TETRARC architectes: BORÉAL - bydlení v Nantes

TETRARC architectes: BORÉAL - bydlení v Nantes

(24. 5. 2012) 39 bytů uspořádaných do 11 domů bok po boku

 
 
 
 

TETRARC architectes: BORÉAL - bydlení v Nantes

39 bytů uspořádaných do 11 domů bok po boku


Architekti: TETRARC architectes
Místo: Nantes, Francie
Klient: Habitat44
Inženýring: HAYS fluides, SETEB économie, IBA structure
Užitná plocha: 2880 m2
Cost: 3,64 mil. € (bez daně)
Realizace: 2011
Foto: Stéphane Chalmeau


Projekt vytváří dva odlišné typy domácností: v jedné půlce je šest nájemních domů, ve druhé je pět domů s byty v soukromém vlastnictví. Pro dosažení optimální velikosti obytného prostoru, aniž by se zvyšovaly nároky na celkovou plochu, jsou byty organizovány kolem jádra s kuchyní, koupelnou, toaletou a schodištěm (u dvoupatrových bytů). Z téhož důvodu jsou přístupy k bytům vně budovy jako nečekaný a hravý ikonický prvek. Výsledná průběžná linie vstupní strany se rozvíjí v úhlu 21 stupňů s vrcholem v polovině.

Byty mají charakteristické zimní zahrady předsazené před zadní fasádu, které jsou plynule navázány na vnitřní prostory, jejichž plochu rozšiřují, a v případě dvoupatrových bytů tak vzniká dokonce velký obytný prostor. U paty každého domu je zahrádka, která zvětšuje soukromou plochu a nabízí možnost k zahrádkaření, čímž se i zvyšuje možnost rozvinout plnohodnotné sousedské vztahy.
Tak Tétrarc hraje na různou notu. Za prvé navrhuje projekt sociálního bydlení v rámci moderní historie započaté v letech 1925-1930. Za druhé dává novou odpověď na otázku udržitelného společného bydlení v nových formách a užití materiálů. Za třetí poskytuje obyvateli tolik žádanou kvalitu bydlení díky nápaditému propojení vnitřních a venkovních obytných prostor.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz