Tekhnê Architectes: tělocvična v Saint Martin en Haut
(29. 11. 2012) „Projekt vyrůstá ze svého místa“ je krédem nebo dokonce doktrínou Christiana Charignona, zakladatele architektonické firmy Tekhnê. Důkazem toho je tělocvična v Saint Martin en Haut, městečku vzdáleném 30 km od Lyonu.

Tekhnê Architectes: tělocvična v Saint Martin en Haut
„Projekt vyrůstá ze svého místa“ je krédem nebo dokonce doktrínou Christiana Charignona, zakladatele architektonické firmy Tekhnê. Důkazem toho je tělocvična v Saint Martin en Haut, městečku vzdáleném 30 km od Lyonu.
Výrazný objekt je 45 m dlouhý, 25 m široký a 10 m vysoký. Integrovat toto zařízení diskrétně do malého venkovského městečka v hornaté krajině Monts du Lyonnais bylo výzvou: jak takového obra sloučit s jeho okolím? Při pohledu shora je objekt usazen do svahu a mizí pod rostlinami na zelené střeše; nijak nebrání pohledům na rozlehlou kopcovatou krajinu. Při pohledu zdola je viditelná jediná fasáda, celá ze dřeva a skla. Obrací se do školního nádvoří, ale nepůsobí monumentálně.
Interiér působí zrovna tak jasně a volně. Sportovní hala ihned upoutá, koupe se v dostatku denního světla, má viditelnou pozoruhodnou střešní konstrukci s úžasným dřevěným krovem. Jeho architektonické ztvárnění vnáší do jednoduché geometrické haly organický charakter.
Prvním předmětem bylo nalézt správné místo pro budovu tohoto měřítka a ztvárnit ji tak, aby dobře koexistovala s okolní nízkopodlažní zástavbou. Zadání soutěže požadovalo umístit zařízení na horní část pozemku, která je o sedm metrů výš než jeho spodní část. Architekti si rychle uvědomili, jaký hrozný dopad na krajinu by mělo umístění tak velké hmoty na hřeben nad obcí a rozhodli se jít proti zadání a umístit tělocvičnu naopak do dolní části pozemku. Stavba je tak částečně ve svahu, v úrovni, kde se pohybují děti, a spolu se sousední školou vymezuje nádvoří.
Abychom se vyhnuli poškození nebo neštěstí, k němuž by na tomto místě náchylném na průsaky a zamokření mohlo dojít, je pozemek zajištěn stěnou z hřebíkované zeminy, která jde vzhůru nad železobetonové zdi, které uzavírají tělocvičnu ze severu, východu a západu. Mezi stěnami budovy a hřebíkovanou zeminou je ponechána mezera. V tomto meziprostoru, který se chová jako velký výměník tepla vzduch-země, je vzduch ve velkém odebírán při prakticky konstantní teplotě 12-14 °C, hodně nad zimním průměrem, neboť Saint Martin se nalézá v nadmořské výšce 750 m.
S rozpětím haly 30 m a s jejími stupňovými plechovými sedadly bylo třeba se vyrovnat v co nejnižší výšce. Tento úkol byl úspěšně splněn s pomocí jedenácti inverzních trámů, které podpírají zelenou střechu, a z nichž je zatížení svedeno dolů na sloupy Kerto®, které podpírají jižní fasádu. Spektakulární trámoví vytváří ducha celého režimu. Má všechny kvality vysoce výkonné superstruktury, která je přitom obdivuhodně lehká. Vazníky kladené křížem krážem jsou rozděleny na dvě části a skládají se z předpjatých a lisovaných žeber Kerto® a příhradoviny z vertikálních a kosých příčlí z masivu. Díky velmi vzdušnému kladení příčlí může proniknout do interiéru dostatek světla, zvláště ze severu.
Z ostatních fasád je důležité jižní průčelí, jehož řešení musí sladit sportovní aktivity a poskytování denního světla. Naštěstí prosklená jižní fasáda dovoluje snadno nalézt kompromis mezi vizuální a tepelnou pohodou. Pás pomocných a obslužných ploch u vchodu, kde jsou šatny a plechové lavice, utváří opakní hmotu v přízemí, kam nepřijde přímé světlo, které by zapříčinilo oslnění a která minimalizuje pohledy zvenčí.
Nad tím jsou „police“ protislunečních clon (což horizontální dřevěné žaluzie v kovovém rámu), které regulují dopad slunečního světla v závislosti na ročním období. V zimě ho propouštějí dovnitř mnohem více. Denní osvětlení je dále regulováno vnitřními látkovými roletami podle potřeb jednotlivých sportovních činností (například stolní tenis nesnese kontrasty).
Vnější pohled na halu nabízí hned několik měřítek. Vyčnívající část šaten je v měřítku chodce. Vstup označuje vlna v dlouhé a jinak pravidelné markýze. Vertikalitu čelní fasády narušují náhodně rozmístěné horizontální clony protislunční ochrany. Proměnlivé stíny od těchto clon modifikují vnímání skleněné stěny. Postranní schodiště na západě dokončuje integraci budovy do okolí, neboť naznačuje cestu, která odsud vede nahoru, kde je „pátá fasáda“ – zelená střecha nahrazující přirozenou zem.
Prostorová organizace haly je jednoduchá. Velká prosklená loby tvoří objekt v objektu, odkud jsou dostupné ostatní plochy. Vlastní halu (444x22 m) užívají školní děti při tělocviku a místní sportovní kluby. Šatny a sanitární zařízení jsou zastrčeny pod tribunu se stovkou sedadel. Tři skladovací plochy pro sportovní náčiní jsou vestavěny do svahu a otevírají se přímo do haly. Na západní straně je kotelna a dřevník na palety. Jsou přístupné přímo z nádvoří, což usnadňuje provoz, obsluhu a údržbu tepelného zařízení.
Rozhodnutí vsunout kompaktní vysoce izolovanou stavbu do svahu, pod zelenou střechu, bylo významné z hlediska co nejlepšího využívání energie. Jižní část využívá zase zisky solární energie a celá budova má prospěch z konstantní teploty již zmíněného „břicha“ jakožto výměníku tepla. Letní tepelnou pohodu zajišťují protisluneční ochrany jižní fasády a přirozené příčné provětrávání budovy: na jižní a severní straně jsou ve výšce umístěna motorem ovládaná otevíravá okna, která slouží udržování vnitřní teploty v letním období.
Zbylou potřebu tepla pokrývá nízkoteplotní podlahové topení, obsluhované z kotle na dřevěné palety. Denní osvětlení, které je velkoryse zajištěno, doplňuje odstupňované umělé osvětlení. Dřevo použité na konstrukci (střecha a sloupy), na fasádu (závěsové stěny a laťový obklad přízemí) a na vnitřní obklady vytváří mírnou a klidnou atmosféru velké sportovní haly. Ostění z horizontálních lamel, které jsou do výšky tří metrů spojovány na těsno a pak postupně umisťovány ve větších vzdálenostech od sebe, absorbuje hluk a vytváří akustickou pohodu.
Slunečná tělocvična
Architekt: Tekhnê Architectes
Místo: Lyon, France
Stavební projekt: Astrius
Statika dřevěných konstrukcí: Arborescence
Statika betonových konstrukcí: DPI
Akustika: EAI
Životní prostředí: eEgénie
Ekonom stavby: Denizou
Plocha: 1747 m2
Realizace: 2012
Foto: Renaud Araud
Základní informace o objektu
Kategorie
Sport
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

9. 12. 2023 01:59:13
Čestný a spolehlivý úvěr do 24 hodin
Čestný a spolehlivý úvěr do 24 hodin Vážná v a rychlá půjčka Jsem čestný, seriózní člověk , ekonomický subjekt. Dávám půjčky všem vážným lidem, kteří mě mohou splatit, pokud se cítíte v nouzi nebo ve finančních potížích, jsem připraven poskytnout kapitál, který bude použit na poskytnutí konkrétních krátkodobých a dlouhodobých půjček od 20 000 Kč do 50 000 000 Kč Více informace, kontakt E-email: Veronikajirikova10@gmail.com whatsapp.....+420704207735
8. 12. 2023 16:19:32
HLEDÁTE BEZPEČNOU PŮJČKU?
HLEDÁTE BEZPEČNOU PŮJČKU? Nabízíme nejrychlejší půjčky. Bez poplatku předem můžete žádat od 30 000 Kč do 50 000 000 Kč. Splátky si můžete naplánovat na několik měsíců nebo až na 30 let. Vaši žádost zpracujeme a schválíme téměř okamžitě. Peníze vyplácíme v den podpisu smlouvy. Vše vyřídíte z domova, aniž byste museli chodit do kanceláře. Pro více informací nás kontaktujte emailem. E-mailem: Turon.patrik99@gmail.com
8. 12. 2023 16:19:29
HLEDÁTE BEZPEČNOU PŮJČKU?
HLEDÁTE BEZPEČNOU PŮJČKU? Nabízíme nejrychlejší půjčky. Bez poplatku předem můžete žádat od 30 000 Kč do 50 000 000 Kč. Splátky si můžete naplánovat na několik měsíců nebo až na 30 let. Vaši žádost zpracujeme a schválíme téměř okamžitě. Peníze vyplácíme v den podpisu smlouvy. Vše vyřídíte z domova, aniž byste museli chodit do kanceláře. Pro více informací nás kontaktujte emailem. E-mailem: Turon.patrik99@gmail.com
7. 12. 2023 17:36:43
Re: Obnova Červeného kostela v Olomouci
Nalezení soudobé funkce, skloubení starého s novým, vzrušující inovace urbanistického kontextu - obdiv zaslouž všichni, kdo se o rehabilitaci ltohoto důležitého kloubu olomoucké Ringstrasse zasloužili: Olomoucký kraj, KVM, ateliér-r a jím oslovení spolupracovnícj. A nezapomeňme jmenovat i orgány památkové péče - pokud budou vždy chápat, že architektura, stavba, městský prostor nejsou mrtvými muzeálními exponáty, ale živoucími objekty, které se musí proměňovat v čase, doplňovat, obohacovat o nové kulturní vrstvy, pak má uchování a rozvinutí architektonického dědictví i v Olomouci šanci.
6. 12. 2023 12:39:42
Re: Šťastný Hlavák
Přestože brutalistní stavby v centru zrovna nemusím, protože většinou nemají žádnou návaznost na okolí, v tomto případě je to jiné. Hala se skrývá pod úrovní magistrály a pohled na Fantovu budovu je odkrytý. To je to hlavní, co by mělo být zachováno. Pergola mezi parkem a vstupní halou je nesmysl, provozně nic nevyřešila. Jen překáží pohledu na historickou památku, ubírá vnitřní prostor a poskytuje další prostor bezdomovcům a holubům. Nevím, jak náročná by byla oprava a úprava vnitřního uspořádání současné haly, ale jediné, co by stačilo přidat, by byly přístřešky na nové tramvajové zastávce.
5. 12. 2023 22:51:11
Re: Šťastný Hlavák bez Dánů !
Nepamatuji se, že by nějaká vafle vydržela dlouho ...
5. 12. 2023 14:08:18
Re: Šťastný Hlavák
Je jasné, že je celý návrh je věcí úplatků! Nechť je veřejnost komplexně seznámena KDO VYPSAL SOUTĚŽ, KDO JMENOVAL POROTU A JACÍ ODBORNÍCI V NÍ BYLI???? A uvidíme, jak je to z průhledností celé akce................
4. 12. 2023 18:39:15
Re: Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Ještě - pro nás chudé duchem - mi prosím udělejte pořádek v tom, kdo jsou ti odborníci, kteří jediní mají správný pohled na věc a kteří jediní mají být vyslyšeni. A co nastane v případě, že tomu tak bude. Přivítala bych jmenný seznam, abych neztrácela čas s těmi ostatními tutany, kteří koncipovali zadání, kteří marnili čas zpracováním soutěžních návrhů a kteří je hodnotili. Proč tápat v temnotách alternartiv, když jsou tu odborníci, kteří mají ve všem jasno!
4. 12. 2023 18:13:52
Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Jsem zvědav, zda prostesty odborníků dojdou vyslyšení, a nedopadne to jako s rohovou budovou Opletalovy na Václaváku. Tam sice památkáři a moudří lidé neobstáli, prohráli, ale nakonec zde ta nová nová budova není žádné kulturní strašidlo, jako Europalác u Můstku.
4. 12. 2023 18:10:33
Re: Re: Šťastný Hlavák.
Díky Karle, to jsou správná slova!
4. 12. 2023 18:09:36
Re: Re: Fibonacci.
Řekl bych že s tím mohu souhlasit. A co radní města? Hlaváček nerozhoduje sám, ti ostatní jsou jistě svéprávní.
4. 12. 2023 17:05:26
Re:Ne - Šťastný Hlavák
Výsledná studie je důkazem naprostého nepochopení potřeb obyvatel a cestujících, jak ze strany soutěžících, tak ze strany zadavatele. Nádraží v zásadě vyhovuje dnešním potřebám /mimo pokladen , které ale v době on line prodejů ztrácí důležitost/. Nevyhovuje" Šervůd " před nádražím, ten však návrh neřeší, ba naopak ho gigantickým otevřeným přístřeškem zhoršuje. Navržená dřevostavba nepatří do místního prostředí, a to bez toho, zda je zde památkový objekt - Fantova budova původního nádraží - kterou přístřek výrazně zakrývá. České dráhy by měly řešit jiné problémy a né se zabývat urbanismem, kterému nerozumí. Bohužel to platí i pro Magistrát. l
4. 12. 2023 15:54:06
Re: Šťastný Hlavák
Likvidace stávajícího objektu je nepřijatelné barbarství a pitomost. v 80. letech jsem nakreslil pro Sial Fantovu budovu Praha hl. n. v měřítku 1/100 u příležitosti studie i s modelem zastřešení jižního předpolí a napojení na Vinohrady. Tak, jak je propojen na severu s Žižkovem, je rozvoj na jih jediné možné řešení. Chybí diskuze o smyslu věcí. Centrum Prahy je Václavské náměstí, k němu se přiblížit, dává smysl. Vykročení na západ je krokem do tmy. Je na čase řešit problémy tady a teď. Dánové nemohou chápat Genia Loci místa.
4. 12. 2023 15:31:48
Re: Fibonacci
Jediné nazvání, které návrh může unést, je NEŠŤASTNÝ HLAVÁK. Žádné přirozené propojení sadů a Fantovy budovy není. Jde o uměle vytvořený uzel bez přirozených a tradičních návazností na tradiční prostor. Ve vizualizacích, které snesou vše, na rozdíl od následujících uživatelů, schází již pouze ženy v burkách a islámská mešitka. Výraznou osobností návrhu je "architekt" HŘIB architekt Hlaváček. Měla by se rozvinout diskuze, kdo a jakým způsobem byla soutěž vyhlášena a kdo ji posuzoval!? T.j. kdo nese zodpovědnost za plýtvání z prostředky z peněz občanů - daňových poplatníků. HRŮZA hrůzoucí...........
4. 12. 2023 15:03:18
Re: Fibonacci
Moc milé, příjemné, hezké s citlivým měřítkem k okolí. Prima.
1. 12. 2023 11:56:55
Re: Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány.
Zkusila jsem je spočítat. 41?
30. 11. 2023 18:18:37
Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány
Čím více cen, TÍM LÉPE a ještě radostněji. Ať se v tom konsument - laik - vůbec nevyzná.......
28. 11. 2023 12:37:04
Re: Bazén na Lochotíně je po rekonstrukci, s obklady RAKO
Od 8- 18 let jsem plaval 3 hodiny denně, 6-7 v 25m bazénu v Riegrových sadech a 17-19 v Podolí, celou dobu mě provázel pocit chladu, což takhle zkusit používat teplé barvy obkladů? Ideál jsem nalezl v 5*hotelu Radisson v Golden Bay na Maltě.S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha 5 Malá Chuchle Autorizace v ČKA 00078 DOUBNER spol. s r. o. IČ 62909231 ID datové schránky 64v2537 https://www.facebook.com/architekt.doubner; www.doubner.cz;
22. 11. 2023 12:26:45
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Skvělý text. A jeho poslání je zřejmé. Organismus města, jeho nemoci, potenciály, ambice jsou asi tak "jednoduché", jako fungování organismu člověka. Problém je v tom, že máme tendenci jejich problémy rozdělit a nevidět věci v souvislostech. To je až příliš složité. Takže kardiolog neřeší klouby. A fungování a prspektivu města vytváří kdo? Politici? Aktivistická veřejnost? Developeři? Památkáři? Urbanisté IPR-u? Odpověď je tak prostá: všichni ve vzájemné diskusi a střetech. A zjednodušit to fak nejde. Na jasná a věčná parciální pravidla jednotlivých skupin zapomeňme...
21. 11. 2023 18:15:44
Re: Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží.
Zdravím kolego! Délka článku odpovídá cíli-sumarizuje (v roce 2018!) širokou-"roztěkanou"- diskuzi/reakce po té, co projekt z ateliéru Yahy Hadid vyhrál. Snažili jsme zachytit/popsat názory k vítěznému projektu a zároveň ukázat co stanoviska/názory spojuje i rozděluje a s jakými důsledky. Odtud ta tématizace do 8 bodů a délka článku. Ale máte pravdu - web vyžaduje kratký úderný text. Nicméně prosíme o schovívavost: Text pro google-generaci jsme přece jen respektovali aspoň uplatněním oxfordských odstavců - tak se to dělá mimo ČR. Myslíme, že naše stanovisko/názor formulovaný dnes (listopad 2023) - po významné realizaci projektu atd.- bychom pro potřeby/nároky webu zvládli do jednoho odstavce na něco přes půl plus stránky. Ale to nebyl cíl našeho článku v roce 2018!