Studio Zlamal: Silo Tower v Olomouci
(16. 2. 2015) První nástavba sila tohoto typu v České republice vytvořila originální administrativní budovu. Její první patro je založeno na konstrukci původního sila z roku 1936 o výšce 17 metrů.

Studio Zlamal: Silo Tower v Olomouci
První nástavba sila tohoto typu v České republice vytvořila originální administrativní budovu. Její první patro je založeno na konstrukci původního sila z roku 1936 o výšce 17 metrů.
Silo Tower je součástí širší urbanistické koncepce lokality železniční zastávka Olomouc střed. V pěti podlažích nástavby se nacházejí kanceláře. Vytvořeny byly tak, aby poskytly flexibilní uspořádání podle požadavků nájemců. V přízemí je recepce, jednací místnost a lobby, součástí posledního patra je terasa.
Nová podlaží vynáší železobetonová konstrukce, opláštění nástavby je provedeno kombinací prefabrikovaných panelů a zasklených ploch v hliníkových profilech. Objekt nástavby má půdorysné rozměry 18,70 x 13,80 m, jeho výška je 40,50 m od terénu. Hlavní nosný systém podnože tvoří 14 sloupů průřezu 800/800 mm hmotnosti 38 tun s ukončením nad úrovní sila. Uprostřed výšky sloupů bylo provedeno ocelové prostorové ztužení. V příčném směru konstrukci dále ztužují dvě železobetonové stěny spřažené s nosnými sloupy.
„Cesta k realizaci nebyla jednoduchá, trvala sedm let.“ říká autorka návrhu Blanka Zlamalová a dodává: „Po zralé úvaze jsme se rozhodli, že nosnou konstrukci bude tvořit montovaný prefabrikovaný skelet. Hlavním důvodem byl požadavek na rychlost výstavby vzhledem k umístění stavby v centru města v těsné blízkosti železniční trati, kdy nesmělo dojít k omezení provozu sousedních objektů.“
Realizace nosného systému zahrnovala vytvoření nosné podnože nezávislé na stávajícím objektu sila, která vynáší čtyřpodlažní skelet administrativního objektu s jednopatrovou ocelovou nástavbou pátého podlaží. Nad úrovní sila byla na sloupech provedena zdvojená monolitická ztužující žebrová deska tloušťky 300 mm s průvlaky výšky 1300 mm. Založení sloupů bylo řešeno jako hlubinné na širokoprofilových vrtaných pilotách průměru 1050 mm ukončených monolitickými kruhovými hlavicemi, resp. monolitickými obdélníkovými převázkami s hloubkou kalichů 1800 mm.
„Vlastní čtyřpodlažní skelet se základním modulovým rastrem 6,1 x 6,5 m jsme řešili jako prefa-monolit se systémem dělených sloupů. Na sloupech jsou uloženy průvlaky a ztužidla, stropní desku v celkové tloušťce 200 mm tvoří filigránové panely se spřahovací monolitickou dobetonávkou. Konstrukci doplňuje montované vnitřní schodiště,“ upřesňuje architektka Zlamalová a dodává: „Montáž objektu probíhala od září do prosince roku 2013. Montáž vlastní podnože byla provedena mobilním jeřábem nosnosti 250 tun v průběhu deseti dní, montáž horní části byla realizována stacionárním věžovým jeřábem výšky 50,4 m s vyložením ramene 25 m o nosnosti osmi tun. Tvary a rozměry nosných prvků horního skeletu tedy byly omezeny nosností a dosahem jeřábu. Příprava, armování, kompletace bednění a betonáž monolitické spřahující žebrové desky ve výšce 20 m si vyžádala jeden měsíc, následná montáž jednotlivých pater včetně stropních dobetonávek probíhala v desetidenních cyklech. Montáž posledního patra v ocelové technologii si vyžádala 14 dní. Projekt, výrobu, montáž a celkovou dodávku nosné konstrukce provedla firma IP systém a. s. z Olomouce.“
Konstrukce je sestavena z 300 prefabrikovaných prvků, z toho se jedná o celkem 200 různých typů prvků. Objem prefabrikovaných prvků byl 600 m3, objem monolitických konstrukcí, které byly součástí skeletu, 330 m3.
Nástavba sila je opláštěna prefabrikovanými sendvičovými panely v kombinaci se zasklenými plochami v hliníkových profilech. Poslední patro je pouze na části půdorysu. Tvoří ho ocelová konstrukce s lehkým kovoplastickým pláštěm. Střecha nad ním je z trapézového plechu.
Hovoříme s Petrem Pospíšilem, hlavním inženýrem firmy IP systém a.s.:
Když jste o zakázce začali přemýšlet, byla tu některá rizika? Mohlo se jednat například o výpočet statiky nebo o unikátní způsob realizace…
Velká neznámá byl stav stávajícího sila, ke kterému pochopitelně žádná statika k dispozici nebyla. Proto jsme se rozhodli, že skelet vyneseme samostatným systémem sloupů. Toto řešení ale přineslo výjimečné nároky na výrobu, dopravu a zejména montáž. Staveniště se nacházelo v centru města v blízkosti železniční trati a v sousedství dalších budov. Přitom maximální délka sloupů byla 24 metrů a jejich hmotnost dosahovala téměř čtyřiceti tun.
Výjimečné a rizikové bylo také armování trámové desky na zhlaví sloupů ve výšce 23 metrů. Z časových a zejména prostorových důvodů byly hlavní armokoše průvlaků vypleteny a kompletovány ve výrobně. Jejich délka byla až 18 m a hmotnost více než 7600 kg. Osazení armokošů na zhlaví čtyř sloupů se ukázalo jako nesmírně náročné - z jednoho sloupu bylo vytaženo až 26 spřahovacích trnů. Nicméně ve výsledku vše klaplo a proto je třeba zejména ocenit práci naší statické kanceláře pod vedením Ing. Němčíka.
Nakolik náročné bylo vytvoření sendvičových panelů opláštění?
Náročnost spočívala jednak v návrhu, neboť tu byla snaha o vytvoření maximálních rozměrů dílců s ohledem na pracnost montáže a minimalizaci styčných spár. Na druhou stranu jsme však byli omezeni nosností věžového jeřábu, a proto byly všechny dílce navrženy do maximální hmotnosti pěti tun. Těžké bylo dořešení detailů s ohledem na tepelně-technické požadavky objektu i montáž. Jako nejtěžší se ukázala montáž posledních pater - ve čtyřiceti metrech nepoužijete žádnou montážní plošinu a veškeré styky dílců musí být navrženy tak, aby je bylo možno realizovat zevnitř montované části objektu. Přístup z jeho vnější strany nebyl možný. Tmelicí práce prováděli pracovníci s horolezeckým výcvikem. Tvar i vzhled železobetonových sendvičových panelů pro zábradlí terasy v 5. NP ve výšce 40 metrů byly podřízeny požadavkům investorky, která si přála jejich vysokou estetickou úroveň.
Hana Vinšová
Foto: archiv autorů stavby
Základní údaje o stavbě
Investor: Hopr Group a.s.
Autoři projektu: Studio Zlamal - Ing. arch. Blanka Zlamalová, spolupráce Stavební firma ing. Zdeněk Tomek
Realizace: IP systém a.s., Olomouc
Celkový objem investic: 45 milionů korun bez DPH
Související články:
- Silo Tower 26.5.2014
- Stavba Silo Tower pokračuje 30.10.2013
- SILO TOWER Olomouc 11.4.2013
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 6. 2023 16:46:45
Pujcky
Mám kapitál, který bude sloužit k poskytování krátkodobých a dlouhodobých zvláštních půjček od 50000 Kč do 500.000.000 Kč pro každého, kdo chce, aby byl tento úvěr vážný. Zájem ve výši 3% ročně v závislosti na půjčené částce, protože zejména nechceme porušovat zákon. Můžete splácet až 3 až 25 let v závislosti na výši úvěru. Je na vás, abyste prováděl měsíční platby. Požaduji pouze uznání certifikovaného ručně dlužného dluhu a některé části jsou také potřebné Email: kdfin11@gmail.com
7. 6. 2023 13:11:53
Re: Rodinný dům Tribuna
Děkuji paní Ivetě Cákové za plodnou diskusi k tématu. Ale k věci: Prezentovat stavbu bez situace a možnosti posouzení vnějších vazeb je nesmysl. I když i fotografie samotné vypovídají o urbanistické kvalitě mnohé. A mimochodem - schodiště musí mít madlo. Ale je vidět, že autoři netrpí úzkoprsostí a stavební úřad také ne.
5. 6. 2023 16:30:04
Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?
31. 5. 2023 19:54:12
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
Mně by se nejvíc líbil návrh týmu 15. Fasáda svou tektonikou i barevností perfektně zapadá mezi původní stavby a přitom je nekopíruje. Navíc krásně otevírá "vnitrobloky", které jsou vlastně náměstími. Tým 11 má na první pohled velmi atraktivní fasádu se zámecky působícími vstupními oblouky, ale právě ty ve mě vyvolávají spíš pocit "tady už je to naše", než "pojď dál". A stejné je to u průchodů do vnitrobloků - nejsou to ulice.
31. 5. 2023 19:33:03
Re: Studenti architektury představí vizi Česka na výstavě CZ2
Studentská představa, že cyklistika plnohodnotně nahradí automobilovou dopravu, je naivní. Na kole nerozvezete děti do škol, nepřivezete nákup, nedojedete čistý v každém počasí. A to ještě nemluvím o rychlosti, která je zejména mimo centra měst nesrovnatelná.
31. 5. 2023 07:18:08
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
... ilustrační foto ?
30. 5. 2023 14:49:13
Re: Byt výtvarnice a architekta
Byt je krásně rozvolněný, nicméně stále nechápu, jak je možné, že zde není dodržena norma ohledně nepřípustnosti přímého vstupu z kuchyně / obytné místnosti na WC. Tento precedens mne trápí, protože pokud projekt byl předložen na stavební úřad a vyjádřila se němu i Hygienická stanice, pak něco není v pořádku.....
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!
16. 4. 2023 18:25:26
Re: Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci.
Adresa: Muchova 267, 403 39 Chlumec
13. 4. 2023 18:14:08
Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci
jedná se o obec Chlumec na jihu Čech, nebo o Chlumec nad Cidlinou, či nějaký jiný Chlumec ?