Travel Centre, Jyväskylä

Travel Centre, Jyväskylä

(11. 10. 2009)

 
 
 
 

Travel Centre, Jyväskylä

Fotogalerie ke článku (3)

Celá fotogalerie (3)

Autor: Harris and Kjisik Architects and Planners — Trevor Harris (*1949), Hennu Kjisik (*1948), Petri Rouhiainen Architects — Petri Rouhiainen (*1966)
Stavebník: Jyväskylä Travel Centre Estate Company
Spolupráce: Esko Valkama, Jukka Ollikainen, Juha Lehtonen
Soutěž: 1995-1996 (1. místo)
Projekt: 1997-2001
Realizace: 2002-2003
Adresa: Hannikaisenkatu 20, Jyväskylä, Střední Finsko, Finsko


Podobně jako v jiných evropských zemích se i finská města dala cestou vstřícnosti k cestujícím v hromadné dopravě. Průkopníkem tohoto trendu se stala Jyväskylä, kde na základě vyzvané soutěže vzniklo první finské „travel centre“ — místo, kde lze suchou nohou přestoupit mezi různými druhy dopravy (v tomto případě vlak, autobus a auto) a zároveň strávit čas mezi přestupy v příjemném prostředí (např. v restauraci nebo fitcentru). Komplex leží na hranici historického centra a otáčí se k němu hlavní budovou s hodinami a čekací halou plnou služeb. Cihelná fasáda v kombinaci s Cor-Tenem je odkazem na Alvara Aalta, který v tomto městě strávil mládí a vytvořil zde svá první díla. Kolem centrální budovy jsou pak velmi účelně vyskládány ostatní objekty — vzdušné nádražní perony překryté velkým kšiltem střechy hlavního objektu, nástupní prostor pro autobusy s elegantními informačními stojany zastávek, parkovací dům pro auta i autobusy s „dýchající“ opalizující skleněnou fasádou a všude kolem rozmístěná krátkodobá parkovací místa pro taxi a doprovod cestujících. Tak moderní a slušivé, jistě by si podobný terminál mohlo přát i nejedno české město.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz