Tipsport arena

Tipsport arena

(7. 3. 2012) 7. března 1962 byla slavnostně otevřena původně Sportovní hala, dnes Tipsport arena.  Hala vznikla přestavbou a dostavbou "Strojnického paláce" (postaveného 1907 pro veletržní účely) na Starém Výstavišti v Praze. Konstrukci navrhl ing. Holubec z podniku AVIA Letňany. Architektem projektu byli Václav Krásný, Jiří Bendík a Václav Horák (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Tipsport arena

7. března 1962 byla slavnostně otevřena původně Sportovní hala, dnes Tipsport arena.  Hala vznikla přestavbou a dostavbou "Strojnického paláce" (postaveného 1907 pro veletržní účely) na Starém Výstavišti v Praze. Konstrukci navrhl ing. Holubec z podniku AVIA Letňany. Architektem projektu byli Václav Krásný, Jiří Bendík a Václav Horák (doplněno Stavbaweb).

Dnešní Tipsport arena (foto: Vit Malinovsky - zdroj: Wikipedie)
Sportovní hala viděla triumfy čs. hokejistů i tenistů

Praha 6. března (ČTK) - Již půl století stojí v Praze-Bubenči sportovní hala, která neleží v Holešovicích a jež se v posledních letech často přejmenovávala. V nynější Tipsport areně, která se dlouhá léta nazývala Sportovní hala, se konají již od konce 70. let koncerty populární hudby, hala hostila čtyřikrát (1972, 1978, 1985 a 1992) mistrovství světa v ledním hokeji, z toho dvakrát (1972 a 1985) se čs. výběr radoval z titulu, v roce 1980 zde čs. tenisté vyhráli Davisův pohár, úspěšní zde byli i krasobruslaři či basketbalisté. Sportovní halu otevřela před 50 lety, 7. března 1962, krasobruslařská revue Ledový večerník.

Multifunkční hala, kde hrají své zápasy hokejisté Sparty, se do roku 1999 nazývala Sportovní hala, pak Paegas arena, T-Mobile arena, Tesla arena a od loňského prosince se jmenuje Tipsport arena. Vlastní ji magistrát, je v ní 14.000 míst k sezení a 1300 k stání (pro hokej) a 8000 na koncert. Původní kapacita činila 18.700 diváků.

  • do roku 1999 Sportovní hala
  • od roku 1999 Paegas Arena
  • po roce 2002 T-Mobile Arena
  • od 1. září 2008 Tesla Arena
  • od 19. prosince 2011 Tipsport arena

O postavení nové sportovní haly s umělým ledem v Praze bylo rozhodnuto v prosinci 1952. Měla vzniknout přestavbou tzv. Strojnického paláce, který byl ve Stromovce postaven v roce 1907 a kde se konaly zejména známé vzorkové veletrhy. Ty byly ale po roce 1947 přestěhovány do Brna a velké budovy Strojnického paláce zůstaly nevyužity.

Přestavba paláce byla vzhledem k velkým finančním nákladům v roce 1954 zastavena, práce byly obnoveny až na podzim 1958. K rekonstrukci ocelové konstrukce původní haly bylo využito šesti rámových sloupů starého objektu. Architektonicky pak vznikla v trojlodní hale na tehdejší dobu unikátní střepinová konstrukce.

Po otevření haly psal deník Československý sport o "díle světové úrovně", které upevňuje "budování vyspělé socialistické společnosti". Halu otevřel předseda Národního shromáždění Zdeněk Fierlinger. Hned v březnu 1962 se zde konalo mistrovství světa v krasobruslení, na kterém vyhráli v tancích na lede domácí sourozenci Romanovi.

První utkání hokejové ligy Spartak Praha Sokolovo (tehdejší Sparta) proti ZKL Brno se uskutečnilo 17. října 1962; Pražané vyhráli 5:4. Kromě řady koncertů či estrád zde například v roce 1981 vybojovali českoslovenští basketbalisté bronz na mistrovství Evropy.

Doplněno Stavbaweb:
Na stránkách IHNED.cz vyšel 6. ledna 2011 zajímavý článek o projektu sportovní haly a jejích autorech: 
Tesla Arena aneb To je krásný!
Vnější podoba Sportovní haly v Praze na Výstavišti je připomínkou společenské atmosféry konce 50. let. Opláštěná konstrukce zas svými jemnými křivkami a zaoblenými rohy ukazuje, že plány stadionu se rodily v éře Bruselu 58.
více zde

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz