Svazy: Stavební práce by měly pokračovat pokud možno bez přerušení

Svazy: Stavební práce by měly pokračovat pokud možno bez přerušení

(9. 4. 2020) V otevřeném dopise vládě to uvedli zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Svazu výrobců cementu ČR a Svazu výrobců betonu ČR

 
 
 
 

Svazy: Stavební práce by měly pokračovat pokud možno bez přerušení

ČTK) - Vláda by měla zajistit, aby po odeznění krizových opatření plynule pokračovaly stavební práce pokud možno bez přerušení. Měla by rovněž intenzivně pracovat na přípravě nového stavebního zákona, který by měl urychlit a zjednodušit povolování staveb. V otevřeném dopise vládě, který má ČTK k dispozici, to uvedli zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Svazu výrobců cementu ČR a Svazu výrobců betonu ČR. Vláda by podle nich měla v rámci možností zajistit návrat zahraničních pracovníků.

"Jsme si vědomi extrémně mimořádné situace, ve které se Česká republika nachází. Chápeme opatření, která vláda společně s ústředním krizovým štábem přijímají k ochraně zdraví obyvatelstva. Rovněž jsme si ale vědomi ekonomických dopadů na celou průmyslovou sféru, s nimiž bude zapotřebí se pozvolna vypořádávat," uvádějí zástupci v prohlášení.

Potřebné je podle nich rovněž to, aby pokračovaly aktuální projekty financované z veřejných peněz a byly obnoveny přípravné práce na připravovaných projektech, případně zrychlit přípravu staveb z veřejných zdrojů.

"Jakmile to bude možné, i před úplným otevřením vnějších hranic státu, by měla vláda povolit za jasně stanovených podmínek práci na stavbách pracovníkům ze zahraničí, kteří ve významném počtu opustili Českou republiku a dodavatelům staveb momentálně chybí," uvádí se dále v prohlášení.

Stát by měl podle stavařů a výrobců stavebnin rovněž aktualizovat systém rekvalifikačních kurzů o kurzy pro stavební profese s možností realizovat je přímo ve stavebních firmách. To by mohlo pomoci občanům, kteří v důsledku krize ztratili pracovní místo bez možnosti návratu.

"Vláda by měla také zvážit zavedení vhodné formy investičních pobídek, a to jak pro získání nově příchozích investorů, tak i pro společnosti, které již na trhu ČR působí. Věříme, že se našimi rámcovými náměty budete zabývat při podpoře restartu českého hospodářství, a jsme připraveni nabídnout z řad našich členů potřebné odborníky," píšou dále stavbaři.

Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví stavební výroba v Česku přispívá k tvorbě HDP zhruba deseti procenty a je v něm zaměstnáno přibližně 360.000 pracovníků. Jeho součástí je dopravní infrastruktura, která se podílí 25 procenty na celkové stavební výrobě, ale významná je podle svazu i sociálně politická oblast, kam patří bytová výstavba a občanská vybavenost.

Stavební firmy podle průzkumu CEEC Research očekávají letos meziroční pokles oboru o 10,1 procenta, příští rok o 3,1 procenta. Ještě v polovině února počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce.

Podle posledních dostupných údajů stavebnictví za leden a únor meziročně vzrostlo v souhrnu o 5,6 procenta, Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří, průmyslových hal a skladů, stouplo o 2,7 procenta. Inženýrské stavitelství, které je tvořeno hlavně dopravní infrastrukturou, vzrostlo více než o pětinu. Podle analytiků byl růst způsoben hlavně teplým počasím, které umožňovalo pracovat venku. Opatření proti šíření koronaviru se do výsledků ještě nepromítla.

___

Dopis představitelů tří stavebních svazů
(PROTEXT) 

Vážený pan
Ing. Andrej Babiš
předseda vlády ČR, Úřad vlády ČR
Nábř. Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1

Vážený pan
doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA
místopředseda vlády ČR, ministr průmyslu a obchodu ČR a ministr dopravy ČR
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Na Františku 32, 110 15 Praha 1

Vážená paní
JUDr. Alena Schillerová
ministryně financí ČR
Ministerstvo financí ČR
Letenská 525/15, 118 10 Praha 1 - Malá Strana


Vážený pane předsedo vlády České republiky,
Vážený pane ministře a místopředsedo vlády,
Vážená paní ministryně,
členové a představitelé Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Svazu výrobců cementu ČR a Svazu výrobců betonu ČR jsou si vědomi extrémně mimořádné situace, ve které se Česká republika nachází. Chápeme opatření, která vláda České republiky společně s ústředním krizovým štábem přijímají k ochraně zdraví obyvatelstva. Rovněž jsme si ale vědomi ekonomických dopadů na celou průmyslovou sféru, s nimiž bude zapotřebí se pozvolna vypořádávat.

Co nejmenší útlum v současnosti a vytvoření vhodných podmínek pro následný restart stavebnictví na úroveň alespoň před vypuknutím epidemiologické pandemie mohou přispět k částečné eliminaci celkových předpokládaných hospodářských ztrát. Opíráme se o skutečnost, že celková stavební výroba přispívá k tvorbě HDP České republiky zhruba 10 % a ve stavebnictví je zaměstnáno přibližně 360 tisíc pracovníků. Jeho součástí je dopravní infrastruktura, která se podílí 25 % na celkové stavební výrobě, ale významná je i sociálně politická oblast, kam patří bytová výstavba a občanská vybavenost.

Považujeme za vhodné, jakmile to situace vládě České republiky dovolí, realizovat:
- plynulé pokračování stavebních prací, pokud možno bez přerušení, byť k tomu investoři nebo dodavatelé při respektování opatření a doporučení státu a vlivem dalších okolností mohou být donuceni
- intenzivně pokračovat v legislativních pracích na zefektivnění a zkrácení procesu povolování staveb,
- pokračování probíhajících projektů financovaných z veřejných prostředků a obnovit přípravné práce na projektech připravovaných, případně akcelerovat přípravu staveb z veřejných zdrojů,
- jakmile to bude možné, i před úplným otevřením vnějších hranic státu, povolit za jasně stanovených podmínek práci na stavbách pracovníkům ze zahraničí, kteří ve významném počtu opustili Českou republiku a dodavatelům staveb momentálně chybí,
- aktualizovat systém rekvalifikačních kursů o kursy pro stavební profese s možností realizovat je přímo ve stavebních firmách, a tím pomoci občanům, kteří v důsledku krize ztratili pracovní místo bez možnosti návratu,
- zvážit zavedení vhodné formy investičních pobídek, a to jak pro získání nově příchozích investorů, tak i pro společnosti, které již na trhu ČR působí.

Věříme, že se našimi rámcovými náměty budete zabývat při podpoře restartu českého hospodářství a jsme připraveni nabídnout z řad našich členů potřebné odborníky.

S pozdravem
Ing. Karel Chuděj
předseda svazu, Svaz výrobců cementu ČR

Ing. Jiří Nouza
prezident, Svaz podnikatelů ve stavebnictví

Ing. Zdeněk Gärtner
předseda svazu, Svaz výrobců betonu ČR


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz