Telehouse

Telehouse

Generála Píky 430/26, Praha 6

(9. 2. 2022) Schindler Seko architekti

   
 
 
 
 

Telehouse

Budova vznikla přestavbou a přístavbou telefonní ústředny z konce 70. let 20. století. Navržena byla jako čistě technologický dvoupodlažní sokl doplněný třemi ustoupenými podlažími, které sloužily převážně pro administrativu. Všechny telekomunikační technologie jsou zachovány, po celou dobu výstavby zůstaly v plném provozu. V nové architektonické a konstrukční koncepci jsme stávající technologie integrovali a vytvořili jeden kompaktní funkční celek – technologický sarkofág skrytý uvnitř nové budovy.

 
Pozemek byl původně zastavěn solitérní budovou obklopenou zelenými příkopy. Rozšířením půdorysu nyní fasády navazují na urbanistický kontext Dejvic tím, že dosahují k uliční čáře a dotvářejí tak formu městského bloku. Podél sousední administrativní budovy PPF-Gate (námi realizované v roce 2009) vznikl nový park spojený s piazzettou a arkádami, které zastřešují velké schodiště a eskalátory, Vedou na vyvýšenou hlavní vstupní terasu přemosťující telekomunikační strojovny.

Hmotový koncept budovy tvoří tři 18 metrů široké kancelářské prsty orientované ve směru sever-jih se vzájemným odstupem 12 metrů. Rozměry tak navazují na šestimetrovou modulaci zachovaných konstrukcí. Do dvorů mezi prsty jsme umístili dvě prosklená vertikální komunikační jádra, která vycházejí z hlavní vstupní haly uprostřed půdorysu.

Nový pětipodlažní suterén, využitý převážně pro parkování, obepíná stávající konstrukce a kabelovny. Úroveň hlavní římsy bloku umožnila umístit nad zachovanou konstrukci šest nových podlaží. Její omezená nosnost podmínila použití lehkých stavebních metod, jako jsou dutinové stropní panely na ocelových nosnících Peikko a nosných stěn.

Vzpomínkou na původní objekt je do prostoru vstupního atria re-instalovaná socha Vítěze od Olbrama Zoubka, což bylo přáním sochaře a autora původního objektu Václava Aulického.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


Konverze a dostavba telefonní ústředny
Architekt a projekt:
Jan Schindler, Ludvík Seko, Jakub Murla
Investor: BPD development
Náklady: 1 mld Kč
Zastavěná plocha: 5675 m2
Hrubá podlažní plocha nadzemních podlaží: 25 373 m2
Podlažní plocha podzemních podlaží: 17 618 m2
Užitná plocha budovy: 35 480 m2
Plocha kanceláří: 20 180 m2
Plocha retailu: 1920 m2
Obestavěný prostor: 160 000 m3
Velikost řešeného území: 8387 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2022

 
 
 
 
50.0986781
14.3886711
Telehouse

Telehouse
Generála Píky 430/26
Praha 6

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz