Stutz Bolt Partner: Bahnhofplatz Winterthur

Stutz Bolt Partner: Bahnhofplatz Winterthur

(28. 5. 2014) Redesign rušného náměstí v centru města s intenzivní funkcí veřejné dopravy.

 
 
 
 

Stutz Bolt Partner: Bahnhofplatz Winterthur

Redesign rušného náměstí v centru města s intenzivní funkcí veřejné dopravy.

Místo: Bahnhofplatz, Winterthur, Švýcarsko
Klient: Stavební odbor města Winterthur
Architekti: Stutz Bolt Partner
Statika: Dr. Schwartz Consulting, Zug
Ocelová konstrukce, prosklení a fasády: Tuchschmid, Frauenfeld
Realizace: 2013
Cena: 15 mil. SFR (12 mil. Euro)
Foto: Michael Haug
 Bahnhofplatz Winterthur se nachází na strategickém místě mezi starým městem, vlakovým nádražím a vznikající maloobchodní a kancelářskou čtvrtí. Přejde přes něj téměř sto tisíc lidí denně, zároveň je to hlavní uzel autobusových linek města.
Před novým redesignem bylo na náměstí několik sudovitých baldachýnových konstrukcí z osmdesátých let, které přeplňovaly náměstí vysokým počtem střešních prvků, sloupů a vybavení. Na staré město přes ně nebylo vidět a náměstí bylo rozděleno do více zón.Nový projekt náměstí sjednocuje a udržuje úroveň pro pěší co nejotevřenější; náměstí získalo na velkorysosti a orientace v prostoru se zlepšila. To vše je především díky velké střešní konstrukci bez viditelných sloupů. Přímo na střeše jsou upevněna všechna nadzemní vedení a vytvářejí plovoucí mřížku. Minimální a precizní střešní těleso vnáší do městského prostoru jasnou novou organizaci, navíc stojí jako vítací znamení pro návštěvníky přijíždějící Winterthuru.
Nejdůležitějším a určujícím prvkem projektu je skulpturální střecha s konzolou ve výšce až 34 metrů. Asymetrická základna obsahuje kiosek s prodejem vstupenek; je postavena z šesti ocelových sloupů, každý o hmotnosti až 1200 tun. Již ve fázi soutěže spolupracovali architekti a inženýři velmi úzce na koncepci lehké ocelové konstrukce. Konstrukci obaluje laserově perforovaná hliníková fasáda, skrze niž prosvítá denní světlo.
Stávající podchod pro pěší byl přeměněn na nové místnosti pro řidiče autobusů. Nabízí novou infrastrukturu s odpočinkovými místnostmi, šatnami a několika ložnicemi.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz