Travel Centre, Jyväskylä

Travel Centre, Jyväskylä

(11. 10. 2009)

 
 
 
 

Travel Centre, Jyväskylä

Fotogalerie ke článku (3)

Celá fotogalerie (3)

Autor: Harris and Kjisik Architects and Planners — Trevor Harris (*1949), Hennu Kjisik (*1948), Petri Rouhiainen Architects — Petri Rouhiainen (*1966)
Stavebník: Jyväskylä Travel Centre Estate Company
Spolupráce: Esko Valkama, Jukka Ollikainen, Juha Lehtonen
Soutěž: 1995-1996 (1. místo)
Projekt: 1997-2001
Realizace: 2002-2003
Adresa: Hannikaisenkatu 20, Jyväskylä, Střední Finsko, Finsko


Podobně jako v jiných evropských zemích se i finská města dala cestou vstřícnosti k cestujícím v hromadné dopravě. Průkopníkem tohoto trendu se stala Jyväskylä, kde na základě vyzvané soutěže vzniklo první finské „travel centre“ — místo, kde lze suchou nohou přestoupit mezi různými druhy dopravy (v tomto případě vlak, autobus a auto) a zároveň strávit čas mezi přestupy v příjemném prostředí (např. v restauraci nebo fitcentru). Komplex leží na hranici historického centra a otáčí se k němu hlavní budovou s hodinami a čekací halou plnou služeb. Cihelná fasáda v kombinaci s Cor-Tenem je odkazem na Alvara Aalta, který v tomto městě strávil mládí a vytvořil zde svá první díla. Kolem centrální budovy jsou pak velmi účelně vyskládány ostatní objekty — vzdušné nádražní perony překryté velkým kšiltem střechy hlavního objektu, nástupní prostor pro autobusy s elegantními informačními stojany zastávek, parkovací dům pro auta i autobusy s „dýchající“ opalizující skleněnou fasádou a všude kolem rozmístěná krátkodobá parkovací místa pro taxi a doprovod cestujících. Tak moderní a slušivé, jistě by si podobný terminál mohlo přát i nejedno české město.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz