Tokyo Skytree
(2. 3. 2012) Tokio odhalilo nejvyšší vysílací věž na světě, dosahuje výšky 634 metrů. Vysílač navrhli architekt Tadao Ando a sochař Kiiči Sumikawa (doplněno Stavbaweb).

Tokyo Skytree
Tokio odhalilo nejvyšší vysílací věž na světě, dosahuje výšky 634 metrů. Vysílač navrhli architekt Tadao Ando a sochař Kiiči Sumikawa (doplněno Stavbaweb).
Tokio 1. března (ČTK) - Nejvyšší vysílač na světě byl dokončen v centru japonské metropole Tokia. Stavba nazvaná Tokyo Skytree, která dosahuje výšky 634 metrů, byla dobudována s dvouměsíčním zpožděním, jež způsobilo loňské zemětřesení, přívalová vlna cunami a jaderná katastrofa. Informoval o tom dnes list Daily Telegraph.
Věž, která se budovala čtyři roky v tokijské čtvrti Asakusa, je současně druhou nejvyšší budovou světa po 828 metrů vysokém mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji.
"Dokončení stavby bylo původně plánováno na prosinec 2011, ale bylo pozdrženo kvůli nedostatku dodávek po přírodním neštěstí," uvedla mluvčí projektu.
Provozovatelé stavby, která bude sloužit pro rozhlasové a televizní vysílání, vyjádřili naději, že dostavba věže krátce před prvním výročím katastrofy z 11. března podpoří těžce zasažený japonský turistický průmysl.
Na stavbě, která vyšla na 65 miliard jenů (14,9 miliardy korun), se podílelo více než 580.000 dělníků. Věž charakterizuje spojení futuristického designu s tradiční japonskou architektonickou estetikou. Při její konstrukci bylo využito špičkových technologií, jež by měly zajistit vysokou odolnost vůči otřesům půdy.
Objekt obklopuje nová obchodní čtvrť s restauracemi, obchody, kancelářemi a náměstími osázenými stromy. Dvě vyhlídkové plošiny věže pro veřejnost se otevřou v květnu.
Doposud Tokiu sloužila jako hlavní vysílač červenobílá, 333 metrů vysoká věž Tokyo Tower z roku 1958, která byla dlouho považována za symbol rychlého poválečného vývoje země. V současné době ale neposkytuje plné pokrytí digitálním televizním signálem, protože je obklopena množstvím výškových budov.
O názvu Tokyo Skytree rozhodli japonští občané v celostátním hlasování, při němž vybírali ze šesti různých jmen. Výška 634 metrů nebyla zvolena náhodně, ale tak, aby si ji Japonci dobře zapamatovali. Čísla 6 (mu), 3 (sa), 4 (ši) dávají dohromady slovo Musaši, které je starým označením oblasti, kde Tokyo Skytree stojí.
Dostavbu věže provázela řada propagačních akcí. Kosmetická firma Shiseido kupříkladu vydává limitovanou edici 634 lahviček parfému Tokyo Skytree, jejichž počet odpovídá výšce stavby. Vytvořena byla také dětská postavička Sorakara-chan, která dělá věži oficiálně reklamu.

Doplněno Stavbaweb:
Design věže, zveřejněný 26. listopadu 2006, splňuje tyto tři podmínky zadání:
Futuristický vzhled a tradiční japonská krása
Katalyzátor pro revitalizaci města
Bezpečnost před přírodními katastrofami.
Povrch spodní části věže se skládá z ocelových trubek natřených barvou nazvanou „bílá nebeského stromu“, jež vychází z tradiční japonské barvy aidžiro. Vnitřek tvoří kruhová železobetonová šachta, jíž vedou výtahy a schodiště. Ve výškách 350 m a 450 m se nacházejí plošiny, kde jsou umístěny rozhledny, restaurace a stanoviště obsluhy věže.
Základna věže má tvar trojnožky, ale stavba se postupně zaobluje, takže ve výšce 320 m má už věž tvar válce, aby dokázala odolat silným větrům. Tokijský nebeský strom je jako většina japonských budov postaven tak, aby odolal zemětřesení. Podle jeho architektů dokáže absorbovat 50 procent energie zemětřesení.[1]
Výška 634 m byla zvolena pro snadné zapamatování. Číslice 6 (japonsky mu), 3 (sa) a 4 (ši) spolu tvoří jméno Musaši, což je starý název oblasti, kde věž stojí.
[editovat] Jméno
Jméno věže bylo vybráno v celonárodním hlasování, kterého se zúčastnilo 110 000 lidí. Měli možnost volit ze šesti vítězných návrhů: Tokijská věž Edo, Tokijský nebeský strom, Mirajský strom, Jumemi Jagura, Věž vycházejícího východu, a Vycházející věž. Zvítězil návrh „Tokijský nebeský strom“ s přibližně 33 000 hlasy. Druhý byl návrh „Tokijská věž Edo“ (anglicky Tokio Edo Tower).
(zdroj: Wikipedie)
Oficiální stránky věže
Související články:
V Tokiu roste nejvyšší televizní vysílač na světě 8.6.2011
Základní informace o objektu
Kategorie
Veřejný prostor/landscaping
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

16. 8. 2022 12:33:47
Re: Dům na venkov
Krásná stavba! Je fajn, že se tam dala i ta kamna. Původně jsme se kamen kvůli rekuperaci báli, ale nakonec jsme objevili pasivní kamna a jsme moc spokojení.
16. 8. 2022 12:26:46
Re: Krbová kamna umožňují ekologické a ekonomické vytápění
Velmi dobrý článek! My jsme řešili pasivní kamna do naší novostavby. Báli jsme se problémů kvůli rekuperacím, ale nakonec se nám povedlo vybrat česká kamna do pasivního domu, která s rekuperací nemají problém.
16. 8. 2022 09:56:53
Re: První architektonická soutěž na městský bytový dům v Praze z...
Hm, takže krabice mezi brutalistním a barokním solitérem. Ale proč ne, vlastně to účinek těchto solitérů zdůrazní, nebudou si konkurovat.
7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou