Šumperk musí znovu hledat městského architekta

Šumperk musí znovu hledat městského architekta

(8. 1. 2020) Vítěz to odmítl. Stejně se vyjádřili i architekti, kteří se umístili na druhém a třetím místě.

 
 
 
 

Šumperk musí znovu hledat městského architekta

(ČTK) - Šumperská radnice musí znovu hledat městského architekta, který se má starat o podobu rozvoje města. Na začátku listopadu město sice oznámilo, že od ledna by měl toto místo zastávat vítěz výběrového řízení. Šumperský rodák architekt Štěpán Tomas se však rozhodl, že do funkce nenastoupí. ČTK o tom 6. ledna 2020 informovala mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

Sedmatřicetiletý architekt Tomas zvítězil ve výběrovém řízení, kterého se zúčastnilo sedm adeptů. Měl nastoupit od ledna, smlouvu však s městem nepodepsal. "Proto byl osloven druhý v pořadí, ale i ten se rozhodl, že funkci nepřijme kvůli pracovnímu vytížení. Stejně se vyjádřil i architekt, který se umístil třetí. Proto vedení města rozhodlo, že bude vypsáno nové výběrové řízení," uvedla mluvčí radnice.

Architekt by měl být podle zástupců radnice garantem a iniciátorem tvorby koncepce rozvoje města. Hlavní náplní jeho práce bude dohled nad vzhledem Šumperku a konzultační a poradenská činnost v architektuře a urbanismu. Městský architekt by měl podle starosty Tomáše Spurného také zajišťovat konzultace pro občany města, vlastníky nemovitostí, investory a developery a usměrňovat jejich záměry tak, aby nebyly v rozporu s urbanisticko-architektonickým rozvojem a koncepcemi města. Město již dříve uvedlo, že podílet by se měl například na přípravě rekonstrukce domu kultury či na koncepci Hlavní třídy, která je přeplněná poutači.

Svou městskou architektku má například sousední Jeseník. Od předloňského září je obyvatelům k dispozici ke konzultaci každou středu v zasedací místnosti městského úřadu v Tovární ulici, řekl ČTK mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka.

Související články:
Šumperk vybral městského architekta pro koncepci rozvoje města  11.11.2019
Šumperk hledá městského architekta  29.8.2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

8. 1. 2020 18:06:13. Re: Šumperk musí znovu hledat městského architekta. Jitka

  Proč se do výběrového řízení přihlašovali? Copak nebyla pracovní náplň známá předem?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.