Tajmova vila

Tajmova vila

Jablonec nad Nisou

(13. 3. 2019) Jiří Opočenský, Štěpán Valouch

   
 
 
 
 

Tajmova vila

Zadáním byl dům na svažitém pozemku s výhledy na přehradu a okolí sloužící čtyřčlenné rodině, s hostinským pokojem a pracovnou.
Pozemek leží na severním okraji Jablonce nad Nisou na hranici města a svahů Jizerských hor. Místo má vilový rezidenční charakter, v blízkosti stojí Háskova vila architekta Heinricha Lauterbacha, zástupce výmarské funkcionalistické školy. Při horní hraně a ve spodní části pozemku je svah mírný, uprostřed prudší. Celkové převýšení činí 14 metrů. Na kraji prudšího svahu je skupina vzrostlých bříz a jeden javor, které tvoří dominantu.
Hledali jsme způsob, jak vstoupit do svažitého pozemku, využít výhledů a zachovat jeho přírodní ráz. Dům jsme umístili s ohledem na vzrostlé stromy na pozemku. Má dvě úrovně – spodní, obložená lomovým kamenem ukrývá vstupní halu, pracovnu a hostinský pokoj, jsou tu také dvougaráž a kryté stání. Vytváří ve svahu platformu, na které leží lehká druhá úroveň s pergolami obložená modřínovým dřevem. Tady jsou ložnice a velkorysý obytný prostor. Jídelní stůl je u západní terasy, měkké sezení je orientováno na výhled přes rohové prosklení směrem k přehradě. Z obytného prostoru se vstupuje do soukromé části se třemi ložnicemi a koupelnami. Přes terasu lze z obytného prostoru vyjít na zahradu. Střecha domu i části pergol jsou pokryty extenzivní sadbou se suchomilnými rostlinami.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Souček


Autoři: Studio ov-a – Jiří Opočenský, Štěpán Valouch; spolupráce Vojtěch Kratochvíl

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

13. 3. 2019 15:30:24. Re: Tajmova vila. František Ptáček
18. 3. 2019 13:01:54. Re: Re: Tajmova vila. Jitka

14. 3. 2019 15:42:06. Re: Tajmova vila. Jana Novotná

 
 
 
 

13. 3. 2019 15:30:24. Re: Tajmova vila. František Ptáček

  Dlouho jsem se tak nepokochal nádhernou stavbou ve svahu,ve které, jak je vidět z dokumentace a fotek, funguje úplně všechno.
Zdraví F. Ptáček

18. 3. 2019 13:01:54. Re: Re: Tajmova vila. Jitka

  Ano, ve svahu je umístěna krásně, jen mě pobavilo, že je tam na 6 lůžek 7 parkovacích míst :-) .

14. 3. 2019 15:42:06. Re: Tajmova vila. Jana Novotná

  Souhlasím s panem Ptáčkem.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz