Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně

(2. 4. 2008)

 
 
 
 

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně

Fotogalerie ke článku (8)

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - 1 NP

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - 1 NP

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - 2 NP

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - 2 NP

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně  - Model

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - Model

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - Řez

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - Řez

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - Situace

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - Situace

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně  - Pohled na střechu

Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - Pohled na střechu
Celá fotogalerie (8)

Stavba nového terminálu Ruzyňského letiště.

Investor: Česká správa letišť, s. p.
Hlavní architekt projektu: Alois Nikodem
Hlavní inženýr projektu: Zdeněk Volman
Generální projektant: NIKODEM A PARTNER, spol. s r. o.

Autorský tým: Alois Nikodém, Zdeněk Volman, Tomáš Janeček, Pavel Mansfeld (Mansfeld I.D.C.)

Hlavní inženýři projektů jednotlivých staveb akce: Zdeněk Michalec — Terminál Sever 2; Miroslav Špitálský — spojovací objekt; Miloslav Tůma — prst C; Vladimír Roith — letištní část; Antonín Mašek — přednádraží

Dodavatelé 5 staveb: Metrostav, a. s.; Doprastav Bratislava, a. s.; Hochtief VSB, a. s.; ŽS. Brno, a. s.; Skanska, a. s., Strabag, a. s.

Obestavěný prostor: Terminál Sever 2 — 546 315 m3; spojovací objekt — 219 276 m3; prst C —126 260 m3     

Zastavěná plocha: Terminál Sever 2 — 28 690 m2; spojovací objekt — 16 455 m2; prst C — 8050 m2

Kapacity:

Terminál Sever 1 s Prsty A a B měl kapacitu 6,8 mil. cestujících ročně. Výstavbou Terminálu Sever 2 s Prstem C se kapacita zvýšila na 10 mil. cestujících ročně. Počet nástupních mostů se zvýšil o 10 na celkový počet 27. Připravuje se dostavba dalších šesti nástupních mostů na západní frontě Terminálu Sever 2, které umožní zvýšení kapacity na 12 mil. cestujících za rok.

Odbavení zavazadel: 2500 ks/hod. s možností rozšíření na 5000 ks/hod.
Počet odbavovacích přepážek: 60 v 1. etapě s možností rozšíření na 100
Termíny výstavby: 09/2002-12/2005
Finanční náklady: 8,5 miliardy Kč
 

Projektová příprava na takto rozsáhlou stavbu a průběh celého projektového procesu byly svým způsobem výjimečné a specifické. Akce byla rozdělena na 5 hlavních staveb (Spojovací objekt, Prst C, Terminál Sever 2, přednádraží, letištní část) a 190 stavebních objektů a provozních souborů.


Návrh vlastní budovy Terminálu Sever 2 a její kapacity i ostatních souvisejících staveb a objektů byl v zásadě dán možnostmi, které určovala výhledová studie. Na základě výběrového řízení jsme byli vybráni pro zpracování dokumentace pro územní řízení a stavební povolení a následně také dokumentace pro výběr zhotovitele. Po výběru hlavních stavebních firem investorem si tyto stavební firmy vybíraly zpracovatele prováděcích projektů. S ohledem na celkový harmonogram s velkými nároky na rychlost výstavby, a tím potřebu rychlého zajištění prováděcích projektů a celkové projektové koordinovanosti a komplexnosti, zadaly po krátkém výběru zpracování prováděcích projektů naší firmě. Vzhledem k obrovskému rozsahu zakázky byl celý projektový proces velmi výjimečný. Bylo do něj zapojeno velké množství profesních projektantů, které bylo třeba řídit a koordinovat. Tomu úměrně byla stanovena struktura vedení osob pro řízení a odpovědnosti celého projektu. Fungovala struktura hlavních inženýrů projektů staveb, vedoucích projektantů a hlavních koordinátorů odborných technologických profesí. Z toho vyplývala i průběžná kontrolní činnost na straně projektanta, investora i správce stavby.

 
Stavba Terminálu Sever 2 obdržela ocenění „Dopravní stavba roku 2006“.

Zdroj: autorská správa, Stavba 6/2006

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz