Tři historická náměstí v centru Bratislavy

Tři historická náměstí v centru Bratislavy

Námestí SNP, Námestí Nežnej revolúcie a Kamenné námestí, Bratislava

(6. 5. 2021) Rusina Frei architekti

   
 
 
 
 

Tři historická náměstí v centru Bratislavy

Návrh získal třetí cenu v mezinárodní soutěži na komplexní obnovu a sjednocení Námestí SNP, Námestí Nežnej revolúcie a Kamenného námestí v Bratislavě. Prostor se nachází v památkové zóně, je centrem společensko-kulturního dění a významným dopravním uzlem. Soutěže se zúčastnilo 24 týmů.


Z hodnocení poroty: Kľúčový výraz návrhu – dlažobný systém vyrobený na mieru je radikálny z vizuálneho aj technického hľadiska. Aj keď hovoríme iba o detaile, ktorý určuje celkový obraz mesta, koncept tejto dlažby je jedinečný nielen v rámci Bratislavy, ale aj v rámci stredoeurópskych miest. Nepochybne prináša novú vizuálnu identitu do riešeného územia, čo bol zároveň jeden z cieľov zadania.

Území je sledem propojených, prostorově složitých částí s různým charakterem. Obklopují jej stavby, výrazné nejen svou funkcí, ale i architekturou. Stará tržnice hostí důležité kulturní události Slovenska, ale i trhy každodenního charakteru. Bývalý obchodní dům Prior s hotelem Kyjev představoval svého času jednu z nejvýraznějších staveb Československa a dodnes je dominantním urbanistickým prvkem lokality. Výškově mu konkuruje charakteristický Manderlák, nesoucí statut prvního výškového domu na Slovensku. Pro toto území jsme vyvinuli zcela specifický architektonický koncept, založený na využití fraktální geometrie.

Vycházeli jsme z důsledných analýz místa, týkajících se pohybu lidí, dopravy, ale i množství zeleně a zasakované vody. Navrhujeme parametrický systém, který vychází ze zadaných kritérií. Záměrem bylo zajistit co největší začlenění zelených ploch a zároveň umožnit svobodný pohyb lidí po celé ploše náměstí. S pomocí fraktální geometrie utváříme pomyslný koberec dlažby, položený přes celé území. Jeho základem je trojúhelníková síť. Oproti běžné čtvercové síti jsou trojúhelníky všesměrné, lépe tak vyplňují historicky rostlý tvar náměstí.

Parametricky vetkáváme jednotlivé prvky povrchu a vybavení. Vznikají tak plynulé přechody mezi plochami s různými charaktery měřítka, propustnosti, hladkosti nebo barevnosti. Předpokladem byl ale výběr vhodné dlažby – rozhodli jsme se pro systém unikátních trojúhelníkových dlažebních prvků z umělého kamene ve čtyřech velikostech. Umožňují vytvářet kombinace zatravňovaných spár různých tlouštěk a velikostí. Kombinací 16 základních kamenů lze docílit různé škály měřítek i plynulých přechodů mezi zpevněnými a zatravněnými částmi. Pomocí různé barevnosti vzniknou další vrstvy téměř neomezeného zvětšování měřítka v podobě povrchové kresby.

Tímto způsobem dosahujeme povrchu, který dokáže být jednotný v celé ploše, ale zároveň odlišný v jednotlivých místech. Za použití několika jednoduchých prvků lze vytvořit univerzální systém s vysokou variabilitou a adaptibilitou. Zajisté plynulé přecházení a současné překrývání různých vlastností povrchu vlastních specifickému charakteru prostředí. Trojúhelníkový základ systému celou plochu sjednocuje a stává se tak charakteristickým prvkem nejdůležitějšího veřejného prostoru Bratislavy.

Autorská zpráva
Vizualizace: Rusina Frei architekti a Monolot

Autoři: Martin Rusina, Martin Frei, Vojtěch Vondra, Magdalena Fiurášková; OMGEVING – Peter Swyngedauw, Carolien Decq
Klient a generální investor: Hlavní město Slovenské republiky Bratislava, Metropolitní institut Bratislavy
Řešené území: 34 300 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Dokončení

2021

 
 
 
 
48.1448775
17.1123847
Tři historická náměstí v centru Bratislavy

Tři historická náměstí v centru Bratislavy
Námestí SNP, Námestí Nežnej revolúcie a Kamenné námestí
Bratislava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz