tallerDE2 & gutiérrez-delafuente: Centrum denní péče o děti (Haus der Tagesmütter) v Selbu

tallerDE2 & gutiérrez-delafuente: Centrum denní péče o děti (Haus der Tagesmütter) v Selbu

(18. 2. 2013) Dům chův (Haus der Tagesmütter) je první ze čtyř budov, které se v současnosti staví a které jsou realizací návrhu, jenž získal první cenu v mezinárodní soutěži Europan 9. První projekt, dokončený v září 2012, získal také uznání v dvouleté soutěži pro mladé architekty časopisu Bauwelt „Das erste Haus 2013“.

 
 
 
 

tallerDE2 & gutiérrez-delafuente: Centrum denní péče o děti (Haus der Tagesmütter) v Selbu

Dům chův (Haus der Tagesmütter) je první ze čtyř budov, které se v současnosti staví a které jsou realizací návrhu, jenž získal první cenu v mezinárodní soutěži Europan 9. První projekt, dokončený v září 2012, získal také uznání v dvouleté soutěži pro mladé architekty časopisu Bauwelt „Das erste Haus 2013“.Klient: město Selb, Německo (zeně Bavorsko, Selb leží při hranicích blízko Aše)
Autoři: tallerDE2 arquitectos + gutiérrez-delafuente arquitectos
Místní architekt: Selbwerk GmbH
1. cena v soutěži Europan 9: 2008.
Realiazace: září 2012
Stavební firma: Karl Roth Baumeister GmbH & CO.KG
Rozpočet: 1 267 000 €
Hrubá podlažní plocha: 510,30 m2
Foto: Fernando Alda, Doris Kleilein

Dům chův (Haus der Tagesmütter) je součástí celkové strategie města, jejímž cílem je reaktivace centra zmenšující se populace Selbu. Mladá generace má být pomocí vhodných zásahů přilákána do města. Navrhujeme „preventivní městskou akupunkturu“. Tato strategie sestává z realizace jen malých vkladů do stávající městské zástavby, přesných a rychlých střel, které spustí celkovou reaktivaci sociální dynamiky města.
Dům chův (Haus der Tagesmütter) je program, který řídí sdružení matek. Jejich cílem je zajistit péči o malé děti v pracovní době a o školní děti odpoledne po vyučování, a tak dosáhnout lepšího smíření rodinného života a zaměstnání.
Navržený systém je flexibilní. Spočívá v organizaci projektu do zvláštních programových pruhů prostým přiřazováním. Stávající proluky mezi budovami se těmito pruhy zaplní a městské bloky se zacelí. Střechy a fasády v tomto projektu mají stejný materiál v každém pruhu. Měřítko a barvy těchto kusů jsou přizpůsobeny jednak místnímu měřítku v okolí, jednak faktu, že stavba je veřejně užívaná. Integrace a rozdílnost se spojují a vzniká krásný dialog s typickou bavorskou městskou krajinou.
Programová a prostorová specializace každého pruhu vede k použití je určitých materiálů a barev jako kódů pro způsob využití, rozvrh činností, akustického prostředí a požadavků na energii.
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.