Teplice chtějí koupit budovu Hadích lázní

Teplice chtějí koupit budovu Hadích lázní

U Hadích lázní 1118, 41501 Teplice

(20. 12. 2019) Díky Zaorálkovi jsou Hadí lázně opět kulturní památkou

   
 
 
 
 

Teplice chtějí koupit budovu Hadích lázní

(ČTK) - Teplice chtějí koupit budovu zchátralých Hadích lázní za necelých sedm milionů korun. Záměr 16. prosince 2019 schválili zastupitelé. Nemovitost patří podnikateli Jaroslavu Třešňákovi, jenž za objekt žádá 18 milionů korun. Chátrající klasicistní stavbě v památkové zóně lázeňského města bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) krátce před odchodem z funkce odňal status kulturní památky.

"Hadí lázně nechceme zbourat, ale ve spolupráci s památkáři opravit," řekl primátor Hynek Hanza (ODS). Pro koupi hlasovalo 21 z 24 přítomných zastupitelů. Cena je totožná se znaleckým posudkem, tedy 6,838 milionu korun. Náklady na opravy se odhadují na téměř 20 milionů korun.

S Třešňákem nikdo částku sedm milionů korun podle Hanzy nekonzultoval. "Míček je teď na jeho straně," uvedl primátor. Třešnák nabídl městu lázně ještě před prázdninami. Radnice si nechala vypracovat znalecký a statický posudek, podle něhož lze budovu zachránit.

Objekt koupil Třešňák v roce 2006 za 15 milionů korun. Původně měl v plánu jej opravit a provozovat v něm lázně. Návrhy na rekonstrukci však odmítli památkáři, protože podle nich spočívají v praktickém zbourání budovy a stavbě nové.

Staňkův nástupce Lubomír Zaorálek (ČSSD) po nástupu do funkce zahájil přezkum rozhodnutí o Hadích lázních. Jeho výsledek by podle ministerstva kultury měl být znám do konce tohoto roku.

Teplické Hadí lázně jsou díky Zaorálkovi opět kulturní památkou
(ČTK) - Teplické Hadí lázně jsou opět kulturní památkou. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zrušil rozhodnutí svého předchůdce Antonína Staňka (ČSSD), který krátce před svým odchodem z funkce odňal chátrající klasicistní stavbě v památkové zóně lázeňského města status kulturní památky. Informaci serveru Neovlivní.cz ČTK potvrdilo ministerstvo kultury. Podle jeho mluvčí Michaely Lagronové může vlastník objektu podat proti aktuálnímu rozhodnutí opravný prostředek. Zničený objekt chce koupit město.

Objekt patří podnikateli Jaroslavu Třešňákovi, který měl původně v plánu ho opravit a provozovat v něm lázně. Návrhy na rekonstrukci však odmítli památkáři, protože podle nich spočívají v praktickém zbourání budovy a stavbě nové. Letos na konci července ministr kultury Staněk v poslední hodiny v úřadu navzdory památkářům i rozkladové komisi vydal rozhodnutí, podle kterého Hadí lázně už nejsou kulturní památkou. Podle serveru tak vyšel vstříc Třešňákovi, který patřil mezi největší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, jinak také největšího Staňkova zastánce na politické scéně.

Zaorálek poté, co vystřídal Staňka ve funkci ministra kultury, případ znovu otevřel a zahájil přezkum Staňkova rozhodnutí o lázních. Podle Lagronové se vlastník lázní sice domáhal zastavení přezkumného řízení, ale rozkladová komise ministerstva kultury to navrhla zamítnout, a řízení tak pokračovalo.

Na návrh rozkladové komise dnes Zaorálek vydal rozhodnutí, že Hadí lázně zůstanou kulturní památkou, a nebude tak vyhověno žádosti vlastníka o takzvané odpamátkování, uvedla Lagronová pro ČTK. Zaorálkovo rozhodnutí odůvodnila tím, že podle rozkladové komise památková zóna, uvnitř které se Hadí lázně nachází, k ochraně veřejného zájmu nestačí a nejsou ve smyslu památkového zákona splněny mimořádně závažné důvody pro zrušení objektu za kulturní památku.

Třešňák nabídl budovu městu za 18 milionů korun. Tepličtí zastupitelé v pondělí večer schválili záměr koupě objektu podle znaleckého posudku, a to za 6,8 milionu korun. "Lázně chceme zachránit, nyní je míček na straně pana Třešňáka, který je před lety koupil za pět milionů korun," řekl primátor Hynek Hanza (ODS).

To, že jsou lázně opět památkou, může být podle Hanzy pro rekonstrukci komplikace, protože chráněn je současný stav po třech úpravách v době komunismu. "To nemusí být v souladu s nějakou vnitřní dispozicí," uvedl Hanza. "Ale bude záležet na Národním památkovém ústavu a našich památkářích, kam až by při rekonstrukci vnitřních prostor investora pustili," řekl novinářům primátor. "Pokud by ta ochrana nebyla, investor má volnější ruku," dodal Hanza. "Budova je stále v památkové zóně, takže vnější obálka budovy nikdy nepřestala být chráněna," uvedl Hanza. Náklady na celkové opravy Hadích lázní město odhadlo na zhruba 20 milionů korun.

Klasicistní budova Hadích lázní byla kulturní památkou od roku 1958, svému původnímu účelu přestala po několika přestavbách sloužit na přelomu tisíciletí.

Související články:
Památkáři nemohou zabránit případnému zbourání Hadích lázní  14.8.2019
Návrh na záchranu Hadích lázní v Teplicích památkáři zamítli  31.1.2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz