Studio AUTORI: Terra Pannonica

Studio AUTORI: Terra Pannonica

(25. 8. 2011) Novostavba doplňuje tradiční vesnický statek, nazývaný novým majitellem Terra Pannonica, v srbské Vojvodině. Investor si přál, aby statek byl otevřený pro různé kulturní akce, nabízel domácí řemeslné výrobky, poskytoval ubytování hostům, kteří projíždějí nebo se vracejí na statek. Koncept statku má interpretovat venkovský dvůr a jeho okolí soudobými prostředky, a dát tak formě statku nový význam.

 
 
 
 

Studio AUTORI: Terra Pannonica

Novostavba doplňuje tradiční vesnický statek, nazývaný novým majitellem Terra Pannonica, v srbské Vojvodině. Investor si přál, aby statek byl otevřený pro různé kulturní akce, nabízel domácí řemeslné výrobky, poskytoval ubytování hostům, kteří projíždějí nebo se vracejí na statek. Koncept statku má interpretovat venkovský dvůr a jeho okolí soudobými prostředky, a dát tak formě statku nový význam.

Architekt: Studio AUTORI
Místo: Svetog Save 25, Mokrin, Kikinda, Serbia
Tým: Dijana Novaković, Maja Trbović, Aleksandra Nikitin, Dušan Nenadović
Spolupráce: Ljiljana Rodić – Bodrožić
Statika a konstrukce: Mega Plus
Plocha projektu: 250 m2
Realizace: 2010
Foto: Vladimir Sretenović


Mokrin je obec 13 km od správního města Kikinda, kraj Vojvodina. Patří mezi vesnice zakládané od 18. století rakouským císařstvím (a později Uherskem) podle určitého plánu. Tento typ vesnic je charakteristický pravidelnou cestní strukturou, způsobem umisťování budov na pozemku i typologií staveb. Starý statek v Mokrině sice nemá zvláštní historickou nebo architektonickou hodnotu, ale představuje cennou jednotku pro své okolí, je důkazem organizace a funkcí velkého statku v Severním Banátu z přelomu 20. století.
 

„Dům B“ je jednou z pěti budov statku Terra Pannonica. Je postaven na místě starého rodinného domu z roku 1878, který byl v tak špatném stavu, že jeho záchrana nebyla možná. Dům B poskytuje prostor pro tvůrčí práci všeho druhu. Jeho účel je důvodem, proč je jako jediný navržen zcela moderně jak ve formě, tak v materiálu. Vztah domu k historickému dědictví byl vyjádřen prostřednictvím jeho geometrie a ostatních zachovalých konstrukcí, které zůstaly beze změny. Dům tak vzdoruje svému kontextu a současně na něj spoléhá.
 

 

Uliční fasáda replikuje starou fasádu proporcí a množstvím oken. Směrem do dvora je realizována jiná idea: fasáda s velkým počtem oken se otevírá do statku. Okna jsou významnou složkou atmosféry interiéru, každé náleží k určitému zážitku ze statku v závislosti na místě, kde obyvatel stojí. Na dvorní fasádě jsou umístěny posuvné okenice. Jsou-li zavřeny, okna „mizí“ a forma domu se zjevuje ve své plnosti.
 Interiér s kancelářemi a dílnami pro řemeslnou činnost byl koncipován jako jediný prostor bez pevných příček, jako prostor, který zdůrazňuje koncentraci a socializaci, ale který se může rozdělovat na menší části podle přání a potřeb uživatelů. Privátní zóna (apartmenty) je od dílen oddělená. 

 

 

 

 

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz