Fotogalerie ke článku (8)
Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně
Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - 1 NP
Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - 2 NP
Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - Model
Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - Řez
Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - Situace
Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně
Terminál Sever 2 letiště Praha Ruzyně - Pohled na střechu
Stavba nového terminálu Ruzyňského letiště.
Autorský tým: Alois Nikodém, Zdeněk Volman, Tomáš Janeček, Pavel Mansfeld (Mansfeld I.D.C.)
Hlavní inženýři projektů jednotlivých staveb akce: Zdeněk Michalec — Terminál Sever 2; Miroslav Špitálský — spojovací objekt; Miloslav Tůma — prst C; Vladimír Roith — letištní část; Antonín Mašek — přednádraží
Dodavatelé 5 staveb: Metrostav, a. s.; Doprastav Bratislava, a. s.; Hochtief VSB, a. s.; ŽS. Brno, a. s.; Skanska, a. s., Strabag, a. s.
Obestavěný prostor: Terminál Sever 2 — 546 315 m3; spojovací objekt — 219 276 m3; prst C —126 260 m3
Zastavěná plocha: Terminál Sever 2 — 28 690 m2; spojovací objekt — 16 455 m2; prst C — 8050 m2
Terminál Sever 1 s Prsty A a B měl kapacitu 6,8 mil. cestujících ročně. Výstavbou Terminálu Sever 2 s Prstem C se kapacita zvýšila na 10 mil. cestujících ročně. Počet nástupních mostů se zvýšil o 10 na celkový počet 27. Připravuje se dostavba dalších šesti nástupních mostů na západní frontě Terminálu Sever 2, které umožní zvýšení kapacity na 12 mil. cestujících za rok.
Projektová příprava na takto rozsáhlou stavbu a průběh celého projektového procesu byly svým způsobem výjimečné a specifické. Akce byla rozdělena na 5 hlavních staveb (Spojovací objekt, Prst C, Terminál Sever 2, přednádraží, letištní část) a 190 stavebních objektů a provozních souborů.
Návrh vlastní budovy Terminálu Sever 2 a její kapacity i ostatních souvisejících staveb a objektů byl v zásadě dán možnostmi, které určovala výhledová studie. Na základě výběrového řízení jsme byli vybráni pro zpracování dokumentace pro územní řízení a stavební povolení a následně také dokumentace pro výběr zhotovitele. Po výběru hlavních stavebních firem investorem si tyto stavební firmy vybíraly zpracovatele prováděcích projektů. S ohledem na celkový harmonogram s velkými nároky na rychlost výstavby, a tím potřebu rychlého zajištění prováděcích projektů a celkové projektové koordinovanosti a komplexnosti, zadaly po krátkém výběru zpracování prováděcích projektů naší firmě. Vzhledem k obrovskému rozsahu zakázky byl celý projektový proces velmi výjimečný. Bylo do něj zapojeno velké množství profesních projektantů, které bylo třeba řídit a koordinovat. Tomu úměrně byla stanovena struktura vedení osob pro řízení a odpovědnosti celého projektu. Fungovala struktura hlavních inženýrů projektů staveb, vedoucích projektantů a hlavních koordinátorů odborných technologických profesí. Z toho vyplývala i průběžná kontrolní činnost na straně projektanta, investora i správce stavby.
Zdroj: autorská správa, Stavba 6/2006
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.