39 bytů uspořádaných do 11 domů bok po boku
Architekti: TETRARC architectes
Místo: Nantes, Francie
Klient: Habitat44
Inženýring: HAYS fluides, SETEB économie, IBA structure
Užitná plocha: 2880 m2
Cost: 3,64 mil. € (bez daně)
Realizace: 2011
Foto: Stéphane Chalmeau
Projekt vytváří dva odlišné typy domácností: v jedné půlce je šest nájemních domů, ve druhé je pět domů s byty v soukromém vlastnictví. Pro dosažení optimální velikosti obytného prostoru, aniž by se zvyšovaly nároky na celkovou plochu, jsou byty organizovány kolem jádra s kuchyní, koupelnou, toaletou a schodištěm (u dvoupatrových bytů). Z téhož důvodu jsou přístupy k bytům vně budovy jako nečekaný a hravý ikonický prvek. Výsledná průběžná linie vstupní strany se rozvíjí v úhlu 21 stupňů s vrcholem v polovině.
Byty mají charakteristické zimní zahrady předsazené před zadní fasádu, které jsou plynule navázány na vnitřní prostory, jejichž plochu rozšiřují, a v případě dvoupatrových bytů tak vzniká dokonce velký obytný prostor. U paty každého domu je zahrádka, která zvětšuje soukromou plochu a nabízí možnost k zahrádkaření, čímž se i zvyšuje možnost rozvinout plnohodnotné sousedské vztahy.
Tak Tétrarc hraje na různou notu. Za prvé navrhuje projekt sociálního bydlení v rámci moderní historie započaté v letech 1925-1930. Za druhé dává novou odpověď na otázku udržitelného společného bydlení v nových formách a užití materiálů. Za třetí poskytuje obyvateli tolik žádanou kvalitu bydlení díky nápaditému propojení vnitřních a venkovních obytných prostor.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.