Systémová řešení pro keramické obklady a dlažby
(30. 9. 2020) Systém Baumit Baumacol nachází široké uplatnění v exteriéru i interiéru
-
Po vyzrání hydroizolačního souvrství (cca 24 hod.) je možné lepit obkladové prvky – vždy je nutné vybrat vhodný typ lepidla, který je odvislý od celého spektra požadavků. Pro čistě interiérové lepení je možné použít lepicí hmotu Baumit Baumacol Basic. Lepicí maltu je nutné nanášet na podklad ve 2 pracovních krocích. V prvním pracovním kroku nanést tenkou kontaktní vrstvu. Na ještě mokrou vrstvu nanést ve druhém pracovním kroku ozubenou stěrkou odpovídající vrstvu lepicí hmoty pod úhlem 45–60°
-
Po vyzrání hydroizolačního souvrství (cca 24 hod.) je možné lepit obkladové prvky – vždy je nutné vybrat vhodný typ lepidla, který je odvislý od celého spektra požadavků. Pro čistě interiérové lepení je možné použít lepicí hmotu Baumit Baumacol Basic. Lepicí maltu je nutné nanášet na podklad ve 2 pracovních krocích. V prvním pracovním kroku nanést tenkou kontaktní vrstvu. Na ještě mokrou vrstvu nanést ve druhém pracovním kroku ozubenou stěrkou odpovídající vrstvu lepicí hmoty pod úhlem 45–60°
-
Veškeré namáhané spoje (např. styk podlah a stěn, dilatační spáry) se vyplní pružným silikonovým tmelem Baumit Baumacol Silikon. Před aplikací tmelu je doporučeno do spáry vložit těsnící provazec, který zajistí pnutí hmoty ve spáře v jednom směru a zajišťuje tím dlouhodobou životnost spárovacího tmelu
Systémová řešení pro keramické obklady a dlažby
Rozmanitost a vzrůstající kvalita různých typů obkladů a dlažeb pro novostavby i renovace vyžaduje neustálý vývoj stavebních materiálů, které jsou pro jejich úspěšnou realizaci klíčové. Baumit v této oblasti dlouhodobě nabízí svůj ucelený program s názvem Baumacol.
Dodavatel stavebních materiálů Baumit reaguje neustálou inovací programu Baumacol na současné trendy a nerozhoduje přitom, zda se jedná o realizaci v interiéru, či v exteriéru. Právě ucelený certifikovaný program pro lepení a spárování obkladů a dlažeb dává investorům především jistotu kompatibility jednotlivých vrstev, což je pro dosažení následné kvality a dlouhé životnosti takové konstrukce zcela zásadní předpoklad. Jednotlivé systémy Baumit Baumacol pro lepení a spárování obkladů a dlažeb jsou nejčastěji prováděny jako kontaktní skladby, tzn. přímo spojeny s podkladem v celé své ploše, což vylučuje vzájemný posun jednotlivých vrstev.
Typickým příkladem použití vybraného systému pro exteriér z programu Baumit Baumacol jsou balkonové konstrukce, tedy rovněž terasy či lodžie. Základ takové konstrukce tvoří min. 2% spádová vrstva pro odvod dešťové či stékající vody od venkovní stěny. Tato vrstva je tvořena např. potěrem Baumit FlexBeton s účinnou hydroizolací, kterou v programu reprezentuje stěrka Baumit Baumacol Protect. V nabídce je rovněž originální příslušenství, jako jsou těsnicí pásky či okapní profily. Pro samotné lepení dlažby v exteriéru nabízí ucelený systém Baumit flexibilní lepidla Baumit Baumacol FlexTop nebo FlexUni. V případě, že se jedná o zateplenou balkonovou konstrukci, je do celého systému po tepelnětechnickém výpočtu vložena další vrstva v podobě extrudovaného polystyrenu Austrotherm XPS, s jehož pomocí je především eliminován vznik nežádoucích tepelných mostů. I tento materiál však může v podobě tzv. spádového klínu tvořit již zmíněnou spádovou vrstvu.
Profesionální systém Baumit Baumacol nachází samozřejmě široké uplatnění také v interiéru, především při realizacích koupelen, sprchových koutů a chodeb, často vyhřívaných pomocí podlahového topení. V místech, kde dochází k přímému zatížení vodou, jako např. na stěnách a podlahách v okolí sprchového koutu, je možné provést hydroizolaci pomocí osvědčených výrobků programu Baumit Baumacol ve verzi Protect nebo Proof. Cílem je zamezení průniku vlhkosti do podkladových vrstev a nosné konstrukce. Opět je v tomto případě doporučeno využití systémového příslušenství, např. hydroizolačních pásek nebo stěnových či podlahových vpustí. Pro konstrukci využívající podlahové topení je potřeba zvolit správný typ podlahového izolantu a zároveň dodržovat zásady zpracování a ošetřování litého potěru, který je dnes velmi častým řešením v rámci bytové i administrativní výstavby. Důvodem je efektivnější přenos tepelné energie z otopné soustavy do jednotlivých vrstev podlahy a následně do vnitřního prostoru místnosti. Pokud je podlahové vytápění realizováno formou odporového drátu, je optimální jeho umístění ve vrstvě samonivelační stěrky Baumit Nivello Quattro.
Současný tlak investorů na zkrácení času stavby s cílem snížení celkových ekonomických nákladů dává otevřený prostor pro využití rychle tuhnoucí flexibilní lepicí malty třídy C2FT S1 s názvem Baumit Baumacol FlexTop Speed. S jejím použitím je totiž daná realizace pochozí a spárovatelná již po třech hodinách, což je jejím významným benefitem.
Součástí výrobního programu Baumit Baumacol jsou samozřejmě kvalitní spárovací hmoty a právě v této oblasti přichází letos Baumit s významnými změnami. Zcela novým výrobkem pro spárování obkladů fasád (cihlové pásky, kamenné obklady apod.) je vysoce flexibilní mrazuvzdorná spárovací hmota na cementové bázi s názvem Baumit Ceramic, a to ve verzích S nebo F. Obě spárovací hmoty jsou určeny pro spáry o šířce 6–20 mm, ale písmena v názvu určují jejich odlišné zpracování. Ceramic S se nanáší celoplošně pomocí gumové spárovací stěrky, oproti tomu Ceramic F se vtlačuje přímo do vzniklé spáry pomocí spárovací špachtle. Obě verze ovšem spojuje současnými trendy vedená barevná škála devíti moderních pastelových odstínů.
Výrobní program Baumit Baumacol má však také vlastní spárovací hmotu s označením Baumacol PremiumFuge, vhodnou pro spáry o šířce 1–8 mm. Také u tohoto produktu, určeného do interiéru i exteriéru, došlo v letošním roce ke změně v paletě barev. Výrazné a syté odstíny jsou nyní nově nahrazeny spíše pastelovými tóny ve čtyřech řadách – Natural, Vintage, Country a Urban line. Dalším produktem pro řešení dilatačních spár obkladů je kvalitní pružný tmel Baumit Baumacol Silikon. Pro řešení exteriérových dilatačních spár a náročnějších spojů má Baumit v sortimentu vysokomodulový tmel Baumit Baumacol Polyurethane s dlouhou životností díky jeho odolnosti proti UV záření.
Baumit navíc nabízí u svých ucelených programů pro lepení a spárování obkladů a dlažeb velmi jednoduchou a intuitivní orientaci při jejich výběru, což potvrzuje mimo jiné systém piktogramů na obalech výrobků a v souvisejících informačních materiálech. Na závěr je vhodné připomenout, že všechny podlahové materiály společnosti Baumit jsou opatřeny certifikací EMICODE, která ve třech různých kategoriích potvrzuje u těchto výrobků velmi nízkou emisi organických těkavých látek. V praxi to znamená ekologicky velmi šetrné řešení podporující zdravé bydlení, které je z pohledu ochrany životního prostředí u investorů vhodnou orientační pomůckou pro posuzování a výběr stavebních materiálů.
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

18. 4. 2021 12:34:14
Re: Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci.
To, co popisujete řeší a mají řešit jiné strategie. Není pravda, že by se otázkami, které předkládate nikdo nezabýval. Mimojiné je řeší IPR, který je podle vás zbytečný.
17. 4. 2021 11:32:47
Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci
Jen aby to nebyly byty pro uprchlíky, mám dojem že dostupné = levné. Jde o byty v majetku města a ty si bude obsazovat město.
16. 4. 2021 23:19:27
Re: Navarov – revitalizace zámeckého areálu
Drobný detail: zámek se jmenuje Návarov ;)
16. 4. 2021 20:55:03
Re: Řadové domy Michalovice
Jo a úplně vidím to nadšení obyvatel ŘD, když mu oknem proletí golfový míček!! :D
16. 4. 2021 18:23:34
Re: Rodinný dům v Šilheřovicích
Škoda, že ta spolupráce s krajinářskými architekty není na fotkách vidět. Ale jestli je jejím výsledkem ten pravoúhlý oholený trávník, tak asi nevím, co je krajina.
16. 4. 2021 17:41:09
Re: Jedinečný dům na Křivoklátsku
Líbí se mi kombinace dřeva a stěrky, obzvlášť když na fotkách vypadá namodrale, ale proč tomu. proboha, říkáte chalet? Ani hlídači pravopisu se tohle slovo nelíbí.
16. 4. 2021 17:32:44
Re: Re: Taky máte dům bez výtahu?.
Copak když se namnoží příspěvek, ale co kdyby se takhle přemnožily ty výtahy a chtěly se nacpat tři do jednoho schodiště :-) Jinak si myslím, že dodatečně se výtahy dělají jen z nouze. Když se přistavuje páté a vyšší patro nebo když je potřeba pro vozíčkáře. Jen rodiče s miminy v kočárcích mají smůlu a přitom tam o lenost nejde ani náhodou. Ti. kteří mají na to, aby si pořídili výtah z lenosti, mají většinou na to, aby nemuseli bydlet v bytovém domě. Mimochodem, dovedete si představit, že by někdo dobrovolně směnil tichý byt za staveniště? A když už mluvíte o tom obtěžování, tak nejčastěji přicházejí v úvahu dvě možnosti. Buď máte dům ve společenství vlastníků a tam to můžete úspěšně zablokovat, nebo má dům vlastníka, který modernizuje a před tím dá všem výpověď.
16. 4. 2021 16:59:55
Re: Architekti jednoho z nejlepších nádraží ve Vídni.
Ich verstehe nicht. A možná nejen já.
16. 4. 2021 16:51:56
Re: Rodinný dům v Průhonicích
Podle fotek to vypadá, že dům nesplňuje odstupové vzdálenosti od hranic pozemku. Za jak dlouho se vám podařilo získat výjimku?
16. 4. 2021 15:50:22
Re: Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci.
Milý Karle, těším se, až se budeme moci osobně věnovat diskuzím o tom, co se podařilo a co ne. Ale v Praze už nejde ani tak o byty, ale o provozuschopnost technického vybavení města a vnitřní i tranzitní dopravy, které chybí celé severovýchodní propojení. Jediné, co zatím pracuje dobře, je DMHPM, hl. tramvaje, metro, ostatně i autobusy jezdí skoro vždy podle jízdních řádů. Ale vnitřní osobní automobilová doprava je v tragickém stavu, což souvisí i s nekvalitou povrchu 50% všech místních komunikací. Nejhorší stav pojížděného povrchu, jaký v této zemi existuje, má Praha. Věru že na to může být pyšná. Zajímá to pan Hřiba a jeho náměstky? Ne, jim jde o politikaření, která strana a které hnutí má právo na to nebo ono křeslo! Směšné, ubohé, trapné, nezodpovědné! Kam jsem to dospěli, když takové kariéristické loutky v Praze vládnou?
16. 4. 2021 15:44:03
Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci
Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.
16. 4. 2021 14:58:46
Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci
Méně strategií více regulačních plánů, od soutěže na Bubny Zátory uplynulo hnedle 30 let a nic. Jen v Bohnicích v doplnění posledních pater je možné postavit 200 bytů, nebýt předpisu o parkování. Lze chodit pěšky a jezdit na kole.
16. 4. 2021 14:31:15
Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci
No tak sice to třicet let trvalo, ale super, konečně někdo aspoň uvažuje správným směrem. (Platí to ostatně pro všechna města v republice, ona Praha v tomhle zase tak výjimečná není.) Teď jde jenom o to, aby nadšení a záměr vydržely, aby je nespláchly nejbližší komunální volby. Protože tohle je běh na hodně dlouhou trať a nedá se v tom nic podstatného udělat za jedno dvě volební období.
14. 4. 2021 15:10:13
Re: Taky máte dům bez výtahu?
Holt když něco funguje špatně nebo málo, dopadne to i takto, jak vidíte nahoře.
14. 4. 2021 15:08:57
Re: Taky máte dům bez výtahu?
Úžasná propagace, žel pro nevhodné adresáty. Tam kde výtah nikdy neměli, tak by mít nikdy neměli. Je to hloupé a lepší je vyměnit si byty, než obtěžovat dalšíchccai 6 rodin nejen stavebními úpravami, které jsou malým peklem na zemi, ale také slyšitelnými zvukovým doprovodem, náklady na provoz a revize s údržbou a také podílením se na zlenivění lidí a ztrátou jejich hybnosti, které po čase nastává. Tedy poškozování zdravotního stavu populace. Celé. Výtah je takové malé komfortní zlo moderní doby. Chápu jen nákladní výtahy na specifických místech a také v budovách nad 5 podlaží nad zemí. Děkuji za pozornost.
14. 4. 2021 15:08:50
Re: Taky máte dům bez výtahu?
Úžasná propagace, žel pro nevhodné adresáty. Tam kde výtah nikdy neměli, tak by mít nikdy neměli. Je to hloupé a lepší je vyměnit si byty, než obtěžovat dalšíchccai 6 rodin nejen stavebními úpravami, které jsou malým peklem na zemi, ale také slyšitelnými zvukovým doprovodem, náklady na provoz a revize s údržbou a také podílením se na zlenivění lidí a ztrátou jejich hybnosti, které po čase nastává. Tedy poškozování zdravotního stavu populace. Celé. Výtah je takové malé komfortní zlo moderní doby. Chápu jen nákladní výtahy na specifických místech a také v budovách nad 5 podlaží nad zemí. Děkuji za pozornost.
14. 4. 2021 15:08:39
Re: Taky máte dům bez výtahu?
Úžasná propagace, žel pro nevhodné adresáty. Tam kde výtah nikdy neměli, tak by mít nikdy neměli. Je to hloupé a lepší je vyměnit si byty, než obtěžovat dalšíchccai 6 rodin nejen stavebními úpravami, které jsou malým peklem na zemi, ale také slyšitelnými zvukovým doprovodem, náklady na provoz a revize s údržbou a také podílením se na zlenivění lidí a ztrátou jejich hybnosti, které po čase nastává. Tedy poškozování zdravotního stavu populace. Celé. Výtah je takové malé komfortní zlo moderní doby. Chápu jen nákladní výtahy na specifických místech a také v budovách nad 5 podlaží nad zemí. Děkuji za pozornost.
12. 4. 2021 15:43:17
Architekti jednoho z nejlepších nádraží ve Vídni
Verantwortlich für die Realisierung zeichnet die ARGE „Wiener Team“ mit den Architekten Atelier Albert Wimmer (Wien), Atelier Ernst Hoffmann (Wien) und Theo Hotz Architekten und Planer (Zürich), die 2004 gemeinsam den Masterplan gewonnen hatten; 2009 fiel der Startschuss zum größten Bauprojekt Europas. Fünf Jahre später stehen nicht nur die Rautendachlandschaft über den Bahnsteigen und die Shopping-Mall im Untergeschoss, sondern auch die angrenzende BahnhofCity sowie das markante Hochhaus für die ÖBB-Zentrale von Zechner & Zechner.
12. 4. 2021 10:58:34
Re: Rodinný dům v Průhonicích
Nádhera! Raději se neptám na cenu :-)
8. 4. 2021 23:13:42
Re: Re: Re: Re: Re: Nový stavební zákon nemůže přinést zrychlení...
A co si tedy pod samostatnou působností představujete Vy?