukářka navrhne ateliér Josefa Pleskota

(ČTK) – Architektonické studio Josefa Pleskota vypracuje urbanistickou studii týkající se budoucího vzhledu zeleného vrchu Parukářka. Žižkovská radnice za návrh zaplatí 1,2 milionu korun bez DPH. Rozhodla o tom rada městské části. Zjistila ČTK z usnesení. O budoucnosti Parukářky se diskutuje řadu let.

„Parukářka je rozsáhlý park v centru městské části, oslovili jsme architekta Josefa Pleskota, aby nám pomohl s rozčleněním prostoru,“
řekla v rozhovoru s ČTK starostka Vladislava Hujová (TOP 09). „Chceme, aby tu vyžití našly maminky s dětmi, pejskaři, lidé, kteří si chtějí něco grilovat i ti, kteří hledají posezení u občerstvení, aby všichni měli svůj prostor a jejich zájmy se nekřížily, a aby si vzájemně nepřekáželi,“ doplnila starostka.

Silné emoce u místních v minulosti vzbudila především plánovaná demolice občerstvení na Vrchu svatého kříže. Objekt je podle úřadů nebezpečný. Radnice připravuje výstavbu nového občerstvení, od loňského roku k tomu má vypracovanou studii. Teprve ve chvíli, kdy bude jasné, kdy nová budova vyroste, bude uzavřena a zbourána stávající hospůdka. „Rádi bychom, aby lidé o možnost posezení nepřišli, aby na sebe jednotlivé kroky plynule navazovaly,“ doplnila starostka.

Stavba občerstvení na Parukářce je podle opozičního zastupitele Ondřeje Ruta (ŽnS) úzce svázána s developerským projektem v Jeseniově 38. „Radnice chce přes pozemek developera napojit nové občerstvení na kabel elektrického vedení. Uzavřela proto s developerem smlouvu o spolupráci, ve které si vzájemně obě strany daly předem k oběma stavbám souhlas k územnímu i stavebnímu řízení. Kabel by přitom mohl vést jinudy, řízení by se sice o několik měsíců protáhlo, ale radnice by se nemusela dopředu sklánět před předimenzovanou stavbou,“ tvrdí zastupitel.

Architekt Pleskot patří mezi nejznámější a nejrespektovanější české tvůrce. Za své realizace získal řadu ocenění a jeho stavby pravidelně reprezentují českou architekturu v mezinárodních přehlídkách. V roce 2014 získal titul Architekt roku, a to především za unikátní revitalizaci postindustriální čtvrti Dolní oblasti Vítkovic.     

Doplněno Stavbaweb:
Park Parukářka se nachází na kopci mezi vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Navazuje na vrch Svatého Kříže nad Žižkovem. Původně zde byla viniční a zemědělská usedlost. Parukářka získala jméno po svém majiteli, parukáři Janu Hrabánkovi. V roce 1825 zde sídlila továrna Sellier a Belot, vyrábějící lovecké a vojenské náboje. V roce 1936 byla továrna z bezpečnostních důvodů přestěhována do Vlašimi. Pod vrchem byl v letech 1950 až 1955 vybudován protiatomový kryt Bezovka pro asi 2500 osob zvaný též bunkr Parukářka. Vrch má parkovou až lesoparkovou úpravu a kromě legendární undergroundové hospůdky se zde nachází také tři dětská hřiště. 
Prague City Line: Park Parukářka (historie, popis, fotogalerie a link na turistického průvodce a mapu oblasti)
Stránky občanského sdružení Parukářka věnované kulturnímu a společenskému dění na Vrchu sv. Kříže a v okolí parku Parukářka.
Wikipedie: Vrch sv. Kříže
Prague.eu /Usedlosti na území Prahy: Parukářka

Bytový dům Jeseniova 38 by měl být postaven na bývalých pozemcích Českého rozhlasu, v Jeseniově ulicic č. 38, těsně u svahu parku Parukářka. Osmi podlažní dům má nabídnout 181 bytů, 227 parkovacích stání. Investorem je společnost WH Estate s. r. o. Architektonickou studii Rezidenčního projektu Jeseniova 38 si můžete prohlédnout na www.za-parukarku.cz. Autorem projektu je ateliér Aleš.
Městská část Praha 3: Projekt bytových domů Jeseniova 38 musí respektovat horizont Parukářky (tisková zpráva ze dne 27. června 2016)

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Absolutně souhlasím s tím, aby vedle architektonických soutěží o návth byly sem tam i významné veřejné zakázky svěřovány tvůrcům, kteří opakovaně prokazují mimořádně vysokou kvalitu své práce.

    Ale takovou možnost přece česká legislativa už řadu let nezná ?!!! Neuměla to ani u jediného českého architekta, který by si barák v Čechách doopravdy zasloužil, u Jana Kaplického. A raději jsem zorganizovali pokryteckou soutěž a nechali ho v ní nespravedlivě vyhrát… Pyrhovo vítězství.

    A tady proběhl výběr jak? Že by pan architekt Pleskot (kterého si nesmírně vážím) podpálil cenu ze všech nejvíc, aby se mu podařilo zakázku získat? Jinak to přece v této zemi nejde ! Nebo jde? Jak je to vlastně? Proč o tom v článku nepadla ani zmínka?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*