The Property Drama

The Property Drama

(7. 11. 2019) Pozvánka do galerie Norma space na promítání filmu a následnou diskuzi - dne 11.11.2019

 
 
 
 

The Property Drama

Srdečně Vás zveme na promítání filmu The Property Drama a následnou diskuzi, která proběhne v pondělí 11. 11. 2019 od 19 hodin v galerii Norma space. Akce je součástí série Právo, která zkoumá vztahy ve městě z perspektivy tří typů práva - práva vlastnického, práva stavebního a práva na bydlení. 

Film The Property Drama je druhou částí filmové trilogie Legislating Architecture. První díl vznikl jako odpověď na výzvu k účasti na benátském bienále 2016, kde Brandlhuber a Roth formulují svou základní tezi: Jak o legislativě přemýšlet jako o proaktivním elementu, namísto jejího vnímání jako překážky? The Property Drama téma rozšiřuje a zabývá se zejména vztahy pozemků a vlastnictví. Film obsahuje rozhovory s předními politiky, aktivisty a architekty, činnými v této problematice. Spolu s komentářem nabízí ucelený pohled na otázky legislativy, vlastnictví a práva na město.

V návaznosti na promítání filmu proběhne mezioborová diskuse se zástupci různých přístupů k problematice.
Miloš Kravciv – právník věnující se poradenství a právní podpoře pro architekty a developery.
Kateřina Rabiňáková – právnička pohybující se v oblasti územního plánování a stavebního práva. 
Jakub Nakládal – architekt a aktivista, spoluorganizátor festivalu práva na město Vzpurná Praha, spoluautor Analýzy bytové situace v Praze: Co stojí za krizí bydlení a jak ji řešit, tvůrce sociálně-kritických procházek po pražských čtvrtích.

Promítání s diskusí je součástí série Právo Série PRÁVO zkoumá vztahy ve městě z perspektivy tří typů práva – práva vlastnického, práva stavebního a práva na bydlení. Součet těchto konkrétních prvků otevírá téma širší – právo na město a život v něm. Kdo určuje pravidla, podle kterých žijeme, a jak je naše dílčí práva ovlivňují, omezují nebo umožňují? Jakou roli v jejich ustavování hraje architekt a architektura města?

The Property Drama (2017), 32 min, originální znění (EN/EN sub)
Arno Brandlhuber & Christopher Roth, Oana Bogdan, Leo van Broek, Sam Chermayeff, Egbert Dransfeld, Tom Emerson, Michaela Friedberg, Yona Friedman, Renee Gailhoustet, Olaf Grawert, Phylis Lambert, Niklas Maak, Patrik Schumacher, Jonas Staal, Peter Swinnen, Raquel Rolnik, Milica Topalovic, Jean-Philippe Vassal, Hans Jochen Vogel, Anna Yeboah, Mirko Zardin

Tým Norma space

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.