Systém TOPROCK pro zateplení šikmých střech

Systém TOPROCK pro zateplení šikmých střech

(23. 10. 2019) Systém TOPROCK je vhodný pro rekonstrukce i novostavby a je ideální pro nízkoenergetické i pasivní domy

   
 
 
 
 

Systém TOPROCK pro zateplení šikmých střech

Správně zateplená střecha je základem každého domu. V létě izolace ve střeše omezuje prostup tepla dovnitř domu, v zimě zabraňuje tepelným únikům. Nezateplenou nebo nesprávně zateplenou šikmou střechou může unikat až 30 % energie na vytápění. Proto bychom zateplení střechy neměli brát na lehkou váhu. Platí to jak v případě, kdy se bude v podkroví bydlet, tak i v případě, kdy prostory pod šikmou střechou zůstanou neobydlené.

Způsobů zateplení šikmé střechy je hned několik. Střechu můžeme zateplit tradičním způsobem – vkládáním izolace mezi a pod krokve nebo můžeme zvolit zateplení nad krokvemi. Díky tomu maximálně využijeme podkrovní prostor k bydlení a necháme vyniknout krásu dřevěného krovu. Z hlediska tepelněizolačních i akustických vlastností je tento způsob zateplení nejvýhodnější variantou.

Při navrhování střech s tepelnou izolací umístěnou nad krokvemi je nutné pamatovat na odlišný vzhled střechy obzvláště při rekonstrukcích, kdy dochází k jejímu zvýšení. Pokud se v ploše střechy nacházejí například vikýře, dojde k „zapuštění“ těchto konstrukcí do plochy střechy.

Spolehlivým řešením pro zateplení střechy nad krokvemi je řešení od společnosti ROCKWOOL – systém TOPROCK, který je vhodný pro rekonstrukce i novostavby a je ideální pro nízkoenergetické i pasivní domy. Použití systému TOPROCK umožní zateplovat izolací v tloušťce až do 300 mm.

Izolační desky z kamenné vlny ROCKTON, SUPERROCK nebo ROCKMIN PLUS vkládáme mezi speciální nadkrokevní kovové držáky, které montujeme na bednění s parozábranou. Montáž kovových držáků provádíme v místě krokví. Druhou vrstvu izolace vkládáme mezi pomocné krokve, které jsou osazené v horní části kovového držáku. Výška pomocné krokve odpovídá tloušťce druhé vrstvy izolace. Následuje pokládka pojistné hydroizolace, montáž kontralatí, latí a montáž krytiny.

Systém TOPROCK nám dává možnost zateplit střechu v celkové tloušťce izolace od 200 do 300 mm. Způsob zateplení nad krokvemi můžeme rovněž kombinovat se zateplením mezi a pod krokvemi, což umožní použít podstatně vyšší tloušťku izolační vrstvy.

Čím se řídit při výběru izolace
Volba kvalitního zateplení je klíčová. Je důležité používat kvalitní izolace, které mají výborné tepelné, akustické i protipožární vlastnosti. Izolace z kamenné vlny jsou díky vyšší objemové hmotnosti tvarově stálé a pružné, v konstrukci nesesedají a neprověšují se, nevznikají spáry ani mezery, zachovávají svoji tloušťku a zůstávají plně funkční po desítky let. Jejich vyšší objemová hmotnost přináší vyšší užitnou hodnotu právě v oblasti tepelných, akustických i protipožárních vlastností.

Podkroví zateplené nehořlavou kamennou vlnou ROCKWOOL je zárukou komfortu a bezpečí, stejně jako zdravého a příznivého mikroklimatu v místnostech.

Halina Kučerová, ROCKWOOL, a. s.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz