Systémy pro těsnost budovy v detailech

Systémy pro těsnost budovy v detailech

(30. 10. 2013) Při realizaci objektů v pasivním standardu se používá systém řízeného větrání s rekuperací. Na obálku budovy jsou proto kladeny nejvyšší nároky nejen z hlediska součinitele prostupu tepla, ale taktéž z hlediska zajištění vzduchotěsnosti obvodových konstrukcí.

 
 
 
 

Systémy pro těsnost budovy v detailech

Při realizaci objektů v pasivním standardu se používá systém řízeného větrání s rekuperací. Na obálku budovy jsou proto kladeny nejvyšší nároky nejen z hlediska součinitele prostupu tepla, ale taktéž z hlediska zajištění vzduchotěsnosti obvodových konstrukcí.

Nesprávně provedený detail prostupu PVC trubky konstrukcí
Nesprávně provedený detail prostupu PVC trubky konstrukcí

Svou důležitost zaujímá také snížení infiltrace venkovního vzduchu na minimum. Obvodovými konstrukcemi prochází mnoho systémových prvků – elektroinstalace, potrubní rozvody a další. Abychom zajistili vzduchotěsnost těchto prostupů, je důležité s vedením instalací počítat již v samotné projektové dokumentaci, nejlépe zpracováním prováděcí dokumentace včetně řešení detailů. Při vlastní realizaci pak musíme důsledně dbát na provedení těchto detailů a řešit neprodyšnou obálku jako celek. Uvedené chyby v drobných prostupech konstrukcí se výrazně projeví při kontrolním měřením Blower Door Test.  Častým nedostatkem je chybějící napojení fólií na obvodové zdivo, základovou desku nebo jsou nesprávně řešeny prostupy kabelů a potrubí skrz obálku. Na trhu výrobci (například PRO CLIMA) nabízejí prvky, jako například kabelové a trubní manžety, instalační krabice nebo pásky, které nám starosti s celkovou těsností budovy řeší. Během instalace prvků je nutné dbát technologických předpisů aplikace od výrobce.

Detail řešení okenní připojovací spáry. Nevhodné použití okenní nízkoexpanzní pěny místo těsnící pásky. Měřeno anemometrem, rychlost proudění vzduchu 0,9 m/s. Zjištěno během kontrolního měření Blower Door Test. Detail řešení okenní připojovací spáry. Nevhodné použití okenní nízkoexpanzní pěny místo těsnící pásky. Měřeno anemometrem, rychlost proudění vzduchu 0,9 m/s. Zjištěno během kontrolního měření Blower Door Test.
Detail řešení okenní připojovací spáry. Nevhodné použití okenní nízkoexpanzní pěny místo těsnící pásky.
Měřeno anemometrem, rychlost proudění vzduchu 0,9 m/s.
Zjištěno během kontrolního měření Blower Door Test.

Správné vzduchotěsné napojení prostupujícího potrubí na parobrzdu pomocí systémové trubní manžety
Správné vzduchotěsné napojení prostupujícího potrubí na parobrzdu pomocí systémové trubní manžety

podle podkladů společnosti Ciur, a. s. 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz