Tokio odhalilo nejvyšší vysílací věž na světě, dosahuje výšky 634 metrů. Vysílač navrhli architekt Tadao Ando a sochař Kiiči Sumikawa (doplněno Stavbaweb).
Tokio 1. března (ČTK) – Nejvyšší vysílač na světě byl dokončen v centru japonské metropole Tokia. Stavba nazvaná Tokyo Skytree, která dosahuje výšky 634 metrů, byla dobudována s dvouměsíčním zpožděním, jež způsobilo loňské zemětřesení, přívalová vlna cunami a jaderná katastrofa. Informoval o tom dnes list Daily Telegraph.
Věž, která se budovala čtyři roky v tokijské čtvrti Asakusa, je současně druhou nejvyšší budovou světa po 828 metrů vysokém mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji.
"Dokončení stavby bylo původně plánováno na prosinec 2011, ale bylo pozdrženo kvůli nedostatku dodávek po přírodním neštěstí," uvedla mluvčí projektu.
Provozovatelé stavby, která bude sloužit pro rozhlasové a televizní vysílání, vyjádřili naději, že dostavba věže krátce před prvním výročím katastrofy z 11. března podpoří těžce zasažený japonský turistický průmysl.
Na stavbě, která vyšla na 65 miliard jenů (14,9 miliardy korun), se podílelo více než 580.000 dělníků. Věž charakterizuje spojení futuristického designu s tradiční japonskou architektonickou estetikou. Při její konstrukci bylo využito špičkových technologií, jež by měly zajistit vysokou odolnost vůči otřesům půdy.
Objekt obklopuje nová obchodní čtvrť s restauracemi, obchody, kancelářemi a náměstími osázenými stromy. Dvě vyhlídkové plošiny věže pro veřejnost se otevřou v květnu.
Doposud Tokiu sloužila jako hlavní vysílač červenobílá, 333 metrů vysoká věž Tokyo Tower z roku 1958, která byla dlouho považována za symbol rychlého poválečného vývoje země. V současné době ale neposkytuje plné pokrytí digitálním televizním signálem, protože je obklopena množstvím výškových budov.
O názvu Tokyo Skytree rozhodli japonští občané v celostátním hlasování, při němž vybírali ze šesti různých jmen. Výška 634 metrů nebyla zvolena náhodně, ale tak, aby si ji Japonci dobře zapamatovali. Čísla 6 (mu), 3 (sa), 4 (ši) dávají dohromady slovo Musaši, které je starým označením oblasti, kde Tokyo Skytree stojí.
Dostavbu věže provázela řada propagačních akcí. Kosmetická firma Shiseido kupříkladu vydává limitovanou edici 634 lahviček parfému Tokyo Skytree, jejichž počet odpovídá výšce stavby. Vytvořena byla také dětská postavička Sorakara-chan, která dělá věži oficiálně reklamu.
Doplněno Stavbaweb:
Design věže, zveřejněný 26. listopadu 2006, splňuje tyto tři podmínky zadání:
Futuristický vzhled a tradiční japonská krása
Katalyzátor pro revitalizaci města
Bezpečnost před přírodními katastrofami.
Povrch spodní části věže se skládá z ocelových trubek natřených barvou nazvanou „bílá nebeského stromu“, jež vychází z tradiční japonské barvy aidžiro. Vnitřek tvoří kruhová železobetonová šachta, jíž vedou výtahy a schodiště. Ve výškách 350 m a 450 m se nacházejí plošiny, kde jsou umístěny rozhledny, restaurace a stanoviště obsluhy věže.
Základna věže má tvar trojnožky, ale stavba se postupně zaobluje, takže ve výšce 320 m má už věž tvar válce, aby dokázala odolat silným větrům. Tokijský nebeský strom je jako většina japonských budov postaven tak, aby odolal zemětřesení. Podle jeho architektů dokáže absorbovat 50 procent energie zemětřesení.[1]
Výška 634 m byla zvolena pro snadné zapamatování. Číslice 6 (japonsky mu), 3 (sa) a 4 (ši) spolu tvoří jméno Musaši, což je starý název oblasti, kde věž stojí.
[editovat] Jméno
Jméno věže bylo vybráno v celonárodním hlasování, kterého se zúčastnilo 110 000 lidí. Měli možnost volit ze šesti vítězných návrhů: Tokijská věž Edo, Tokijský nebeský strom, Mirajský strom, Jumemi Jagura, Věž vycházejícího východu, a Vycházející věž. Zvítězil návrh „Tokijský nebeský strom“ s přibližně 33 000 hlasy. Druhý byl návrh „Tokijská věž Edo“ (anglicky Tokio Edo Tower).
(zdroj: Wikipedie)
Oficiální stránky věže
Související články:
V Tokiu roste nejvyšší televizní vysílač na světě 8.6.2011
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…